فرودگاه کرمان تعطیل می شود؟

25 ژوئن 2016 - 16:30 dsfr.ir/dp72s

فرودگاه کرمان تعطیل می شود؟
تین نیوز
آیا تعطیلی فرودگاه کرمان قطعی است؟

در روزهای اخیر بحث بر سر تعطیلی فرودگاه بین المللی کرمان بالا گرفته است.

20 خردادماه سال جاری بود که استاندار کرمان از طرح تعطیلی 4 ماهه فرودگاه کرمان به دلیل ترمیم باند پرواز فرودگاه کرمان خبر داد و اعلام کرد که با این کار مخالف است. این صحبت رزم حسینی باعث شد تا خبر تعطیلی فرودگاه کرمان در روزهای گذشته به صدر خبرهای استان راه یابد.

در این مدت واکنش های مختلفی به تعطیلی فرودگاه کرمان نشان داده شد. هم مردم، هم کارشناسان و هم مقامات استان صریحا با این اتفاق مخالفت کردند. بنا به صحبت های مسئولان مختلف، از مدیرکل سابق فرودگاه های استان تا سیف الهی معاون استاندار، به این نتیجه رسیدیم که طرح تعطیلی فرودگاه کرمان از دستور کار خارج شده است و قرار شده باند دومی برای این فرودگاه ساخته و سپس باند فعلی ترمیم شود.

روز چهارشنبه اما حسین اکرمیان عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه های کشور اظهارات متفاوتی از صحبت های مسئولان استان کرمان بیان کرد. وی که برای شرکت در آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرودگاه های استان، به کرمان سفر کرده بود، پاسخگوی سؤالات خبرنگار "روزنامه پیام ما" در رابطه با تعطیلی فرودگاه کرمان بود. ماحصل این گفت و گو را در زیر می خوانید:

  • آقای اکرمیان در این روزها بحث های زیادی مبنی بر تعطیل شدن فرودگاه کرمان به مدت 4 الی 6 ماه به علت ترمیم باند پروازش در رسانه ها مطرح شده و این موضوع مردم کرمان را نگران کرده است. شرکت فرودگاه های کشور در این زمینه چه نظری دارد؟

در حال حاضر وضعیت موجود باند به لحاظ فنی نیاز به ترمیم دارد. حالا چه باند دومی احداث شود یا نشود فرقی نمی کند و ترمیم نیاز است. با توجه به نیاز به ترمیم قسمت هایی از باند، امکان اینکه فرودگاه تعطیل نشود، اصلا وجود ندارد. اما ما در شرکت فرودگاه های کشور تلاش می کنیم اگر احیانا لازم شود باند به روی پروازها بسته شود، با استفاده از تکنولوژی های جدید مدت زمان تعطیلی را به حداقل برسانیم. این زمان 4 الی 6 ماه هم یک برآورد اولیه بوده و همان طور که گفتم ما در تلاشیم با استفاده از توان داخلی و شرکت های بین المللی، این زمان را کاهش دهیم.

  • مقامات استان کرمان و کارشناسان معتقدند راه حل منطقی برای ترمیم باند فعلی این است که ابتدا باند دوم احداث شود. چرا به جای تعطیلی باند فعلی، ابتدا باند دوم را احداث نمی کنید؟

مدت زمانی که برای احداث باند دوم نیاز است، به ما اجازه نخواهد داد که باند فعلی را رها کنیم و آن را ترمیم نکنیم. ما مجبوریم هر طور که هست باند فعلی را ترمیم کنیم. این را هم باید در نظر بگیرید که اصولاً باند دوم کمکی به عملیات پروازی نمی کند. در همه جای دنیا و ایران یک باند جوابگوی 40 تا 50 میلیون مسافر خواهد بود. البته این را باید بگویم که کرمان یکی از نقاط بسیار مهم فرودگاهی کشور است و حتماً برای ما مهم است که فرودگاه کرمان همیشه فعال باشد.

  • به نظر می رسد شرکت فرودگاه ها با احداث باند دوم مخالف است.

بحث موافقت یا مخالفت مطرح نیست. ما منابع محدودی داریم. باید این منابع برای 54 فرودگاه کشور وجود داشته باشد. ما جلساتی را با استاندار کرمان داشتیم و اعلام کردیم که اگر منابع در دسترسی داشته باشیم و بتوانیم با این منابع سرمایه گذاری کنیم، باند دوم احداث می شود اما شما می دانید که کشور در محدودیت منابع مالی به سر می برد. بااین حال همواره برای شرکت فرودگاه های کشور، ارتقای فرودگاه کرمان جزو اولویت هاست.

  • اگر قرار به تعطیلی فرودگاه کرمان باشد، این تعطیلی چقدر طول خواهد کشید؟

هنوز نظرات کارشناسان به نتیجه نرسیده است.

  • از صحبت های شما این طور برداشت می شود که احتمال تعطیلی فرودگاه کرمان بیشتر از احداث باند دوم وجود دارد.

ببینید ما اسمش را تعطیلی نمی گذاریم. یک فرودگاه هیچ وقت تعطیل نمی شود. ما حتی در زمان جنگ هم فرودگاه هایمان تعطیل نشد. در واقع برای ترمیم باند فرودگاه کرمان، ممکن است جا به جایی پرواز داشته باشیم.

  • در هرصورت با این شرایطی که شما می گویید، برای مدت زمانی مردم کرمان نمی توانند از فرودگاه این شهر استفاده کنند.

بالاخره شما که مجبور نیستید برای پرواز به اصفهان یا زاهدان بروید. در استان کرمان فرودگاه های خیلی خوبی داریم و مردم می توانند از این فرودگاه ها استفاده کنند. ما فراموش نمی کنیم که در زمان زلزله بم، فرودگاه بم چقدر کمک کرد و باید به سازندگان این فرودگاه درود فرستاد. فرودگاه رفسنجان هم جزو فرودگاه های خوب کشور است.

  • پس به نظر می رسد تعطیلی فرودگاه کرمان قطعی است.

خیر. ما هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم که چه برنامه ای را در چه زمانی انجام دهیم. هر زمان که برنامه قطعی شد، با هماهنگی مقامات استان آن برنامه پیاده می شود و اگر هم قرار به تعطیلی باشد، سعی می کنیم تعطیلی را به حداقل زمان ممکن برسانیم.

مدیرکل فرودگاه های استان کرمان: فرودگاه تعطیل نمی شود

اگرچه عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه های کشور تلویحا احداث باند دوم در فرودگاه کرمان را رد می کند، اما مدیرکل جدید فرودگاه های کرمان با قاطعیت از احداث باند دوم خبر می دهد. علی قاسم زاده در رابطه باخبر تعطیلی فرودگاه کرمان گفت: «به هیچ عنوان این فرودگاه بسته نخواهد شد.» وی افزود: «هفته گذشته هم تفاهم نامه ای امضا شد که با مشارکت استان و این شرکت، باند دوم احداث شود.»

مدیرکل فرودگاه های استان با بیان اینکه قرار شده مشارکت شرکت فرودگاه ها و استان هر کدام به میزان 50 درصد باشد، اظهار کرد: «ابتدا باند دوم ساخته خواهد شد و سپس باند فعلی ترمیم می شود.»

نخعی مدیرکل سابق فرودگاه های کرمان هم دو روز پیش خبر تعطیلی فرودگاه کرمان را کذب محض خواند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه پیام ما » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1