آزمون سرنوشت ساز برای کاندید شهر سفال جهان

4 می 2016 - 12:50 dsfr.ir/c76pu

آزمون سرنوشت ساز برای کاندید شهر سفال جهان
siyalkpottery.com
بازدید از کارگاه های سفال در لالجین

حضور داوران بین المللی در همدان برای انتخاب و داوری شهر لالجین به عنوان شهر سفال جهان فرصتی طلایی برای شهر لالجین و استان همدان است.

"علی مالمیر"

امروز شهر لالجین برای ثبت در فهرست مناطق دارای شهره جهانی، می رود تا مورد آزمون و قضاوت سرنوشت ساز داورانی قرار گیرد که امروز به یمن آوازه هنر و آثار سفالینه دلربایش، مرزهای جغرافیایی را تا لالجین درنوردیده اند.

زندگی مردم لالجین با سفال و سفال گری عجین شده به طوری که این هنر دیرینه هویت خود را با مردم این شهر که پایتخت سفالینه ایران لقب گرفته، گره زده است.

نام لالجین با سفال و سفال گری همنوا است و از کسب درآمد و اقتصاد خانواده ها گرفته تا تفریح، هنر و تجارت با بازارهای داخلی و خارجی از دستافرینه های سفالی رقم می خورد و باتوجه به این ویژگی ها و زیبایی های منحصر به فرد، مشتریان پر و پا قرصی در بازارهای داخلی و خارجی دارد. ساختار منحصر به فرد تولید سفالینه در این شهر به گونه ای به دست توانمند هنرمندان این دیار شکل گرفته است که از تهیه انواع مختلف مواد اولیه تا تولید، توزیع و در نهایت صادرات سفال و سرامیک، همگی در لالجین انجام می شود اما این هنر زیبا نیازمند رسیدگی بیشتر در صنعت بسته بندی نیز هست.

صنعت سفال و سرامیک لالجین با بیش از 750 سال سابقه تولید، برای بیش از پنج هزار نفر در این منطقه ایجاد شغل کرده است و باتوجه به ویژگی های منحصر به فرد سفال و سرامیک لالجین و طرفداران زیادی که دارد، هر ساله مقدار قابل ملاحظه ای از تولیدات سفالینه این منطقه به خارج از کشور صادر می شود؛ به طوری که در حال حاضر سفال و سرامیک لالجین استان همدان به بیش از 44 کشور دنیا صادر می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به این که صنایع دستی این استان معرف اصالت و ارزش های فرهنگی همدان است، می گوید: در لالجین 936 کارگاه مربوط به سفال و سفال گری فعال است.

علی مالمیر افزود: بیشتر مردم لالجین با صنعت سفال و سرامیک اعم از تولید، تکمیل، فروش، صادرات و حمل و نقل در ارتباط هستند و با وجود صادرات سفال و سرامیک لالجین به بسیاری از کشورهای جهان به خوبی از توانمندی این صنعت برای صادرات استفاده نشده است و لالجین ظرفیت بالایی برای افزایش میزان صادرات محصولات خود دارد. سال گذشته مجموع صادرات سفال استان همدان که از مبادی گمرک همدان صورت گرفته 13 میلیون دلار بوده است که با جمع سایر گمرکات صادرات این کالا حدود 40 میلیون دلار بوده است.

وی بیان کرد: حضور داوران بین المللی در همدان برای انتخاب و داوری شهر لالجین به عنوان شهر سفال جهان فرصتی طلایی برای شهر لالجین و استان همدان است، تا این شهر به جهان معرفی شود و مبنایی برای توسعه گردشگری و صادرات سفال باشد. لالجین به لحاظ تنوع و قدمت تولید سفال از جایگاه بالایی برخوردار است و 90 درصد مردم این شهر به طور مستقیم و غیر مستقیم با این هنر اشتغال دارند.

مالمیر گفت: در حال حاضر فرصتی فراهم شده که لالجین به لحاظ شاخص های اقتصادی، فرهنگی، قدمت و پتانسیل و پشتوانه مرکز علمی کاربردی و مرکز رشد به عنوان شهر جهانی معرفی شود و در نشستی که مرداد ماه امسال بین پنج قاره برگزار می شود این عنوان شهر به جهانیان معرفی شود. طی یک سال گذشته با حمایت استاندار و برگزاری جلساتی با دستگاه های استانی موانع برای معرفی این شهر به عنوان شهر سفال جهان برداشته شده و شرایط آماده است اما شهر باید از نظر منظر شهری برای معرفی به شهر جهانی آماده باشد که باید در این حوزه سرمایه گذاری شود.

وی با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر لالجین در این راستا گامهایی برداشته اند افزود: منظر شهری و زیرساخت ها باید به گونه ای فرهم شود که شهر قابلیت شهر جهانی سفال را داشته باشد.

