شناسایی آثار پنج هزار ساله در شهرستان درمیان

28 ژوئن 2016 - 16:50 dsfr.ir/yf6vg

شناسایی آثار پنج هزار ساله در شهرستان درمیان
مهر
قلعه طبس مسینا در شهرستان درمیان

بر اساس مطالعات گاهنگاری مقدماتی بر روی آثار تاریخی بخش مرکزی شهرستان درمیان تاریخ هزاره سوم پیش از میلاد تا اواخر دوره قاجاریه را می توان برای این آثار شناسایی کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن دانا سرپرست پروژه بررسی و شناسایی آثار باستانی بخش مرکزی شهرستان درمیان گفت: پروژۀ باستان شناسی بررسی و شناسایی آثار باستانی بخش مرکزی شهرستان درمیان در بهمن ماه سال 1394 آغاز شد.

وی گفت: این پروژۀ به صورت بررسی و شناسایی آثار تاریخی روستا به روستا انجام گرفت و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی منطقه، در موارد اندک و ضروری از بررسی پیمایشی استفاده شده است.

به گفته این باستان شناس، در جریان این بررسی آثار تاریخی که از قبل شناسایی شده بودند مجددا مورد بازبینی قرار گرفته و در کنار آن، آثار تاریخی که تاکنون در منطقه معرفی نشده بود، شناسایی و اطلاعات آنها ثبت شد.

دانا افزود: با انجام این بررسی بالغ بر 80 اثر تاریخی در این بخش از شهرستان مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت که با توجه به مطالعات گاهنگاری مقدماتی صورت گرفته روی این آثار، تاریخ هزارۀ سوم پیش از میلاد تا اواخر دورۀ قاجاریه را می توان برای آثار شناسایی شده در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آثار تاریخی موجود در این بخش از شهرستان را قلاع تاریخی، بناهای مسکونی، آسیاب های آبی، مزار ها و محوطه های باستانی تشکیل می دهد گفت: برخی از آنها مثل آسیاب های آبی منطقه تاکنون مورد شناسایی قرار نگرفته بودند.

دانا تصریح کرد: در مجموع با احتساب آثار تاریخی شناسایی شده از سایر بخش های این شهرستان می توان گفت که در این شهرستان حدود 200 اثر تاریخی و باستانی وجود دارد که برخی از این آثار از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1