فهرست جدید کالاهای ممنوعه وارداتی به دولت رفت

4 ژوئیه 2016 - 17:30 dsfr.ir/gq29l

فهرست جدید کالاهای ممنوعه وارداتی به دولت رفت
تین نیوز
کشتی ترانزیتی ایران

قائم مقام وزیر صنعت از ارسال فهرست 870 قلمی کالاهای دارای مشابه تولید داخلی به دولت خبر داد و گفت: در صورت تایید دولت با واردات این کالاها مقابله می شود.

مجتبی خسروتاج در نشست خبری امروز معاونان وزیر صنعت معدن و تجارت با رسانه ها گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از ورود کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخلی، وزارت صنعت معدن و تجارت فهرستی را تهیه کرده تا با واردات این کالاها مقابله شود که سه هفته قبل این لیست جدید به دولت ارسال شده است.

قائم مقام وزیر صنعت و تجارت افزود: 870 قلم کالا در این فهرست قرار می گیرد که کالاهای وارداتی هستند و مشابه داخلی آنها تولید می شود.

وی تصریح کرد: هیات دولت با توجه به چارچوب های قانونی خود برای حمایت از تولید داخل در خصوص این فهرست تصمیم گیری خواهد کرد اما در مجموع نظام وارداتی ایران یک نظام کنترلی است که در آن حقوق گمرکی و سود بازرگانی از 7 درصد تا 55 درصد متغیر است، ضمن اینکه کالاهای اولویت 10 نیز با پرداخت دو برابر سود بازرگانی مجاز به ورود به کشور هستند.

خسروتاج خاطرنشان کرد: امروز کنترل های فنی و استانداردها به سختی اجازه ورود کالاهای خارجی بی کیفیت به داخل کشور را می دهند اما متاسفانه فضای رسانه ای به گونه ای است که گویا در کشور واردات به صورت بی رویه صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: واردات در سال گذشته نسبت به سال قبل آن کاهش داشته است و البته کالاهای وارداتی نیز در مواد اولیه مورد نیاز تولید، ماشین آلات و تجهیزات خلاصه می شوند، در عین حال هر گروه تولیدی که احساس می کند واردات کالایی به ضرر تولیداتش تمام می شود، می تواند از مهر هر سال مستندات خود را به سازمان توسعه تجارت و کمیسیون ماده یک ارجاع دهد.

قائم مقام وزیر صنعت تصریح کرد: اسفندماه هر سال کتاب مقررات واردات و صادرات بر مبنای حمایت از تولید داخل و کنترل واردات منتشر می شود که واردات در چارچوب آن سازماندهی خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1