کشفیات جدید در جزایر خلیج فارس

کهن ترین سکونتگاه شناخته شده انسان

10 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/8827v

کهن ترین سکونتگاه شناخته شده انسان
seeiran.ir
بام قشم

در جریان پژوهش باستان شناسی در محوطه بام قشم نزدیک روستاهای طبل و سلخ، تعدادی دست تراش سنگی بدست آمده است.

مرتضی رحمتی باستان شناس و پژوهشگر در این منطقه با اشاره به کشف مجموعه ای از دست تراش های سنگی شامل تراشه های ساده و انواع سنگ مادر، گفت: بیشتر آن ها از قلوه سنگ ساخته شده اند و بررسی اولیه سنگ های استفاده شده نشانه کاربرد سنگ های آذین و آتش زنه در ساخت آن هاست و با توجه به شیوه های تراشه برداری، خصوصا شیوه تراشه برداری لوالوا، دست تراش های بدست آمده متعلق به دوره پارینه سنگی میانی است.

این باستان شناس تصریح کرد: بر اساس مشاهدات اولیه این محوطه بیشتر به عنوان یک کارگاه ابزارسازی مورد استفاده بوده که با توجه به وفور قلوه سنگ های مختلف، انسان های اولیه در این محل ابزار سنگی را تولید و احتمالا در سکونتگاه های خود در خارج از این محوطه استفاده می کردند. دوره پارینه سنگی میانی از حدود 200 هزار سال پیش آغاز می شود و در حدود 40 هزار سال پیش با پیدایش انسان هوشمند جدید به پایان می رسد.

وی گفت: تاکنون آثار این دوره بیشتر در زاگرس و اطراف مرکز فلات ایران یافت شده است اما اطلاعات اندکی از سکونت های این دوره در جنوب ایران وجود دارد. به گفته رحمتی، تا پیش از کشف محوطه بام قشم، آثار این دوره به صورت پراکنده در اطراف میناب، دشت جم، سدیچ و کنارک در سواحل شمالی خلیج فارس یافت شده بود. رحمتی افزود: علاوه بر بررسی و جمع آوری دست تراش ها، نمونه هایی از رسوبات برای مطالعات زمین شناسی، رسوب شناسی و ریز ریخت شناسی برداشت شد.

این باستان شناس اظهار داشت: بام قشم کهن ترین آثار یافت شده از سکونت انسان در تمام جزایر خلیج فارس است و از این لحاظ اهمیت فراوانی دارد. از آنجا که در عصر یخبندان سطح دریاهای آزاد در دوره هایی بیش از 100 متر پایین تر از امروز بوده و با توجه به عمق بسیار کم آب در حدفاصل بندر پهل و بندر لافت در جزیره قشم، این جزیره به سرزمین ایران متصل بوده است. رحمتی گفت: بام قشم محوطه باز و وسیعی است که در ارتفاعاتی به همین نام و در محدوده ژئوپارک قشم قرار دارد، این محوطه اولین بار در سال 1384 توسط عبدالرضا دشتی زاده شناسایی شد و در سال 1390 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این پژوهش با نظارت علمی و راهبردی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده و مجوز آن را رئیس پژوهشگاه صادر کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری صدا و سیما » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1