نشست سفرای عضو کمیته میراث جهانی یونسکو با سلطانی فر

آنچه یونسکو باید درباره پرونده های میراثی ایران بداند

9 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/bv6e6

آنچه یونسکو باید درباره پرونده های میراثی ایران بداند
محمد اسدی
بازدید ارزیاب یونسکو از قنات ابراهیم آباد - اراک

نشست سفرای عضو کمیته میراث جهانی با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به منظور توضیح اهمیت پرونده های ارائه شده از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این نشست که با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مهران مقصودی رئیس گروه کویرشناسی دانشگاه تهران و جمعی از سفرای کشورهای عضو کمیته میراث جهانی برگزار شد، در رابطه با اهمیت پرونده های قنات ایرانی و بیابان لوت که از سوی جمهوری اسلامی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده است، توضیحاتی داده شد.

انتظار موفقیت ایران در اجلاس میراث جهانی 2016

در این نشست مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به اینکه ایران دارای سابقه تاریخی و تمدنی 10 هزار ساله و آثار ثبتی و شناسایی شده تاریخی در کشور است، بیان کرد: با حمایت علمی کارشناسان کشورهای عضو کمیته جهانی از پرونده های قنات ایرانی و بیابان لوت که در اجلاس استانبول مطرح می شوند، انتظار می رود که پرونده های میراث جهانی ایران با موفقیت روبه رو شوند.

11 قنات با تکنولوژی متفاوت از دیگر قنات های ایران

همچنین محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در این نشست با اشاره به اینکه قنات های ایران دارای پیچیدگی های ویژه و منحصربه فردی است، گفت: این قنات ها یک اعجاب بشری در مدیریت و انتقال آب است که تاثیر هوش و ذکاوت انسان ها را می توان در آنها مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه اشراف به محاسبات و شناسایی سفره های زیرزمینی نیازمند هوشمندی افراد است، ادامه داد: قنات ها دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند. این ساخته های دست بشر از ارزش سرزمینی و منظری برخوردارند.

معاون میراث فرهنگی افزود: قنات ها هم به عنوان میراث ملموس و هم در حوزه میراث ناملموس دارای ارزش و اهمیت هستند، چراکه طریقه ایجاد قنات به صورت سینه به سینه از گذشته تا امروز انتقال یافته و موجب تداوم قنات شده است.

او اضافه کرد: قنات های ایرانی که برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده، واجد معیارهای موردنظر کمیته میراث جهانی هستند.

وی با اشاره به اینکه 11 قنات ایرانی دارای تکنولوژی متفاوتی نسبت به سایر قنات های موجود در ایران هستند، افزود: این قنات ها که سابقه تاریخی آنها به 2500 سال تا 200 سال پیش می رسد، در شش استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان قرار گرفته اند.

شهر خیالی لوت، یکی از شاخصه های طبیعی بیابان

همچنین در این نشست، مهران مقصودی مدیر پروژه ثبت جهانی بیابان لوت و متخصص کویرشناسی در دانشگاه تهران به اهمیت بیابان لوت به عنوان یکی از پدیده های برجسته طبیعی اشاره کرد و افزود: بیابان لوت به دلیل داشتن عوارض بیابانی منحصربه فرد دنیا یکی از مشهورترین بیابان های طبیعی دنیا است که به عنوان یک پدیده طبیعی برجسته مستحق ثبت در فهرست آثار یونسکو است.

رئیس مؤسسه جغرافیای دانشگاه تهران همچنین بیابان فرا خشک و گرم لوت را در قیاس با بیابان های مشابه در جهان، دارای ویژگی های کم نظیر و منحصر به فرد دانست و افزود: بیابان لوت جزو مناطق بسیار خشک است که از نظر زمین شناختی از اشکال مختلفی برخوردار است.

وی تاکید کرد: بلندترین ریگ یلان با مساحت حدود 10 هزار کیلومتر مربع در شرق بیابان لوت استقرار یافته که به عنوان یکی از ویژگی های منحصربه فرد این بیابان مطرح است. همچنین وجود بلندترین کلوت های جهان و یکی از مرتفع ترین تپه های ماسه ای را می توان در بیابان لوت مشاهده کرد.

مدیر پرونده نامزدی ثبت جهانی بیابان لوت ادامه داد: وجود رودخانه شور، تپه های ستاره ای شکل، سنگ فرش بیابانی، بلندترین کلوت ها و نبکاها از دیگر ویژگی ها و عوارض منحصر به فرد این بیابان است.

این درحالی است که به گفته مقصودی، شهر خیالی لوت که به واسطه فرآیند زمین شناختی شکل گرفته یکی دیگر از شاخصه های طبیعی است که در این بیابان وجود دارد.

مقصودی اما با اشاره به اینکه بیابان لوت در سال های 2005، 2006، 2007 و 2009 به عنوان گرمترین نقطه زمین معرفی شده است، تاکید کرد: با توجه به این که ممکن است تمام این عوارض در بخش های زیادی از جهان وجود داشته باشد اما موضوعی که باعث تمایز بیابان لوت شده است وجود تمامی این ویژگی های طبیعی در کنار هم است که سبب برجستگی لوت نسبت به سایر مکان ها شده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی، این توضیحات به منظور ارائه به کارشناسان کشورهای عضو کمیته میراث جهانی در اختیار سفرای این کشورها قرارگرفت تا امکان حمایت علمی نمایندگان این کشورها از پرونده های نامزدی ثبت جهانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس استانبول که از 10 تا 20 جولای برگزار می شود، فراهم شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1