مصرف 85 میلیون لیتر بنزین در یک ماه

23 می 2016 - 15:40 dsfr.ir/qb1sn

مصرف 85 میلیون لیتر بنزین در یک ماه
sakhtafzarmag.com
پمپ بنزین

قانون بودجه 1395 در حالی در روزهای اخیر به دولت ابلاغ شده که تبصره (14) آن یعنی بندهای مربوط به هدفمندی یارانه ها حاوی موضوعات و تکالیف متمایزی از سال گذشته برای دولت بوده و حوزه انرژی نیز به طور خاص مورد توجه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در کنار قرار گرفتن بندهای مربوط به نحوه حذف یارانه بگیران، محل مصرف منابع ناشی از این بخش در چهار گروه تقسیم بندی می شود که در بین آنها 15 درصد منابع (که میزان آن مشخص نیست) جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش شدت مصرف انرژی اختصاص یافته است.

این در حالی است که بند (ح) تبصره هدفمندی یارانه ها، در حوزه تجهیز کلیه وسایل نقلیه به کارت سوخت مهلت تعیین کرده و تاکید دارد که دولت باید تا چهار ماه پس از تصویب این قانون در این رابطه اقدام کند. بر این اساس با توجه به ابلاغ قانون بودجه در پایان اردیبهشت ماه باید دولت تا حداکثر پایان مرداد ماه امسال، کلیه وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، نفت گاز (گازوئیلی) و دوگانه سوز را به کارت سوخت مجهز کند.

جهش جدید مصرف بنزین ایران

بنا بر قانون، از تاریخ تعیین شده یعنی چهار ماه دیگرعرضه هرگونه سوخت به کلیه وسایل نقلیه تنها با استفاده از کارت سوخت و بر اساس شرایطی مشخص انجام می شود. بند (1) تبصره هدفمندی یارانه ها دولت را ملکف به دریافت هزینه واگذاری کارت هوشمند سوخت از مالک خودرو می داند. به علاوه، قیمت انواع سوخت برابر قیمت آنها در پایان سال 1394 با رعایت بندهای این تبصره تعیین می شود. بر اساس بند (3) نیز در صورتی که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه و یا مازاد برسهمیه تعیین شده توسط دولت (سهمیه پایه) سوختگیری کند، بهای سوخت تحویلی براساس قیمت تمام شده است.

همچنین به گزارش مهر، آمارهای ارائه شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد که متوسط مصرف بنزین از ابتدای اردیبهشت ماه امسال با 5.2 درصد رشد به 85 میلیون و 800 هزار لیتر رسید، درحالی که مصرف روزانه بنزین در مدت مشابه سال گذشته حدود 70 میلیون و 800 هزار لیتر بود. بر این اساس در سال جاری، 30 اردیبهشت ماه بالاترین میزان مصرف با 85 میلیون و 800 هزار لیتر ثبت شد، کمترین مقدار مصرف هم مربوط به روز 17 اردیبهشت ماه با 63 میلیون و 800 هزار لیتر بود.

از سوی دیگر درحالی مصرف بنزین ایران در دومین ماه بهار سال جاری با افزایش روزانه 15 میلیون لیتری در روز همراه بوده است که در طول دو ماهه گذشته تاکنون هیچ گونه طرح جدیدی به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه های نفت در مدار بهره برداری قرار نگرفته است. در شرایط فعلی طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس و فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس آماده بهره برداری نیستند و این درحالی است که عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از افزایش واردات بنزین به منظور تامین نیازهای داخلی کشور در سال جاری خبر داده است.

افزایش واردات بنزین

حجم واردات بنزین ایران در طول سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید از یک میلیون لیتر در روز به بیش از 12 میلیون لیتر افزایش یافته است و پیش بینی می شود با توجه به سیاست های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، حجم واردات امسال حتی از مرز 15 میلیون لیتر در روز عبور کند.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت اردیبهشت ماه امسال با اشاره به افزایش واردات بنزین به 12 میلیون لیتر در روز گفته است: هدف از افزایش بی سابقه واردات این فرآورده نفتی بالا بردن سطح ذخیره سازی ها است. از سوی دیگر در حالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون بالغ بر 12 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده که حجم خرید خارجی این فرآورده استراتژیک نفتی در سال 1393 به عنوان سال نخست فعالیت دولت تدبیر و امید تنها چهار میلیون و 700 هزار لیتر در روز بوده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1