«تامسون رویترز» با بیان تجربه سه کشور آسیایی مطرح کرد

نبود استاندارد بین المللی، چالش اصلی رشد گردشگری حلال

14 می 2016 - 12:00 dsfr.ir/av3tj

هزینه کرد مسلمانان در سفرهای خارجی نسبت به سال گذشته، 3/ 6 درصد افزایش داشته که 11 درصد از کل پول خرج شده در سطح جهانی است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از تامسون رویترز، هزینه یا پول خرج شده در سفر مسلمانان به مناطق دوردست بالغ بر 142 میلیارد دلار در سال 2014 برآورد شده که این جدا از مراسم حج و عمره بوده است. همچنین برآورد شده که کل پول خرج شده توسط مسلمانان در سفرهای خارجی به 233 میلیارد دلار تا سال 2020 افزایش یابد. از این رو به نظر می رسد که گردشگری حلال با طیف وسیعی از فرصت ها تبدیل به میدان رقابت تازه ای برای گردشگری کشورهای مسلمان شده است. با این حال درکنار همه این فرصت ها، چالش هایی نیز در بخش گردشگری حلال وجود دارد. مساله بازاریابی گردشگران مسلمان در کشورهای غیرمسلمان یکی از این چالش ها است.

از سوی دیگر نبود هرگونه استاندارد شفاف و رسمی در صنعت گردشگری حلال یکی دیگر از مهم ترین چالش هایی است که سبب برداشت های متفاوت و سیاست گذاری های پراکنده در بسیاری از کشورها از جمله ایران شده است. با این حال مالزی و ترکیه در همین شرایط موفق شده اند جایگاه شاخصی در این صنعت به دست آورند.

ترکیه و امارات و مالزی چه کردند؟

برگزاری کنفرانس بین المللی گردشگری حلال در قونیه ترکیه از جمله اقداماتی است که این کشور در راستای تثبیت جایگاه خود در این بازار به آن مبادرت ورزیده است. حضور بیش از هزار شرکت کننده از انواع گروه ها شامل اپراتورها، بازدیدکنندگان رسمی، آژانس های مسافرتی و هنرمندان و دانشگاهیان، سرمایه گذاران و نمایندگان هتل ها، شرکت های هوایی و مواد غذایی و نیز 25 سخنران، این کنفرانس را به فرصت رو به رشدی برای بازار گردشگری و سفر مسلمانان مبدل کرده است.

کشور مذکور از میان 73 کشور، رتبه هفتم را در گردشگری حلال دارد. این طبقه بندی براساس معیارهایی چون تعداد گردشگران مسلمان داخلی به نسبت اندازه کشور، حاکمیت اکوسیستم دوستدار حلال، آگاهی و اطلاع رسانی عمومی (تعداد مقالات و اخبار و رویدادهای مرتبط) و سهم این صنعت در بازار اشتغال آن کشور انجام می شود. ترکیه در حال حاضر سعی در افزایش آگاهی دراین زمینه دارد که می تواند سود بالایی از تقاضای رو به رشد اقامتگاه های مسلمان پسند به دست آورد.

هرچند در این راستا 5 اقامتگاه حلال در سال 2015 در آنتالیا افتتاح شد، با این حال طبق گزارش تامسون رویترز هنوز هم میان حجم سرمایه گذاری انجام شده و فرصت برای سرمایه گذاری در اقامتگاه های حلال، شکاف وجود دارد. در حال حاضر حدود 15 اقامتگاه حلال در آنتالیا و 50 تا 70 اقامتگاه دیگر در سراسر ترکیه وجود دارد.

گزارش دیگری از سوی مسترکارت درباره شاخص جهانی سفر مسلمانان که 130 مقصد جهان را بررسی کرده، ترکیه را در ردیف سوم محبوب ترین مقاصد در بازار سفر مسلمانان جهان معرفی می کند. این کشور پس از مالزی و امارات بهترین جایگاه را به دست آورده است. در جهت تعریف برند گردشگری حلال، موسسه استاندارد ترکیه اخیرا دست به انتشار گواهینامه هایی زد. از سوی دیگر، اتحادیه جهانی حلال در مالزی نیز دست به صدور و ارائه گواهینامه گردشگری حلال زده است.

در همین حال اما امارات نیز چالش نبود استانداردهای گردشگری حلال را مبدل به فرصتی طلایی برای خود کرده و تلاش دارد که خود را به عنوان مبنا و مرکز گردشگری اسلامی و حلال به دیگر کشورها و مقصدهای گردشگری حلال معرفی و برای آنها گواهینامه استاندارد صادر کند. این کشور همچنین فعالیت در تامین تسهیلات و مواد غذایی حلال برای کشورهای غیرمسلمان را از جمله استراتژی های اعلام شده در توسعه این سبک از گردشگری اعلام کرده است. امارات حتی با برگزاری کنفرانس ها و همایش های مختلف و نیز معرفی برندها و کالاهای غذایی خود در جهان بیشترین بهره را از این سبک گردشگری می برد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1