موزه شیروان در سکوت و غربت

19 می 2016 - 14:40 dsfr.ir/cr7ot

موزه شیروان در سکوت و غربت
تسنیم
موزه شهرستان شیروان

با گذشت بیش از یک سال از افتتاح و راه اندازی موزه تاریخی شیروان متاسفانه هنوز عامه مردم از آن استقبال نمی کنند.

"رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان"

محمد سیاح پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در سال های گذشته با وجود اینکه موزه تاریخی شهر شیروان در دست ساخت بود شهروندان از نبود موزه در دومین شهر استان گلایه مند بودند ولی هم اکنون با گذشت بیش از یک سال از افتتاح آن فقط چندین بار دانش آموزان از سوی مدارس از آن بازدید کردند و در این زمینه هیچ گونه استقبالی از سوی عامه مردم صورت نگرفت.

وی گفت: شاید یکی از علل عدم بازدید عامه مردم از موزه کم و کسری در ساختمان موزه باشد که با پی گیری برای سایت موزه ارگ نادری شیروان مردم استقبال بیشتری از آن خواهند کرد.

سیاح قرار گرفتن شاهراه ارتباطی استان از نزدیکی این اثر و ایجاد پارک موزه گردشگری ارگ نادری را نقطه قوت برای رونق اقتصادی شهر شیروان عنوان کرد و افزود: توجه به بازسازی و مرمت برج و باروی تاریخی شهر در طرح ساماندهی اثر تاریخ ارگ نادری، ایجاد فضای مناسب و موردنیاز گردشگر و همچنین ایجاد بازارچه های صنایع دستی از عوامل مهم معرفی این اثر تاریخی و جذب گردشگر در این خطه دانست.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان از موزه ها به عنوان عنصر فرهنگ ساز در جامعه یاد کرد و وجود آنها را مهر تأئیدی بر اصالت فرهنگ و اندیشه در بین جوامع دانست و گفت: با توجه به اهمیت موزه ها به عنوان پل ارتباطی بین نسل های مختلف بشری و ایجاد احساس هویت و تعلق اجتماعی به پیشینه خود، روز جهانی موزه ها، بهانه ای برای پاسداشت موزه ها و ارج نهادن به نقش حیاتی آن ها در حفظ و ارتقای فرهنگی جامعه است.

موزه شیروان شامل سه قسمت باستان شناسی، مردم شناسی و نسخه خطی است که بخش عمده این موزه شامل باستان شناسی، سکه های تاریخی، جام ها و ظروف پیش از تاریخ و کشفیات شهر شیروان است.

این موزه در دو طبقه شامل کارگاه، آزمایشگاه، مرمت، کارگاه های تولیدی، خزانه و اتاق قرنطینه و طبقه همکف احداث شده است و به دوربین های امنیتی، سیستم اطفای حریق و تاسیسات نور پردازی تجهیز شده است.

شهرستان شیروان 42 اثر تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی دارد که قدیم ترین آن تپه 'ارگ نادری' مربوط به هزاره 4 و 5 قبل از میلاد است و دیگر آثار نیز مربوط به ادوار اشکانی، ساسانی، اسلامی، تیموری، قاجاریه، غزنوی - ایلخانی، قرون اولیه اسلام و پیش از تاریخ تا دوران اسلامی است.

شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1