کشف یک بنای تاریخی در تنگستان بوشهر

6 ژوئن 2016 - 15:00 dsfr.ir/kp0y5

کشف یک بنای تاریخی در تنگستان بوشهر
ایرنا
کاوش های باستان شناسی در روستای باغک شمالی شهرستان تنگستان

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: یک بنای تاریخی در روستای 'باغک شمالی' از توابع شهرستان تنگستان این استان کشف شد.

نصرالله ابراهیمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این بنای آجری در هنگام گودبرداری نخلداران در 'باغ توله ای' روستای باغک شمالی کشف شده است.

وی اضافه کرد: در مرحله نخست کارکرد این بنای آجری مشخص نبود که با اعزام کارشناسان برای بررسی منطقه و مشاهده اشیای تاریخی از جمله آجرنبشه، سفال و نظیر این موارد در وسعت نیم هکتار مشخص شد این سازه احتمال دارد سازه ای آبی (آب انبار) باشد.

ابراهیمی ادامه داد: هنوز به صورت دقیق کاربری این سازه مشخص نشده است و مستندسازی و کاوش های باستان شناسی برای شناسایی کامل این سازه برای ثبت در فهرست آثار ملی باید انجام شود. با انجام این کاوش ها، گمانه زنی ها و مطالعات باستان شناسی امکان شناخت سازه ای، معماری بیشتر و تعیین تاریخ نگاری از آن منطقه بدست می آید.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ادامه داد: براساس داده های سطحی، بررسی های اولیه و داده های فرهنگی پراکنده موجود این آب انبار که هنوز سرپا مانده مربوط به دوره میانی اسلام در قرن ششم و هفتم هجری است و حدود 800 سال قدمت دارد.

ابراهیمی اظهار کرد: ممکن است بعد از انجام کاوش های باستان شناسی قدمت این بنا به دوره پیش از اسلام برسد.

وی یادآور شد: محیط پیرامونی این منطقه شامل روستاهای انبارکی و عالی حسینی از محوطه های مربوط به قرنهای اولیه اسلام و صفحه گل پختی در اهرم و صفحه قبرستان روستای گلنگون که به ترتیب مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد هستند و بعنوان آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

ابراهیمی گفت: مقدمات مطالعه و برداشت های لازم از این محوطه تاریخی برای قرارگیری در فرآیند ثبت آثار ملی آغاز شده است و اکنون با هماهنگی دهیاری قرار شده حفاظت این منطقه بخوبی انجام شود.

وی یادآور شد: در زمان حاضر 289 اثر ملموس تاریخی شامل بناها و محوطه ها و 43 اثر ناملموس معنوی شامل مراسم، آیین ها، بازی های بومی و محلی، غذاهای سنتی و صنایع دستی استان بوشهر در فهرست آثار ملی قراردارند.

شهرستان تنگستان با مرکزیت شهر اهرم و بیش از 70 هزار نفر جمعیت در جنوب بوشهر واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1