منشور اخلاقی سازمان میراث فرهنگی تصویب شد

30 می 2016 - 14:40 dsfr.ir/g105o

منشور اخلاقی سازمان میراث فرهنگی تصویب شد
مریم کامیاب
مراسم بزرگداشت روز حافظان میراث فرهنگی صبح امروز دوشنبه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تهیه و تصویب منشور اخلاقی این سازمان به خصوص در بخش نیروهای یگان حفاظت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «سمیع الله مکارم حسینی» اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منشور اخلاقی کل این سازمان را تهیه و تصویب کرده است و آن به زودی ابلاغ می شود. در این منشور، منشور اخلاقی حافظان میراث فرهنگی نیز که هر چند کمیت دارد اما پرمحتوا و با کیفیت است نیز قرار گرفته است.

او با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی می تواند باعث صلح و امنیت بین مردم و کشورها شود و ارزش سیاسی و اجتماعی دارد، خطاب به سردار رحمت اللهی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اظهار کرد: ما مکلف هستیم از اشیاء منقول و غیرمنقول حفاظت کنیم. یک سوال دارم؛ آیا زمانی که بخش وسیعی از مواریث ملموس و ناملموس نیز در این محدوده قرار می گیرند، میزان حفاظت سازمان میراث فرهنگی صرفا متولی حفاظت از اموال و اشیاء منقول، محوطه ها، بناها و کتیبه هاست یا وظیفه ای بالاتر از این مرحله دارد.

او ادامه داد: اگرچه حفظ میراث فرهنگی راه های متعددی دارد، یک راه این است که ما به صورت فیزیکی و ظاهری از میراث فرهنگی حفاظت کنیم و آن را به صورت سخت افزاری نگهداری کنیم یا اینکه از فناوری های جدید و حفاظت الکترونیک استفاده کنیم که استفاده از بستر قوانین و مقررات می تواند در این زمینه کمک کند.

مکارم حسینی در ادامه با تأکید بر اینکه برخی از حفاظت ها به صورت نرم افزاری می توانند انجام شوند، اظهار کرد: سال گذشته به همه استانداری ها و فرمانداری ها ابلاغ استفاده از حفاظت های نرم افزاری انجام شد، اما نهادهای مردمی و شوراهای شهر و روستاها در سال های اخیر نسبت به میراث فرهنگی حساسیت هایی نشان می دهند. بنابراین اقداماتی که تاکنون انجام شده یکی از راه هایی است که می تواند به خوبی در این زمینه جوابگو باشد.

او افزود: از مردم و نهادهای مردمی به عنوان یک فرصت بسیار وسیع و بالقوه برای رسیدن به نتیجه می توان استفاده کرد چون این نوع حفاظت جوابگو خواهد بود.

معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر اینکه در بودجه سال 95 ظرفیت های خوبی در حوزه یگان حفاظت دیده شده است، اظهار کرد: بهره وری و کارانه در این حوزه در کل کشور براساس ضوابط و موارد کامل مورد توجه است حتی تشویق های مادی نیز در قالب بهره وری می تواند مورد استفاده باشد.

او اظهار کرد: برای ارتقاء کیفیت با حفاظت، تعامل با همه اعضا در سطح کشور شهرها و روستاها بویژه در ستاد سازمان میراث فرهنگی و خود سازمان افزایش و ضریب بهبود ارتقاء پیدا می کند.

مکارم حسینی تأکید کرد: قطعا این تعامل به هم افزایی و افزایش انرژی نیز توسط نیروهای یگان حفاظت کمک می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1