بهانه عربستان برای منحل کردن حج ایرانی ها!

29 می 2016 - 16:20 dsfr.ir/ww9ft

بهانه عربستان برای منحل کردن حج ایرانی ها!
تراز نیوز
خانه کعبه

روزنامه سعودی «عکاظ» در ادامه فرافکنی های رسانه های عربستان مدعی شده، یکی از مهمترین دلایل خودداری سازمان حج و زیارت ایران از امضای توافقنامه حج امسال، برگزاری دعای کمیل بوده است!

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روزنامه "عکاظ" در ادامه تبلیغات سوء رسانه های عربستان و تحت تأثیر فضای سیاسی این کشور، با انتشار مطلبی مدعی شد؛ سازمان حج و زیارت ایران بر اجرای «مراسم خاص ایرانی» در حج اصرار داشته و این امر از مهم ترین دلیل خودداری هیأت ایرانی از امضای توافقنامه مراسم حج امسال بوده است.

در حالی که طبق یکی از بندهای بیانیه سازمان حج پس از لغو رسمی حج عمره، «نگاه جمهوری اسلامی ایران به حج و عمره، نگاهی معنوی، وحدت آفرین، توسعه بخشِ اُخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه گرایی و طایفه گری است»، اما این روزنامه سعودی مدعی شده است، مراسم دعای کمیل از چارچوب مذهبی و عبادت خارج و به یک برنامه سیاسی تبدیل شده که هدف از آن بسیج کردن مردم و تحریک آنان و ضربه زدن به سلامتی حجاج تبدیل شده است!

«عکاظ» در ادامه ادعاهایش نوشت: این گونه مراسم ها (برائت از مشرکین و دعای کمیل)، حج را از چارچوب عبادت خارج می کند و به دلیل تجمع و ایجاد مانع در مسیر حرکت حجاج، باعث اخلال در امنیت می شود.

به گزارش دنیای سفر؛ سازمان حج و زیارت کشورمان امروز (یکشنبه) با صدور بیانیه ای در 8 بند، رسما از منتفی شدن اعزام زائران ایرانی به عربستان خبر داد و نوشت: با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به حق جمهوری اسلامی اعلام می شود که به دلیل استمرار کارشکنی های دولت سعودی زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال جاری محروم می شوند که مسئولیت آن بر عهده دولت عربستان سعودی است.

این در حالیست که علی جنتی، وزیر ارشاد نیز امروز در صحبت هایی اعلام کرد، تعمدی از طرف دولت عربستان بوده تا زائران ایرانی به طور رسمی نتوانند امسال حج تمتع را به جای آورند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1