شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور

7 ژوئن 2016 - 14:30 dsfr.ir/fh7gs

شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور
wisgoon.com
طبیعت زیبای پشت کوه، استان بوشهر، شهرستان دشتستان

مدیرکل همکاری و توافق های ملی گردشگری و دبیرکمیته ملی طبیعت گردی کشور گفت: براساس سند طبیعت گردی 2 هزار جاذبه طبیعی گردشگری در کشور شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدعلی فیاضی روز سه شنبه در کارگاه طرح توانمندسازی روستایی استان بوشهر با محوریت گردشگری روستایی افزود: مهمترین این جاذبه های طبیعی، پرنده نگری است. در زمان حاضر 520 نوع پرنده در کشور وجود دارد که این میزان با کل پرندگان قاره اروپا برابری می کند و امکان دیدن همه این پرندگان مقیم و مهاجر در مناطق مختلف کشور نیست.

فیاضی با بیان اینکه تنوع زیستی از جمله فرصت های جذب گردشگر به شمار می رود اظهار کرد: با اینکه ایران جزء پنج کشور اول دنیا از لحاظ تنوع زیستی است ولی از این ظرفیت بخوبی استفاده نشده است.

وی با اشاره به جاذبه های گردشگری محسوس (طبیعی و انسان ساخت) و نامحسوس ادامه داد: جاذبه های ناملموس و نامحسوس از جمله مهمترین جاذبه های کشور به شمار می آید که ایران در این بخش بسیار غنی است. وی یکی از موارد جاذبه های ناملموس کشور را تنوع فرهنگی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه ایران طی سال های درازی مورد تعرض، هجوم و محل عبور بسیاری از فرهنگ ها و تمدن ها بوده، همین امر باعث تنوع فرهنگی در این کشور شده است.

فیاضی اظهار کرد: این تنوع فرهنگی در جای جای کشور در زبان، گویش، پوشش، ساختار اجتماعی، معماری، غذا و صنایع دستی خود را نشان داده است. وی یادآور شد: وجود تنوع فرهنگی از جمله ویژگی های گردشگری روستایی به شمار می رود که با وجود تفاوت ها ولی همزیستی مسالمت آمیزی در این مناطق به چشم می خورد. وجود تنوع فرهنگی منشا جذب گردشگر است و آنچه ما در گردشگری روستایی به دنبال آن هستیم تقویت تنوع فرهنگی است.

مدیرکل همکاری و توافق های ملی گردشگری و دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشور گفت: توسعه گردشگری روستایی یکی از هدف های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی با بیان اینکه احیای صنایع دستی در روستاها زمینه جذب گردشگر را فراهم می کند ادامه داد: بسیاری از صنایع دستی که بخش زیادی از آن ها با گذر زمان منسوخ شده بود با مشارکت معاونت صنایع دستی در کشور دوباره احیا شده است.

فیاضی با اشاره به اهمیت بحث میهمان نوازی در روستاها گفت: میهمان نوازی ارتباط میان جوامع محلی و گردشگر است که توجه و احیای غذاهای بومی و محلی آن منطقه مورد نظر است. وی یادآور شد: برای توسعه گردشگری روستایی باید تمام داشته های روستاها در مناطق بومی و محلی در معرض دید گردشگران قرار گیرد تا گردشگران بتوانند تجربه جدیدی را در مناطق کسب کنند.

فیاضی، احیای بازی های بومی و محلی را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد و افزود: با همکاری وزارت ورزش و جوانان زمینه این کار در کشور فراهم شده است.

وی همچنین احیای معماری محلی روستایی را از دیگر برنامه های این سازمان برای توسعه گردشگری روستایی عنوان کرد. فیاضی اظهار کرد: برای زنده کردن همه این هویت ها، داشته ها و تقویت گردشگری روستایی همکاری و هماهنگی خیلی از دستگاه ها ضروری است. هرچند برخی ها با تصور اینکه ورود گردشگر اصالت های منطقه را خدشه دار می کند ولی گردشگری احیا کننده اصالت هاست.

