مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان:

سه قنات اصفهان در یونسکو ثبت جهانی می شوند

25 می 2016 - 12:00 dsfr.ir/yt9zr

سه قنات اصفهان در یونسکو ثبت جهانی می شوند
مهر
فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده به زودی و در سال جاری سه قنات اصفهان در فهرست یونسکو به ثبت جهانی می رسد.

فریدون الله یاری شامگاه سه شنبه در مراسم روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی به همراه تجلیل از خادمان میراث فرهنگی استان اصفهان در کاخ تاریخی چهلستون برگزار شد، اظهار داشت: میراث فرهنگی کشور ما از ارزش بسیار ویژه ای برخوردار است و سند هویت، شناسنامه ملت و مهم ترین پشتوانه تاریخی ما مبتنی بر تجربیات بسی ارزشمند است که شناخت آن در ژرف اندیشی و عملکرد عاقلانه امروز ما تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی ظرفیت عظیم اقتصادی برای کشور ما محسوب می شود، ابراز داشت: کشور ما از جاذبه ها و ظرفیت های مهمی در حوزه صنعت گردشگری برخوردار است اما میراث فرهنگی همیشه از امتیازات و سرمایه های مهم ما محسوب می شود که به واسطه آن می توان از دیگر ظرفیت های صنعت گردشگری نیز بهره گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه ارتقای ساختاری و سازمانی میراث فرهنگی را مدنظر داریم، ابراز داشت: تا امروز تنها دو اداره میراث فرهنگی در شهرستان های استان داشتیم و اداره استان در همه شهرستان ها دیگر وظایف خود را به اجرا می گذاشت که فاصله ما تا برخی از این شهرستان ها 450 کیلومتر است.

وی ادامه داد: اکنون مجوز تأسیس 12 اداره جدید میراث فرهنگی در استان اخذ شده است که تحول ساختاری مهمی در میراث فرهنگی استان است و اداره میراث فرهنگی اردستان نیز در هفته گذشته افتتاح شد.

الله یاری با اشاره به اینکه ۹ پایگاه ملی میراث فرهنگی در استان داریم، بیان داشت: برخی از این پایگاه ها تنزل درجه یافته بود که بار دیگر با تلاش میراث فرهنگی جایگاه ملی خود را به دست آورده است و پایگاه های جدیدی نیز شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه از یک هزار و 800 اثر تاریخی یک هزار و 731 بنای تاریخی، 54 مورد در فهرست آثار ناملموس و مابقی به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، تاکید کرد: 74 اثر آماده برای ثبت در فهرست آثار ملی داریم که در 24 مورد شماره ثبت از تهران ابلاغ شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه همچنین چهار اثر از اصفهان در فهرست جهانی به عنوان آثار ملموس و دو اثر نیز به عنوان آثار ناملموس ثبت جهانی شده است، اظهار داشت: با توجه به پیگیری های انجام شده به زودی و در سال جاری سه قنات اصفهان نیز در فهرست یونسکو به ثبت جهانی می رسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1