محسن مرادی پناه فرماندار بهار نیز گفت: شهر لالجین که امروز از آن به عنوان پایتحت سفال ایران نام می برند در بخش سفال از قدمت 700 ساله ای برخوردار است. مردم سخت کوش و زحتمت کش این شهر با این هنر و صنعت در طول سالیان متمادی عجین شدند و با انگشتان و دستان هنرمند خود هنرنمایی می کنند. گوشه گوشه این شهر و در معبرهای قدیمی این شهر روح زندگی با صنعت و سفال مردان و زنان سخت کوش آن عجین شده است که حاکی از علاقمندی دلباختگی آنها به این هنر می باشد.

مرادی پناه افزود: شهر لالجین یکی از مراکز مهم سفال ایران و جهان است و سفالینه های ساخت لالجین چه در گذشته و چه امروز با تنوع های بسیار زیاد و صدها نوع ظروف تزیینی و مصرفی را در خود جای داده است. بیش از 900 کارگاه با اشتغالی بالغ بر پنج هزار نفر مشغول به کار هستند و مواد اولیه این صنایع خاک رس مخصوصی است که معادن آن در این خطه قرار دارد و تعداد فروشگاه های سفال آن به 200 واحد می رسد که تولیدات هنرمندان را به فروش می رساند. امروز یکی از مصادیق عینی اقتصاد مقاومتی که رهبری در سال جاری به عنوان خط مشی اجرایی در حوزه اقتصاد طراحی نموده اند در این شهر و صنایع مصداق پیدا می کند چرا که بخش اعظمی از این صنایع به کشورهای اروپایی و منطقه صادر شده و ارز آوریهای مناسبی را به کشور و استان سرازیر می نماید.

فرماندار بهار با بیان اینکه در لالجین می توان مصداق کلام 'خاک را به هنر کیمیا کنیم' را به خوبی مشاهده و ملاحظه نمود افزود: پیگری های مدیریت ارشد استان و همه دست اندرکاران استانی و شهرستانی و ملی موجب شد تا شهر لالجین به عنوان یکی از شهرهای جهانی در معرض جهانی شدن قرار گرفت. در روزهای اخیر مسئولان شهری و استانی به تکاپو افتاده اند تا ظرفیت هنری این دیار تاریخی را به معرض داوری داوران جهانی قرار دهند و طبیعی است چنانچه این شهر به عنوان شهر جهانی سفالی معرفی شود تحولات ژرف و عمیقی در حوزه اقتصاد استان و کشور اتفاق خواهد افتاد.

وی تصریح کرد: این شهر با انتخاب هیات داوران دارای برند جهانی خواهد شد و همه کشورهای اروپای غربی و آسیایی سفال شهر لالجین را با برند ملی خواهند شناخت و این امر موجب خواهد شد گردشگران داخلی و خارجی به این شهر سفر کنند. جهانی شدن لالجین اتفاق مهمی است که نه تنها در شهر همدان و شهر لالجین بلکه رخداد مهمی در منطقه خواهد بود و این اتفاق می تواند در جذب گردشگر خارجی و تکاپوی اقتصادی و اشتغالزایی و صادرات و توسعه صادرات صنایع دستی به طور مستقیم تاثیر عمیقی بگذارد. انتخاب لالجین به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی علاوه بر تحول در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در استان در پهنه جهانی نیز نقش آفرینی خواهد داشت.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی امروز سه شنبه به منظور بازدید و قضاوت برای انتخاب لالجین به عنوان نامزد کسب عنوان شهر جهانی سفال وارد همدان شده اند.

علیرضا قاسمی افزود: گروه داوران شورای جهانی صنایع دستی متشکل از چهار نفر از کشورهای هند، عمان، استرالیا و کویت می باشند و در دو روز شهر لالجین را بازدید و بررسی می کنند. شورای جهانی صنایع دستی از سال 2014 شهرهایی را که در دنیا در حوزه صنایع دستی ویژگی خاصی دارند، بررسی و ثبت می ‎کند تا این ویژگیها در سطح دنیا معرفی شوند.

وی با اشاره به اینکه شهرهای مختلف دنیا باید استانداردهایی را برای ثبت داشته باشند، گفت: سال گذشته تبریز و اصفهان به عنوان دو شهر از ایران موفق به گرفتن عنوان شهر جهانی فرش و صنایع دستی شدند.

قاسمی با اعلام اینکه برای سال 2016 پرونده های بسیاری در داخل کشور تشکیل شده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران پرونده های تشکیل شده را مورد بررسی قرار داد و در نهایت پرونده لالجین را به عنوان شهر سفال و مشهد را به عنوان شهر سنگهای قیمتی برای معرفی به شورای جهانی صنایع دستی انتخاب کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان کرد: 90 درصد امور مربوط به ثبت جهانی لالجین به عنوان شهر سفال انجام شده است و پرونده لالجین به عنوان شهر جهانی سفال ابتدا باید در شورای صنایع دستی آسیا - اقیانوسیه و در نهایت در شورای جهانی صنایع دستی تصویب شود که این فرآیند تا شهریورماه به طول می انجامد.

لالِجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان و به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده است. 80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیک کاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه ها، بسته بندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند. لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می شود.

شهر لالجین از توابع شهرستان بهار می باشد که 17 هزار نفر جمعیت دارد و در 24 کیلومتری همدان واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1