وی یادآور شد: با احیای اصالت های فرهنگی گردشگران هویت های منطقه را می بینند و می شناسند. 37 درصد گردشگران دنیا فرهنگی هستند و مخاطبان ما در این گروه قرار دارند به همین دلیل گردشگری روستایی بهترین زمینه برای نمایش و بروز این اصالت هاست.

مدیرکل همکاری و توافق های ملی گردشگری و دبیرکمیته ملی طبیعت گردی کشور گفت: در اکوتوریسم آموزش گردشگران و جوامع محلی برای ایجاد زمینه تعامل بین آنها ضروری است. با آموزش جوامع محلی امکان شناسایی داشته ها، حفاظت و معرفی آنها فراهم و در کنار آن زمینه اشتغال و اقتصاد پویا برای منطقه ایجاد می شود.

فیاضی همچنین بر توانمندسازی جوامع محلی تاکید کرد و گفت: تمام تلاش ما این است که از مواهب خدادادی روستاها بتوان استفاده، حفظ و بهره برداری پایدار شود تا زمینه حفظ و صیانت آنها بوجود آید.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: تنوع اقلیمی، چشم انداز و تنوع در مقاصد گردشگری مثل طبیعت گردی، تاریخی، صنعتی و تجاری از ظرفیت های قابل توجه این استان در جذب گردشگر است.

محمدابراهیم فروزانی افزود: امروز ضرورت های اقلیمی باعث شده نگاه جدی تری به جذب گردشگر به این بخش از زیستگاه ها وجود داشته باشد و به عنوان یکی از شاخصه های توسعه پایدار و سبز در این زمینه به آن توجه شود.

فروزانی با اشاره به اینکه نباید به هزینه حفاظت از محیط  های وحش، فرهنگی و کرانه های ساحلی به چشم هزینه نگاه کرد گفت: سرمایه ای که از این محیط ها در صنعت گردشگری به  دست می آید می  تواند موتور محرکه توسعه اقتصاد سرمایه داری باشد. تحرک های صنعتی درمناطق مختلف استان بوشهر نیازمند تعدیل و تلطیف است و این بحث نباید در حد سخن باشد بلکه اداره های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محیط زیست، بخشداران، دهیاران و حتی شهرداران شهرهای کوچک می توانند با ایجاد یک جبهه مشترک کارهای بزرگی در این زمینه انجام دهند.

فروزانی افزود: با بازتولید مهارت های مختلف در این زمینه و تقویت زیرساخت ها می توان بخش اقتصادی رقیب با مزیت های نسبی بالاتری را نسبت به صنعت نفت و گاز در استان ایجاد کرد. باید وارد پروسه همکاری با فعالان بخش صنعت نفت و گاز شویم زیرا این بخش بازار، اشتغال نیروی انسانی و ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد کرده است.

فروزانی تاکید کرد: گردشگری، صنعتی پیشرفته، پیچیده و میان بخشی است و نیاز به همکاری بخشهای مختلف عمومی، دولتی، خصوصی و سازمان های مردم نهاد دارد و ایجاد این شبکه و همکاری، به فهم و درک ظرفیت ها و چگونگی استفاده از آن وابسته است.

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: یکی از فاکتورهای اصلی در بحث اقتصاد مقاومتی مقوله گردشگری است.

امیرزاده افزود: در این ارتباط طرح توانمند سازی روستایی با محوریت گردشگری روستایی تهیه شده است که با همکاری محیط زیست، دفتر امور روستایی، منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد کشاورزی، صندوق کارآفرینی امید و صدا و سیما اجرا می شود. پس از شناسایی و احصای قابلیت های روستایی زمینه برای آموزش جوامع محلی در استان فراهم شده است.

امیرزاده گفت: تلاش می شود با همکاری همه سازمان ها زمینه گردشگری روستایی در استان بوشهر احیا و آغازی برای مهاجرت به روستاها باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1