بزرگداشت فردوسی در شأن او نیست

11 می 2016 - 15:30 dsfr.ir/v18rq

بزرگداشت فردوسی در شأن او نیست
مرتضی لطف اللهی
آرامگاه فردوسی در شهر توس

بزرگداشت فردوسی ابعاد مختلفی دارد ولی آنچه انجام می شود تنها یک برنامه سالانه است که به هیچ عنوان در شان فردوسی نیست.

"محمدجعفر یاحقی"

محمدجعفر یاحقی که در نشست خبری تشریح برنامه های روز بزرگداشت فردوسی در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی سخن می گفت اظهار کرد: شعرهای باقی مانده از فردوسی بیشتر از کل شعرهایی است که از قرن 3 و 4 باقی مانده است. این موضوع نشان از اوج اهمیت شاهنامه در بین مردم سرزمین ما در قرون و اعصار متمادی است و وظیفه ما را در پاسداری از این میراث گران سنگ بیشتر و بیشتر می کند.

این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه تجلیل از فردوسی تجلیل از یک شاعر نیست بلکه تجلیل از یک فرهنگ است، عنوان کرد: یکی از برکات شاهنامه این است که آثار زیادی با توجه به آن شکل گرفته است که حماسه های دینی از جمله علی نامه در همین مسیر قرار دارد.

دبیر قطب علمی فردوسی شناسی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: ما از تابستان گذشته موضوع شاهنامه پس از شاهنامه را آغاز کردیم و فراخوان مقاله صادر کردیم و تا 15 اسفند زمان دادیم. در این مدت 180 مقاله به دست ما رسیده است که 32 مقاله را در کتابی به همین نام به چاپ رساندیم و 22 عنوان مقاله را در لوح فشرده و 15 مقاله را نیز در نشریه پاژ منتشر کردیم. مجموعا 69 مقاله در این راستا به چاپ رسیده است.

وی افزود: در حاشیه برگزاری مراسم بزرگداشت فردوسی ترجمه ترکی شاهنامه در روز جمعه (24 اردیبهشت) رونمایی خواهد شد و کتاب دیباچه پنجم شاهنامه نیز دیگر کتابی است که در این روز رونمایی خواهد شد.

یاحقی تصریح کرد: مجموعا 25 سخنرانی در روزهای شنبه و یکشنبه در دانشگاه فردوسی انجام خواهد شد که غنای خوبی را به این مراسم خواهد بخشید.

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: ما باید بدانیم که فعالیت های عامه پسندانه خوب و لازم است اما این آثار مکتوب هستند که باقی می مانند. باید بدانیم که نهایتا تولیدات علمی زنده خواهند ماند و باید تلاش کنیم که تا حد امکان این حوزه را تقویت کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1