قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک ثبت جهانی می شود

23 می 2016 - 12:40 dsfr.ir/kw6a6

قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک ثبت جهانی می شود
مهر
قنات و آب انبار تاریخی ابراهیم آباد

قنات ابراهیم آباد اراک به عنوان نخستین اثر تاریخی این استان، در تیر ماه امسال در فهرست آثار جهانی به ثبت جهانی می رسد.

"مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی"

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی افزود: کار پیگیری ثبت جهانی قنات روستای ابراهیم آباد اراک از دو سال پیش آغاز شد و در سال گذشته نیز با حضور بازرس و نماینده سازمان یونسکو در استان اقدام های اولیه انجام گرفت.

وی ادامه داد: با ثبت قنات ابراهیم آباد در سازمان یونسکو، اولین میراث تاریخی استان مرکزی و بیستمین اثر تاریخی کشور در فهرست آثار تاریخی جهانی قرار می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: پرونده قنات های ایران برای ثبت جهانی سه سال قبل به یونسکو ارسال شد که بر این اساس 11 رشته از میان 32 هزار رشته قنات ایران به عنوان قدیمی ترین قنوات شناسایی شدند.

حسینی یادآور شد: قنات ابراهیم آباد اراک جز قدیمی ترین قنات های کشور است که تاریخچه آن به قرن ششم و هفتم هجری قمری و در واقع 800 سال قبل باز می گردد.

وی ادامه داد: آماده سازی و اقدام های اولیه ثبت جهانی سه اثر تاریخی استان شامل بازار تاریخی اراک، مسجد جامع ساوه و خانه تاریخی امام خمینی (ره) در خمین نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

قنات ابراهیم آباد به طول یازده کیلومتر از کوه های هفتادقله اراک سرچشمه گرفته و تا روستای ابراهیم آباد ادامه می یابد و تفاوت آن از سایر قنات ها پیشینه و قدمت تاریخی بالای آن است.

قنات ابراهیم آباد اراک در سال 1393 به عنوان اثر تاریخی ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1