توسعه گردشگری حلال با استفاده از ظرفیت های ساحلی

10 می 2016 - 15:00 dsfr.ir/c38j6

توسعه گردشگری حلال با استفاده از ظرفیت های ساحلی
خبرآنلاین
گردشگر خارجی در حرم امام رضا

بخش عمده ای از گردشگران ورودی به ایران را مسلمانان کشورهای همسایه تشکیل داده اند.

در حال حاضر ایران با وجود جاذبه های فراوان گردشگری و همچنین امنیت و ثبات قابل قبول، وضعیت مناسبی در زمینه جذب گردشگران خارجی ندارد. جذب گردشگر خارجی امروزه به یکی از اصلی ترین منابع درآمدی کشورهای جهان تبدیل شده و بسیاری از کشورها تلاش می کنند شرایط را برای ورود هرچه بیشتر گردشگران خارجی فراهم کنند؛ چراکه ورود گردشگران و بازدید آنها از یک کشور، منابع ارزی فراوانی را نصیب آن کشور می کند.

پس از اجرایی شدن برجام یکی از بخش های اقتصادی که انتظار جهش آن می رود، بخش گردشگری است. با این حال جذب گردشگران خارجی و افزایش درآمد ایران از محل ورود گردشگران خارجی، نیاز به انجام اقداماتی دارد که بستر را برای حضور گسترده آنها در ایران فراهم کند. در جذب گردشگران خارجی لازم است امکانات و منابع محدود صرف جذب آن دسته از گردشگران خارجی شود که اولا جذب آنها برای ایران مزیت داشته باشد و ثانیا جذب این گردشگران ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور کند.

در حال حاضر بخش عمده ای از گردشگران ورودی به ایران را مسلمانان کشورهای همسایه تشکیل داده اند که با هدف بازدید از مکان های زیارتی ایران و گذراندن اوقات خود در مکان های تفریحی که محیطی مذهبی دارند، به ایران می آیند. وجود میلیون ها مسلمان در کشورهای همسایه که می توانند با هزینه ای به مراتب کمتر از دیگر نقاط جهان به ایران سفر کنند، این مزیت را برای ایران فراهم کرده که با برنامه ریزی مناسب و صرف هزینه و منابع کمتر، گردشگران بیشتری را از این کشورها جذب کند.

در این شرایط مزیت ایران در جذب بیشتر این قشر از گردشگران خارجی است. همچنین از آنجا که این گردشگران با خانواده به سفر می پردازند، ارزش افزوده بیشتری را نصیب کشور می کنند. بنابراین لازم است مسوولان کشور در برنامه ریزی برای جذب گردشگری خارجی اولویت را به این دست از گردشگران اختصاص دهند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1