آغاز بزرگترین گردهمایی موزه داران جهان با شعار موزه ها و مناظر فرهنگی

4 ژوئیه 2016 - 17:00 dsfr.ir/uu5x2

آغاز بزرگترین گردهمایی موزه داران جهان با شعار موزه ها و مناظر فرهنگی
حمیدرضا حسینی
بیست و چهارمین جنرال کنفرانس ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) در شهر میلان

بیست و چهارمین جنرال کنفرانس ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) روز سوم جولای 2016 میلادی برابر با 13 تیرماه 1395 در شهر میلان ایتالیا آغاز به کار کرد.

مراسم رسمی افتتاحیه این کنفرانس که تا نهم جولای، 19 تیرماه ادامه خواهد داشت، امروز در قلعه معروف Sforzesco از قلعه های متعلق به قرن 15 میلادی برگزار می شود. روز گذشته، پس از تکمیل فرایند ثبت نام و پذیرش شرکت کنندگان، نشست کمیته مشورتی ایکوم برگزار شد و طی آن مقامات این نهاد بین المللی، گزارش هایی را از روند فعالیتهای ایکوم در سال 2015 میلادی ارایه دادند.

جنرال کنفرانس های ایکوم هر سه سال یک بار برگزار می شود و طبق اعلام مسؤولان ایکوم، در هر کنفرانس به طور معمول 4 هزار نفر از موزه داران و مرمتگران آثار تاریخی، باستان شناسان، مورخان، معماران، برنامه ریزان شهری، طراحان نمایشگاه ها، آرشیویست ها، مدیران و سیاستگذاران فرهنگی، کتابداران، کارشناسان گردشگری، پژوهشگران، دانشگاهیان، و هنرمندان مرتبط با فعالیت های موزه داری شرکت می کنند.

در جنرال کنفرانس قبلی ایکوم که در سال 2013 میلادی در ریودوژانیروی برزیل برگزار شد، هزاران موزه دار از 103 کشور جهان حضور داشتند و پیش بینی می شود که در کنفرانس میلان نیز موزه دارانی از حدود 100 کشور حضور پیدا کنند. از ایران 36 نفر از موزه داران و اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی ایکوم در این کنفرانس شرکت دارند که بالاترین سطح شرکت موزه داران ایرانی در تمام ادوار این کنفرانس است. مقالات شماری از این افراد که عمدتا از موزه داران جوان هستند در کمیته های تخصصی ایکوم پذیرفته شده و قرار است که چکیده آنها در جلسات مربوطه ارایه شود.

موضوع بیشتر مقالات و سخنرانی ها مرتبط با شعار کنفرانس میلان - موزه ها و مناظر فرهنگی - است که با توجه به غنای میراث فرهنگی ایتالیا و مناظر تاریخی و طبیعی آن انتخاب شده است.

به گفته مسؤولان ایکوم، این نهاد فرهنگی انتظار دارد که کنفرانس میلان بستر مناسبی را برای تبادل دانش و تجربیات شرکت کنندگان؛ یادگیری متقابل؛ آشنایی با آخرین مسائل و تحولات موزه داری جهان؛ و ارتباط و تعامل موزه داران کشورهای مختلف با یکدیگر فراهم آورد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1