تشریح پرونده های ارائه شده توسط ایران به کمیته میراث جهانی یونسکو

7 ژوئیه 2016 - 08:30 dsfr.ir/gt5a9

تشریح پرونده های ارائه شده توسط ایران به کمیته میراث جهانی یونسکو
میراث آریا
نشست سفرای عضو کمیته میراث جهانی با معاون رئیس جمهور

نشست سفرای عضو کمیته میراث جهانی با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور توضیح اهمیت پرونده های ارائه شده از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی، برگزار شد.

به گزارش میراث آریا؛ در این نشست که با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مهران مقصودی رئیس گروه کویرشناسی دانشگاه تهران و جمعی از سفرای کشورهای عضو کمیته میراث جهانی برگزار شد، در رابطه با اهمیت پرونده های قنات ایرانی و بیابان لوت که از سوی جمهوری اسلامی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده است، توضیحاتی داده شد.

در این نشست مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به اینکه، ایران دارای سابقه تاریخی و تمدنی 10 هزار ساله، دارای 800 هزار تا یک میلیون سایت، بنا و محوطه تاریخی است، گفت: ایران به دلیل دارا بودن تعداد قابل توجهی از آثار تاریخی و فرهنگی، یک کشور موزه است. حدود 32 هزار اثر از آثار موجود در کشور در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، همچنین 19 اثر در فهرست میراث جهانی قرار دارد و حدود 60 اثر نیز در لیست انتظار یونسکو برای ثبت در میراث جهانی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: با حمایت علمی کارشناسان کشورهای عضو کمیته جهانی از پرونده های قنات ایرانی و بیابان لوت که در اجلاس استانبول مطرح خواهد شد، انتظار می رود که پرونده های میراث جهانی جمهوری اسلامی ایران با موفقیت روبرو گردد.

معاون میراث فرهنگی در این نشست با اشاره به اینکه قنات های ایران دارای پیچیدگی های ویژه و منحصربفردی است، گفت: این قنات ها یک اعجاب بشری در مدیریت و انتقال آب است که تاثیر هوش و ذکاوت انسانها را می توان در آنها مشاهده کرد.

محمدحسن طالبیان تصریح کرد: ایجاد این قنات ها به منظور تامین آب و ادامه زندگی بشر، از 3 هزار سال پیش در ایران آغاز شده است.

وی با بیان اینکه، اشراف به محاسبات و شناسایی سفره های زیرزمینی نیازمند هوشمندی افراد است، ادامه داد: قنات ها دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند و همچنین این ساخته های دست بشر از ارزش سرزمینی و منظری برخوردار هستند. قنات ها هم به عنوان میراث ملموس و هم در حوزه میراث ناملموس دارای ارزش و اهمیت هستند، چراکه طریقه ایجاد قنات به صورت سینه به سینه از گذشته تا امروز انتقال یافته و موجب تداوم قنات شده است. قنات های ایرانی که برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده است، واجد معیارهای موردنظر کمیته میراث جهانی هستند.

وی با اشاره به اینکه 11 قنات ایرانی، دارای تکنولوژی متفاوتی نسبت به سایر قنات های موجود در ایران هستند، افزود: این قنات ها که سابقه تاریخی آنها به 2500 سال تا 200 سال پیش می رسد در 6 استان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان قرار گرفته اند.

همچنین در این نشست، مهران مقصودی مدیر پروژه ثبت جهانی بیابان لوت و متخصص کویرشناسی در دانشگاه تهران به اهمیت بیابان لوت به عنوان یکی از پدیده های برجسته طبیعی اشاره کرد و افزود: بیابان لوت به دلیل داشتن عوارض بیابانی منحصربفرد دنیا یکی از مشهورترین بیابان های طبیعی دنیا است که به عنوان یک پدیده طبیعی برجسته مستحق ثبت در فهرست آثار یونسکو است.

رئیس مؤسسه جغرافیای دانشگاه تهران همچنین بیابان فرا خشک و گرم لوت را در قیاس با بیابان های مشابه در جهان، دارای ویژگی های کم نظیر و منحصر بفرد دانست. به گفته او، بیابان لوت جزو مناطق بسیار خشک است که از نظر زمین شناختی از اشکال مختلفی برخوردار است.

وی تاکید کرد: بلندترین ریگ یلان با مساحت حدود 10 هزار کیلومتر مربع در شرق بیابان لوت استقرار یافته که به عنوان یکی از ویژگی های منحصربفرد این بیابان مطرح است. همچنین وجود بلندترین کلوت های جهان و یکی از مرتفع ترین تپه های ماسه ای را می توان در بیابان لوت مشاهده کرد.

مدیر پرونده نامزدی ثبت جهانی بیابان لوت ادامه داد: وجود رودخانه شور، تپه های ستاره ای شکل، سنگ فرش بیابانی، بلندترین کلوت ها و نبکاها از دیگر ویژگی ها و عوارض منحصر بفرد این بیابان است.

این درحالی است که به گفته مقصودی، شهرخیالی لوت که به واسطه فرآیند زمین شناختی شکل گرفته یکی دیگر از شاخصه های طبیعی است که در این بیابان وجود دارد.

مقصودی اما با اشاره به اینکه بیابان لوت در سال های 2005، 2006، 2007 و 2009 به عنوان گرم ترین نقطه زمین معرفی شده است تاکید کرد: با توجه به این که ممکن است تمام این عوارض در بخش های زیادی از جهان وجود داشته باشد اما موضوعی که باعث تمایز بیابان لوت شده است وجود تمامی  این ویژگی های طبیعی در کنار هم است  که سبب برجستگی لوت نسبت به سایر مکان ها شده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی این توضیحات به منظور ارائه به کارشناسان کشورهای عضو کمیته میراث جهانی در اختیار سفرای این کشورها قرارگرفت تا امکان حمایت علمی نمایندگان این کشورها از پرونده های نامزدی ثبت جهانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس استانبول که از 10 تا 20 جولای برگزار می شود، فراهم شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1