دلایل اقتصادی توجه به کنوانسیون 2017

23 ژوئن 2016 - 09:00 dsfr.ir/7b7e6

دلایل اقتصادی توجه به کنوانسیون 2017
علیرضا دامادزاده
انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کل کشور

برگزاری کنوانسیون راهنمایان تور سراسر جهان در سال 2017 در ایران محک بزرگی برای تاسیسات و آمادگی کشورمان برای میزبانی از گردشگران دنیا است.

در حالی که نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) برگزاری کنوانسیون راهنمایان تور سراسر جهان در سال 2017 در ایران را محکی بزرگ برای تاسیسات و آمادگی کشورمان برای میزبانی از گردشگران دنیا دانسته اما این رویداد بین المللی همچنان در میان فعالان صنعت گردشگری، چه مسوولان دولتی و چه فعالان بخش خصوصی، جدی گرفته نشده است. سال 93 بود که چند عضو کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور به نمایندگی از ایران، پس از هشت سال تلاش توانستند میزبانی کنوانسیون راهنمایان گردشگری سال 2017 را کسب کنند. این میزبانی البته در رقابت با دو رقیب قدر به نام های سنگاپور و دانمارک نصیب ایران شد؛ میزبانی ای که کارشناسان آن را دارای اثرات مثبت اقتصادی بر گردشگری کشور و دیگر صنایع مرتبط با آن می دانند.

آشنایی راهنمایان 70 کشور با 7 شهر ایران

مسوول هماهنگی کنوانسیون 2017 اما این اثرات را به دو بخش اثرات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می کند. وحید فرجی در این باره می گوید: «اولین اثر مستقیم این است که شغل راهنمای گردشگری به رسمیت شناخته خواهد شد.» به گفته وی، گرچه تاکنون اقداماتی برای به رسمیت شناختن این شغل در میان سایر ردیف های شغلی صورت گرفته و برخی از آنها نیز به ثمر نشسته است اما برگزاری چنین گردهمایی وسیعی با حضور راهنمایان خارجی، می تواند سهم اشتغال این گروه را در کشور مشخص کند. فرجی یادآور می شود: «اساسا فلسفه برگزاری چنین کنوانسیونی، حرفه ای سازی راهنمایان است؛ توجه به این موضوع که شایستگی های حرفه ای و رفتاری این قشر به کشورهای میزبان نشان داده شود.»

او دومین اثر اقتصادی این کنوانسیون را آشنایی کشورهای میهمان با ظرفیت های گردشگری و زیرساخت های ایران عنوان می کند و می افزاید: «ما در جریان این کنوانسیون 7 شهر کشور را به راهنمایانی از 70 کشور دنیا نشان خواهیم داد و این موضوع می تواند اثرات بسیار مهمی بر تصویر و تصوری که این راهنمایان از ایران داشتند، بگذارد.» به باور مسوول هماهنگی کنوانسیون 2017، راهنمایانی که میهمان ایران خواهند شد قطعا پس از این سفر راهنمای تورهای مختلفی به ایران خواهند بود و در این گردهمایی می توانند با امکانات و جاذبه های کشورمان بیشتر آشنا شوند. قرار است در این رویداد مهم گردشگری، قریب به 350 نفر از 70 کشور دنیا به ایران بیایند و در قالب دو تور که یکی قبل و یکی بعد از اجلاس اصلی برگزار خواهد شد، 7 شهر کشور را ببینند. در تور قبل از اجلاس اصلی، راهنمایان از سه شهر قزوین، زنجان و همدان دیدن می کنند و سپس راهی تهران می شوند. همچنین در قالب تور بعد از اجلاس، آنها اصفهان، شیراز و یزد را خواهند دید.

فرجی معتقد است تاکنون در کشور پایلوتی برای سنجش قابلیت های گردشگری در شهرهای مختلف نداشته ایم و کنوانسیون راهنمایان در ابتدای سال آینده میلادی می تواند در این زمینه به ما کمک کند. او با اشاره به ضعف های ایران در امر گردشگری خاطرنشان می کند: «برگزاری این کنوانسیون می تواند مختصات این مشکلات را برای ما روشن کند تا بتوانیم بعدا آنها را برطرف کنیم.»

سود کنوانسیون برای کسب و کارهای گردشگری

این راهنمای گردشگری از کنوانسیون 2017 به عنوان المپیک کوچک راهنمایان نام می برد و ادامه می دهد: «اثر بعدی این است که ما کنوانسیون را زمانی برگزار می کنیم که ایام غیر اوج سفر در کشور محسوب می شود و این می تواند به کسب وکارهای گردشگری در شهرهای میزبان نفع اقتصادی برساند.»

وی شبکه سازی بین راهنمایان خارجی و صاحبان کسب و کارهای گردشگری در ایران را یکی دیگر از مهم ترین اثرات این رویداد عنوان می کند و توضیح می دهد: «این رویداد، فرصت بسیار مناسبی را به صاحبان آژانس ها، هتل ها و سایر کسب وکارهای گردشگری کشور می دهد تا بتوانند تفاهم ها و توافق هایی را برای همکاری های دو یا چندجانبه حاصل کنند؛ توافق هایی که در بلندمدت می تواند ضامن تامین مالی این کسب وکارها باشد.»

به گفته مسوول هماهنگی کنوانسیون 2017 راهنمایان، شرکت کنندگان در این رویداد که در بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد، باید هزینه سفرشان را نیز بپردازند و از این حیث نیز این رویداد آورده اقتصادی برای کشور خواهد داشت؛ این در حالی است که هزینه اندک سفر به ایران یکی از مزیت های رقابتی در کسب میزبانی این کنوانسیون عنوان می شود. فرجی برندسازی ایران را نیز از دیگر اثرات این رویداد مهم برمی شمرد و تصریح می کند: «شاید بیش از سه، چهار دوره باشد که کارشناسان و فعالان گردشگری روی برندسازی ایران کار کرده اند اما هنوز برندی شکل نگرفته است. این رویداد می تواند سنگ بنای شکل گیری برند گردشگری ایران باشد.»

او در پایان با اشاره به اینکه ورود ایرلاین ها و هلدینگ های هتلداری بین المللی به ایران نشان از این دارد که آنها موقعیت بازار گردشگری ایران را دریافته اند، این سوال را مطرح می کند که چرا ما نباید این موضوع را جدی بگیریم و تلاش خود را برای توسعه و بهبود بازار به عمل آوریم؟ سوالی که این روزها ذهن بسیاری از فعالان این حوزه را به خود جلب کرده و آنها را برآن داشته تا از کانال ها و مسیرهای مختلف به توسعه گردشگری کمک کنند.

حالا قرار است میهمانان کنوانسیون 2017 در قالب چهار گروه به ایران بیایند؛ هیات مدیره فدراسیون بین المللی راهنمایان گردشگری، نمایندگانی از فدراسیون های راهنمایان کشورهای مختلف، راهنمایان عضو یا غیرعضو در فدراسیون و سخنرانان کلیدی که به احتمال زیاد دبیرکل سازمان جهانی گردشگری نیز جزو آنها خواهد بود. بی شک چنین گردهمایی ای فرصتی تکرارنشدنی (دست کم تا چندسال آتی) است که همکاری و همدلی تمام خانواده گردشگری را می طلبد؛ خانواده ای که همگی در یک کشتی نشسته اند و همه باید برای رسیدن به جزیره ای به نام «توسعه توریسم» پارو بزنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1