انتخاب دو موزه دار ایرانی برای ایکوم جهانی

10 ژوئیه 2016 - 08:30 dsfr.ir/as0vq

انتخاب دو موزه دار ایرانی برای ایکوم جهانی
icom.museum
بیست و چهارمین اجلاس عمومی ایکوم در میلان

بیست وچهارمین اجلاس عمومی شورای بین المللی موزه ها در حالی در شهر میلان ایتالیا کار خود را آغاز کرد که دو موزه دار ایرانی به مدت سه سال در این کمیته ی بین المللی عضو شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بیست و چهارمین اجلاس عمومی شورای بین المللی موزه ها در پایتخت ایتالیا به مدت شش روز و تا پایان امروز (یکشنبه) ادامه دارد، در این اجلاس که با حضور موزه داران، باستان شناسان، مورخان، معماران و سایر فعالان عرصه موزه و موزه داری از کشورهای مختلف جهان و با موضوع «موزه ها و چشم اندازهای فرهنگی در راستای ایجاد میراث فرهنگی» ساعات پایانی خود را می گذراند، بیش از 30 نفر از موزه داران و اعضای هیئت اجرایی کمیته ملی ایکوم نیز شرکت دارند.

فاطمه احمدی یکی از این دو موزه دار ایرانی است که عضو هیات اجرائی کمیته ی بین المللی بین المللی موزه های دانشگاهی «umac» مخفف «university museum and collection» انتخاب شده است.

سال 92، نام موزه ی ملی تاریخ پزشکی ایران، در پایگاه اطلاعات موزه های دانشگاهی (UMAC) به عنوان نخستین موزه از ایران به ثبت رسید. تا آن سال دو هزار و 85 موزه در فهرست موزه های دانشگاهی مانند موزه های ریاضیات، نجوم و پزشکی قرار دارند، همچنین تعداد موزه های دانشگاهی آسیا حدود 319 موزه و تعداد موزه های پزشکی در دنیا بالغ بر 318 موزه است. در این بین، سهم موزه های پزشکی آسیا پنج موزه است که دو موزه در چین، یک موزه در ژاپن، یک موزه در کره و یک موزه در ایران وجود دارد.

«دامون منزوی»، موزه دار نیز به عنوان مشاور رئیس کمیته بین المللی بازاریابی در موزه ها در کمیته ی بین المللی موزه های دنیا «mbr» انتخاب شد.

احمدی در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: وی و منزوی به مدت سه سال در این سمت ها در ایکوم جهانی فعالیت می کنند.

به گزارش ایسنا، شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) سازمان غیردولتی مربوط به امور موزه ها و کارگزاران حرفه ای موزه هاست که با هدف ترویج منافع موزه شناسی و دیگر رشته های وابسته به اداره و فعالیت های موزه ها ایجاد شده استاین . شورا از اعضای خود که به طور مشترک با کمیته های ملی و بین المللی فعالیت می کنند و همچنین از سازمان های تابعه و منطقه ای تشکیل شده است.

گفتنی است؛ مقر شورای بین المللی موزه ها در پاریس است و این شورا با بیش از 19 هزار عضو، دارای 116 کمیته ملی از کشورهای مختلف و 6 سازمان منطقه ای شامل آفریقا، آسیا و اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و کارائیب، کشورهای عربی و اروپا فعالیت می کند. اجلاس عمومی ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) که هر سه سال یک بار برگزار می شود، در سال 2013 با حضور نمایندگان 103 کشور جهان در ریودوژانیروی برزیل برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1