از سند 20 ساله گردشگری "بدجور" عقب هستیم

13 ژوئن 2016 - 14:00 dsfr.ir/lu8zn

از سند 20 ساله گردشگری "بدجور" عقب هستیم
میثم رودکی - دنیای سفر
گردشگران در میدان نقش جهان اصفهان

یک کارشناس آمار و برنامه ریزیِ میراث فرهنگی و گردشگری گفت: 19 درصد از سند چشم انداز 20 ساله توسعه گردشگری عقب هستیم.

اردشیر اروجی با تاکید بر این که نباید به اهداف و برنامه های ترسیم شده در سند چشم انداز 20 ساله بی تفاوت بود، گفت: رشدهای کمّی که اخیرا در گردشگری اعلام می شود، آنقدر مهم نیست که عقب ماندگی مان از سند چشم انداز 20 ساله گردشگری کشور، اهمیت دارد.

وی گفت: طبق این سند که تا کنون دو دوره زمانی پنج ساله ی آن گذشته و سال اول برنامه سوم هم پشت سر گذاشته شده، در پایان سال 94 باید 7.5 میلیون گردشگر خارجی جذب می کردیم، درحالی که اگر طبق نرخ رشد میانگینی (12 درصد) که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای دو سال اخیر اعلام کرده محاسبه کنیم، شمار گردشگران ورودی به ایران در سال 94 به 6 میلیون و 160 هزار نفر می رسد. تازه این عدد با ارفاق بدست آمده، چون درباره آمارهایی که از شمار گردشگران و درآمدهای حاصل از آن اعلام می شود، با توجه به نبود نظام آماری و اقماری منسجم، اما و اگرهایی وجود دارد.

او گفت: اگر این آمارهایی را که از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام می شود ملاک قرار دهیم، به این نتیجه می رسیم که گردشگری ایران از سند چشما نداز 20 ساله، 19 درصد عقب تر است.

«اروجی» که در تهیه و تنظیم سند چشم نداز توسعه نقش داشته است، یادآور شد: این سند مصوب 14 دی ماه 1383 هیات دولت وقت است که بر اساس آن، ایران باید 1.5 درصد از سهم گردشگران جهان را تا سال 1404 به خود اختصاص دهد و 7 صدم درصد درآمدی که از ورود گردشگران خارجی در سال 1383 بدست آورده بود را تا پایان برنامه به 2 درصد برساند، به گونه ای که در سال 1404 نزدیک به 25 میلیارد دلار از ورود گردشگران خارجی درآمد کسب شود.

وی در تشریح عقب ماندگی گردشگری ایران از سند چشم انداز توسعه، برنامه های زمان بندی و نرخ رشد سالانه ای که تعداد گردشگران ورودی و میزان درآمد حاصل از آن را مشخص کرده است را یادآور شد و افزود: سند چشم انداز 20 ساله در چهار دوره زمانی پنج ساله هدف گذاری شده است که بر آن اساس از سال 1384 تا 1388، "لازم" بود گردشگری ایران با نرخ رشد سالیانه 30 درصد پیش رود تا پایان برنامه، شمار گردشگران ورودی به 2 میلیون و 600 هزار نفر با درآمدی بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون دلار برسد.

او یادآور شد: این میزان نرخ رشد در دوره اول اجرای سند از آن جهت بالا در نظر گرفته شده بود که ایران ظرفیت های بلااستفاده زیادی در بخش گردشگری داشت و می توانستیم آنها را بکار بگیریم تا این رشد حاصل شود، اما از فصل دوم به بعد، نرخ رشد کمتر تعیین شد، چرا که ظرفیت های بلااستفاده بکار گرفته شده و رشد سخت تر اتفاق می افتاد.

این کارشناس آمار و برنامه ریزی ادامه داد: در سال 1389 تا 1393 صنعت گردشگری با نرخ رشد سالیانه 20 درصد "باید" حرکت می کرد تا در پایان برنامه، تعداد گردشگران به 6 میلیون و 500 هزار نفر و درآمد حاصل از آن به 4 میلیارد و 500 میلیون دلار می رسید.

وی افزود: برای سال 1394 تا 1398 نیز نرخ رشد سالیانه 15 درصد درنظر گرفته شده تا در پایان این برنامه، به 13 میلیون گردشگر و 10 میلیارد دلار درآمد حاصل شود.

اروجی گفت: از سال 1399 تا 1403 که آخرین دوره زمانی سند چشم انداز گردشگری است، نرخ رشد سالیانه 10 درصد درنظر گرفته شده که تا در پایان برنامه باید به 20 میلیون گردشگر و 25 میلیارد دلار درآمد برسیم.

4 میلیارد تومان برای ایجاد نظام آماری و اقماری بودجه دادند که نمی دانیم چه شد!

این کارشناس آمار و برنامه ریزی همچنین اظهار کرد: ایجاد نظام جامع آماری و اقماری گردشگری و راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی پویا در این زمینه با استفاده از سیستم های پیشرفته که محتوای آن برای همگان قابل دسترس باشد، در ردیف ۶ برنامه های آینده سند چشم انداز 20 ساله گردشگری مورد تاکید قرار گرفته بود که در برنامه چهارم توسعه هم ایجاد این نظام آماری تصویب شد و حتی اطلاع دارم آن موقع 4 میلیارد تومان برای آن بودجه تعیین کردند، اما نمی دانیم آن بودجه چه شد و چرا هنوز نظام جامع آماری و حساب اقماری برای گردشگری ایجاد نشده است.

او ایجاد حساب اقماری و نظام جامع آماری را برای توسعه صنعت گردشگری بسیار مهم دانست و گفت: همین حالا درآمدهایی که اعلام می شود از گردشگری حاصل شده معلوم نیست کجا هزینه می شود، درحالی که وجود حساب اقماری مشخص می کند هزینه فایده گردشگری در حساب های ملی چقدر بوده است.

اروجی، وجود این نظام جامع آماری و حساب اقماری را در بخش سرمایه گذاری نیز بسیار کارآمد دانست و افزود: حالا که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تقاضای زیاد سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار ایران خبر می دهد یقینا راه اندازی چنین پایگاهی با دسترسی آسان به داده ها و اطلاعات می تواند بسیاری از ابهامات را برای سرماه گذاران خارجی و داخلی برطرف کند و در مسیر تصمیم گیری مناسب قرار دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1