«پلان B» عمان در شرایط کاهش قیمت نفت

عمان، گردشگری را جایگزین نفت می کند

2 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/pp3tg

عمان، گردشگری را جایگزین نفت می کند
sunsetoman.com
نمایی از سواحل شهر سلاله عمان

عمان در راستای تلاش برای جبران کاهش قیمت جهانی نفت، گردشگری را به عنوان «پلان B» دراقتصاد، جایگزین درآمد نفت می کند.

عمان که از نظر رشد در شمار جذب گردشگران خارجی پس از امارات دومین جایگاه برتر را در میان کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس دارد، اکنون در شرایط تنزل درآمد اقتصادی ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت قصد دارد درآمد گردشگری را جایگزین نفت کند.

این کشور که در سال های اخیر موفق به افزایش سالانه شمار گردشگران خارجی بوده توانسته است در سال 2015 بیش از 9.3 میلیون مسافر از خارج از کشور جذب کند که از این میان 36 درصد گردشگر بوده اند.

در حال حاضر سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی عمان 2.2 درصد است اما طبق آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری سهم این صنعت در اقتصاد این کشور تا سال 2025 به طور میانگین سالانه 6.1 درصد رشد خواهد داشت.

گردشگری همچنین منبع تامین اشتغال برای 44.500 نفر است که عمدتا در هتل ها و آژانس های مسافرتی کار می کنند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این کشور اکنون می تواند زنجیره ای از ارزش های کلیدی در صنعت گردشگری ایجاد کند که به اعتبار آن منبع درآمد دیگری به جای درآمد نفت بدست آورد.

دولت عمان هم اکنون از برنامه ویژه ای برای احداث اقامتگاه ها و هتل های جدید خبر داده است که قرار است جوابگوی رشد و افزایش تعداد گردشگران باشد. شرکت توسعه گردشگری عمان هم اکنون کار بر روی برنامه ای شامل احداث 12 پروژه جدید گردشگری در سراسر این کشور آغاز کرده است. این پروژه شامل احداث پارک های آبی و بازسازی دژها و استحکامات تاریخی و نیز احداث اقامتگاه های ویژه اکوتوریسم است.

با این حال متخصصان می گویند که بیشتر مناطق مهم گردشگری در عمان مورد غفلت قرار گرفته است. آنان به ویژه دولت را به دلیل عدم حمایت از حضور فعال تر بخش خصوصی در جذب گردشگران خارجی سرزنش می کنند.

برای سرعت بخشیدن به رشد گردشگری و کمپانی های فعال در این صنعت مهم ترین مسئله تامین بودجه کافی است تا سهم بخش خصوصی را افزایش دهد. دولت فرصت های سرمایه گذاری کافی در گذشته ایجاد کرده است اما بخش خصوصی بشدت در تنگنای مالی است زیرا موسسات مالی محلی توان بالقوه کسب و کار در صنعت گردشگری را جدی نمی گیرند.

گذشته از بازدید از میراث فرهنگی بسیاری از گردشگران که با هدف های ورزشی همانند غواصی، کوه پیمایی، صخره نوردی و موج سواری به عمان می آیند اما این بخش هم از جمله بخش هایی است که به دلیل کمبود امکانات مالی رشد کندی داشته است.

دولت عمان همچنین اقداماتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری همانند هتل ها زده است اما بیشتر موفقیت ها در زمینه گردشگری تا کنون از آن بخش خصوصی و مرهون آن است که کمپانی های کوچک گردشگری چگونه کسب و کار خود را تداوم دهند.

دولت عمان اخیرا کمپین «عمان را مقصد بعدی خود کنید» راه اندازی کرده اند می تواند برای بسیاری از کمپانی های محلی مهم باشد و حمایت آن ها را جلب کند. اما مهم ترین چالش ثبات رشد این صنعت و کسب اطمینان از این روند است.

در حال حاضر کارآفرینان جوان در این کشور باید درک بالایی از ارزش کار و مزایای راه اندازی کسب و کار موفق در گردشگری بدست آورند. از این نظر نیاز مبرمی به آموزش کارآفرینان احساس می شود. و نیز درک این که عمان دیگر نمی تواند همچون گذشته و به روش هایی که قبلا مرسوم بود امنیت شغلی مردم را تضمین کند. در عین حال باید درک کنند که «پلان B» اقتصادی در توسعه گردشگری می تواند به طور موثر در مقابله با مشکلات مالی ناشی از کاهش قیمت نفت عمل کند.

میراث فرهنگی و زیبایی های طبیعی دو منبع مهم و کیفی ترین مبنا برای توسعه سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی و جذب سرمایه گذاری های خارجی ذکر شده است. این کشور هم دارای سواحل شنی سالم و دست نخورده و هم میراث فرهنگی معتبری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. همچنین رشته کوه ها و مسجدهای کهن و خانه ها و عمارت های سلطنتی قدیمی در پایتخت این کشور جاذبه های گردشگری مهمی برای این کشور محسوب می شوند.

شهر جنوبی سلاله هر سال تابستان بیش از یک میلیون گردشگر مسلمان را از کشورهای عرب منطقه بخود جذب می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری میراث فرهنگی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1