تعطیلی بیشتر سمن های میراث فرهنگی و صنایع دستی

21 ژوئن 2016 - 11:00 dsfr.ir/y83l2

تعطیلی بیشتر سمن های میراث فرهنگی و صنایع دستی
iranrockart.com
بازدیدکنندگان در حال تماشای سنگ نگاره های تیمره خمین

مدیرکل امور مجامع و تشكل های غیردولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تعلیق و تعطیلی فعالیت بیشتر سمن های میراث فرهنگی و صنایع دستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین الله بداشتی مدیر کل امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی بیان کرد: در یک سال گذشته با حضور در دفتر مشارکت های مردمی سازمان، فعالیت جدی برای شناسایی انجمن های فعال در حوزه فعالیت سازمان صرف شده و تعداد 600 سمن فعال در این حوزه شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته بیشتر انجمن های فعال در حوزه کاری این سازمان تعطیل شده یا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند و در حال حاضر تلاش بر این است با رونمایی از بانک اطلاعات سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قدم جدی برای توانمندسازی سمن ها برداشته شود.

الله بداشتی افزود: فاز اول فعالیت دفتر مشارکت های مردمی سازمان میراث فرهنگی شناسایی و ساماندهی سمن ها بوده است که به پایان رسیده و امسال تمرکز اصلی روی توانمندسازی تشکل ها خواهد بود.

مدیرکل امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: دانش محوری و فعالیت تخصصی انجمن ها با اتکا به آموزش، دغدغه اصلی سازمان است و سازمان برای توانمندسازی سمن ها کارگاه ها و دوره های آموزشی را برای بهبود شرایط فعلی با حمایت دولت برگزار خواهد کرد.

وی اظهار کرد: برنامه ریزی های جدی صورت گرفته است تا با حمایت دولت فعالیت های گسترده ای برای توانمندسازی و آموزش انجمن ها صورت گیرد تا بتوان از ظرفیت سازمان های مردم نهاد به صورت کامل بهره گرفت.

او یادآور شد: در نیمه اول خردادماه همایش یک روزه ای برای انجمن های استان های قزوین، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی با حضور اساتید و کارشناسان حوزه بازاریابی و توسعه بازار با شرکت بیش از 200 سازمان مردم نهاد برگزار شد تا سمن های استان های غرب کشور با بهره گیری از دانش و تدوین الگوی مناسب توجیه اقتصادی، روند رو به رشد فعالیت های خود را آغاز کنند.

الله بداشتی در ادامه گفت: امسال مسابقه عکاسی مراسم خاص محرم و اربعین حسینی توسط دفتر امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برگزار نشدن جشنواره فیلم کوتاه "بمانی"، اظهار کدر: امسال جشنوار فیلم کوتاه "بمانی" با محوریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که از سال 93 پایه گذاری شده است دوباره برگزار می شود و از فیلم های منتخب داوری، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تقدیر خواهد شد.

مدیرکل امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: با دفتر مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز رایزنی های کاملی صورت گرفته است تا با ایجاد کانال ارتباطی بین انجمن های فعال حوزه میراث فرهنگ و سازمان های فعال در حوزه مواد مخدر اقدامات فرهنگی جدی برای پیشگیری، کاهش و کنترل در حوزه مواد مخدر صورت بگیرد.

وی سپس به سرمایه بر نبودن روند تولید صنایع دستی در کشور اشاره کرد و افزود: با رایزنی های صورت گرفته با دفتر مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مخدر تلاش می شود؛ افراد رها شده از دام اعتیاد در حوزه تولید صنایع دستی وارد شوند تا با فاصله گیری از شرایط سخت روزهای گذشته در جریان عادی زندگی فردی و اجتماعی قرار بگیرند.

الله بداشتی گفت: دفتر امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و ارگان های رسمی تعامل سازنده ای ایجاد کرده است تا ظرفیت 600 سمن فعال در حوزه کاری سازمان میراث فرهنگی که عمدتا قدمتی 10 تا 15 ساله دارند مورد بهره برداری مناسب قرار گیرد.

او همچنین با انتقاد از بحران مالی گسترده در انجمن ها، اظهار کرد: اگر توانمندسازی در انجمن ها صورت بگیرد می توان امیدوار بود ثبات در فعالیت های سازمان های مردم نهاد ایجاد شود و سمن ها در پروسه فعالیت با بحران مواجه نشوند و دفتر مشارکت های مردمی سازمان هم برای توانمندی سمن ها اقدامات فراگیری را انجام دهد.

مدیرکل امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به جایگاه انجمن ها در عرصه عمومی، بیان کرد: دولت شرح وظایف خاص دارد و به دلیل گستردگی امور نمی تواند در همه جا و عرصه ها حضور داشته باشد و مردم با احساس وظیفه و برای کاهش آسیب های احتمالی باید دست به کار شده و از میراث گذشتگان خود حفاظت کنند.

وی گفت: انجمن ها برای نشر و گسترش فرهنگ غنی کشور اول باید شناخت لازم را با فعالیت های تخصصی به دست بیاورند و بعد از آن با اقدامات برنامه ریزی شده و هدفمند در راستای تحکیم ارزش های جامعه قدم بردارند، در غیر این صورت انجام فعالیت های نمادین گره ای از مشکلات فرهنگی باز نمی کند که هیچ، بلکه آن را افزایش می دهد.

الله بداشتی با اشاره به انجام فعالیت های نمادین در مراسم ها و بزرگداشت ها، افزود: اگر فردی فعالیت های نمادین را مشاهده کند، ولی درک صحیحی از عمق مسئله نداشته باشد فعالیت فرهنگی به بار نمی نشیند در صورتی می توان امیدوار بود که فعالیت های مردمی و فرهنگی نتیجه بخش بوده و پیوست فرهنگی را حفظ شود که جایگاه نمادها، ارزش ها و هنجارها در بین مردم تبیین شده باشد.

مدیرکل امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: فعالیت سازمان های مردم نهاد می تواند در افزایش ضریب موفقیت اقدامات گسترده فرهنگی، هنری و گردشگری تاثیرگذار باشد و دفتر امور مجامع و تشکل های غیر دولتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حد توان و امکانات از فعالیت های انجمن ها حمایت جدی به عمل خواهد آورد و روند فعالیت های آنها را تسریع می بخشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1