«زیویه» زیر پای گردشگران فرو می ریزد

1 ژوئن 2016 - 15:20 dsfr.ir/jx3ek

«زیویه» زیر پای گردشگران فرو می ریزد
ایسنا
محوطه‌ باستانی زیویه

می گویند محوطه خشتی «زیویه» در معرض عوامل جوی و زیر پای بازدیدکنندگان دوام چندانی نمی آورد، چون رطوبت بیشترین صدمه طبیعی را به بنای خشتی وارد می کند و کاوش های تجاری بخش هایی را آسیب پذیرتر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دژ زیویه بزرگ ترین و از مهم ترین محوطه های باستانی در شمال غرب ایران و باقیمانده از پادشاهی «مانایی»، مدت هاست به اعتبار نیاز دارد؛ اعتباری هر چند اندک برای ایجاد سقفی روی سایت کاوش شده و دیگر بخش های محوطه تاریخی تا آن از گزند آسیب ها در امان بماند، اما ...

زیویه 4 میلیارد اعتبار می خواهد

علی هژبری، مدیر پایگاه میراث فرهنگی محوطه تاریخی زیویه، با نامناسب خواند وضعیت این محوطه ی تاریخی گفت: فرماندار شهرستان سقز که معاون استاندار نیز است، سال گذشته و به مناسبت هفته میراث فرهنگی با 180 نفر از شورای اداری شهرستان مهمان پایگاه زیویه بود، که در این جلسه 200 میلیون تومان اعتبار برای ایجاد ساخت و ساز در تپه در نظر گرفت که پرداخت این اعتبار منوط بر درست هزینه کردن آن در این محوطه تاریخی بود، حتی اعلام کردند حاضر هستند برای سال بعد نیز چند برابر این اعتبار را دهند تا کار پیشرفت خوبی داشته باشد.

او افزود: درآن جلسه که در پایگاه میراث فرهنگی زیویه برگزار شد، نماینده مجلس وقت شهرستان سقز نیز حضور داشت، که با استناد به ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه، مبلغ 300 میلیون تومان به آن اضافه کرد، اما متاسفانه پرداخت این اعتبار نیز عملی نشد.

به گفته ی وی، برای هر متر پوشش (اسپیس فرم) در سطح صاف زمین که فضای آن 500 در 200 متر است، بین 300 تا 400 هزار تومان با توجه به نوع پوشش اعتبار نیاز است، بنابراین این کار هزینه ی زیادی نیاز دارد.

او با اشاره به رایزنی هایش با مهندسان ارشد شرکت فضاسازه تا هزینه کمتری برای این پروژه اختصاص یابد، افزود: آن ها حتی به دلیل اهمیت ویژه این سایت از امتیازات خود گذشتند و با برآوردی سرانگشتی اعلام کردند که کمترین مبلغی که می توانند برای این پروژه پایگاه تحمیل کنند، 150 هزار تومان است تا بتوانند بخش میانی تپه را کاملا بپوشانند.

هژبری با تاکید بر این که طرح در شورای راهبردی پایگاه در 12 بهمن 94 با حضور کارشناسان هیئت و فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه های جهانی تایید شد، توضیح داد: بر اساس جداول محاسباتی تایید شده توسط دولت، حدود 4 میلیارد تومان هزینه نیاز است که مهندسان شرکت فضاسازه از بسیاری امتیازاتشان گذشتند تا در رزومه خود کمک بزرگی به میراث کشور را ثبت کنند.

کاوش های تجاری معماری محوطه را از بین برد

وی در ادامه با اشاره به انجام کاوش های تجاری در این محوطه تاریخی اظهار کرد: متاسفانه چون در کاوش تجارتی معماری اهمیت چندانی ندارد و هدف یافتن اشیای موزه ای و قابل فروش است، قاچاقچیان هیچ گاه به آثار غیر قابل منقول توجه نمی کنند و آن ها را تخریب می کنند.

به گفته ی این باستان شناس، چون در راس تپه 100 متری زیویه، قلعه قرار گرفته است، طبیعتا بیشتر مورد تعدی حفاران غیرمجاز قرار گرفته است.

هژبری با مقایسه نمونه هایی از رفتار با محوطه ها و سایت های تاریخی در کشورهای دیگر با ایران اظهار کرد: محوطه «چاتال هویوک» به عنوان یکی از مشهورترین تپه های نوسنگی جهان در ترکیه، محوطه جهانی «سربازان سفالی» در چین در کنار مقبره امپراتور یا«خرابه های کارتاخانا» در روم از نمونه هایی هستند که با پوشش های مناسب پوشانده شده اند.

معاون رئیس جمهور را از کنار «زیویه و کرفتو» به سمت بانه بردند

او در ادامه با اشاره به حضور چند روزه رییس جمهور و معاون ایشان که ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده دارد، اظهار کرد: سوال خیلی ساده ای است، بانه غرق در تجارت و سود و پول های زود بازده و زیویه و کرفتو غرق در مشکلات و نیازمند کمکِ سازمانی به نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که اسم آن اهدافش را روشن می کند، اما متاسفانه در زمان حضور معاون رییس جمهور در محوطه تاریخی، مسعود سلطانی فر را از کنار زیویه و کرفتو رد کرده و به بانه می برند!

وی همچنین به ناامنی های کنونی در محوطه های تاریخی کشورهای همسایه با ایران اشاره کرد و افزود: آقای سلطانی فر خود به خوبی واقف است که در چندصد کیلومتر آن سوتر ناامنی است و ما اینجا در امنیت کامل در حال رسیدگی به امور محوله هستیم. گردشگران خارجی که برای دیدن ترکیه، سوریه و عراق می رفتند، امروز دنبال جایی دیگر برای گردشگری هستند و مطمئنا در کردستان مقصدشان بانه نیست.

او اختصاص بودجه در محوطه های تاریخی را سرمایه گذاری در آن ها دانست و بیان کرد: خواهشمندم به ناله های یک بیمار در حال احتضار به نام «زیویه و کرفتو» گوش کنید، کمک می خواهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1