بیش از پنج میلیون گردشگر خارجی از کشور دیدن کردند

31 می 2016 - 10:00 dsfr.ir/tz6ls

بیش از پنج میلیون گردشگر خارجی از کشور دیدن کردند
میثم رودکی - دنیای سفر
گردشگران در میدان نقش جهان اصفهان

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: بیش از پنج میلیون و 250 هزار نفر گردشگر خارجی سال گذشته از جاذبه های کشور دیدن کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مرتضی رحمانی موحد روز دوشنبه در حاشیه نخستین نشست مشترک مدیران ستادی معاونت گردشگری و معاونان گردشگری استان ها افزود: به طور متوسط هر گردشگر یک هزار و 600 تا یک هزار و 700 دلار هزینه کرده که در مجموع هشت تا 9 میلیارد دلار برای کشور درآمد داشته است.

وی با بیان اینکه در برنامه 10 ساله این مهم باید به 20 میلیون نفر با درآمدزایی 25 میلیارد دلار افزایش یابد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش ترین گردشگران خارجی از کشورهای همسایه از جمله عراق، آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان هستند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: با توجه به اینکه پنج برابر شدن گردشگران خارجی در کشور ابلاغ رهبری است بنابراین باید همه دستگاه ها، تفکرات و بخش ها در این جهت همکاری و حمایت کنند، چراکه خلاف این، به معنای خلاف سیاست ها است.

رحمانی موحد در خصوص گردشگری حلال نیز گفت: این نوع گردشگری بستر، امتیاز و شاخص است که کشورهای دنیا برای جذب بیشتر گردشگران مسلمان و غیر مسلمان استفاده می کنند. وی ادامه داد: در حال حاضر کشور ایران به طور ذاتی و بیش از سه دهه دارای این شاخص ها بوده که باید تبلیغ و نهادینه شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: امسال، سومین جشنواره مشارکت ملی با ظرفیت ایرانی گردشگری حلال و جشنواره های غذا و گردشگری در هشت نقطه کشور برگزار می شود.

به گفته رحمانی موحد تا پایان سال جاری معرفی بسترها در حوزه گردشگری حلال و صدور گواهینامه ها نهادینه خواهد شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و 600 طرح با پیشرفت فیزیکی پنج تا 95 درصد در دست اجرا است.

رحمانی موحد افزود: نگاه به استان ها متوازن بوده و ظرفیت ها در کل کشور توزیع شده چراکه در همه نقاط کشور مواهب طبیعی، تاریخی، مذهبی وجود دارد.

به گفته وی باید تا پایان دولت یازدهم 120 هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی ایجاد شود که اعتبار مورد نیاز برای هر یک از این حوزه ها متفاوت است.

رحمانی موحد بیان کرد: ایجاد یک شغل در حوزه صنایع دستی 100 میلیون ریال و در حوزه هایی از جمله ساخت هتل پنج ستاره یک هزار و 200 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

شرکت در جلسه کارگروه گردشگری لرستان دیگر برنامه امروز رحمانی موحد در خرم آباد است.

دیدگاه ها

  • جلیل ولی بیک 1 ژوئن 2016 - 12:18

    امار های گردشکران خارجی اگر به تفکیک کشورها اعلام گردد خوب است
    همچنین امار به تفکیک استانها و شهرهای بازدید کننده نیز باعث رقابت سالم بین استانها خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1