دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها به تصویب رسید

26 می 2016 - 11:20 dsfr.ir/os2ec

دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها به تصویب رسید
wikimedia.org
غار اشکوتان در آذربایجان غربی

دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها در چهارمین جلسه کارگروه غارشناسی کشور به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، چهاردهمین جلسه کارگروه غارشناسی کشور به ریاست دکتر دبیری معاون محیط زیست طبیعی و حضور نمایندگان دستگاه های عضو برگزار شد و دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها را تصویب کرد.

این دستورالعمل در اجرای ماده 6 آیین نامه مدیریت، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور (مصوبه شماره 17792/38766 مورخ 29/1/89 هیئت وزیران)، و با اختیار حاصله از مواد فصول 3 و 5 آیین نامه مزبور تهیه و تصویب شد.

بر اساس این دستورالعمل، غارها از لحاظ ارزش های حفاظتی و امکان بهره برداری به چهار گروه تقسیم بندی شده اند که با همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی به ویژه محلی، مدیریت و حفاظت خواهند شد.

این دستورالعمل به زودی به استانداری های کشور ابلاغ خواهد شد تا از طریق کارگروه های استانی به مرحله اجرا گذاشته شود.

تصویب این دستورالعمل که مراحل تدوین و بررسی های کارشناسی آن حدود ده ماه طول کشیده گام مهمی برای مدیریت غارهای کشور محسوب می شود که با الگوگیری از تجربیات سایر کشورها و پیشینه سی ساله غارشناسی در کشور تهیه شده است.

پیگیری تاسیس رشته های دانشگاهی مرتبط با غارشناسی، برگزاری همایش بین المللی غارشناسی و تهیه شناسنامه غارهای کشور از دیگر مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه غارشناسی کشور بود.

در این جلسه دبیری معاون محیط زیست طبیعی و رییس کارگروه غارشناسی کشور بر عزم جدی سازمان برای مدیریت مطلوب غارهای کشور تاکید و همکاری همه دستگاه های عضو کارگروه را برای انجام وظایف پیش بینی شده خواستار شد.

دیدگاه ها

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1