نقشه های خلیج فارس در شهر زیرزمینی كاریز

1 می 2016 - 18:10 dsfr.ir/6246r

نقشه های خلیج فارس در شهر زیرزمینی كاریز
تیشینه
شهر زیرزمینی کاریز در کیش

شهر زیرزمینی 'کاریز' جزیره کیش، نقشه های تاریخی و قدیمی خلیج فارس را بر روی گردشگران داخلی و خارجی گشوده است.

شهر زیرزمینی کاریز از جاذبه های گردشگری در جزیره نیلگون خلیج فارس است و گردشگران با دیدن شهری در اعماق زمین و در دل خاک های سخت و مرجانی که روزگاری قنات های موجود در آن نیازهای آبی ساکنان جزیره و کشتی های عبوری از خلیج فارس را تامین می کرد، به جستجوی قدمت این دیار می پردازند.

قدمت قنات کیش به بیش از 2 هزار سال می رسد، آب شیرین و گوارای آن حاصل بارندگی های فصلی بوده و تنها مسیر دسترسی به قنات های قدیمی در کیش، پایاب هایی بود که مردم از طریق پله ها از سطح زمین به عمق 14 متری می رفتند و آب مورد نیازشان را تامین می کردند.

این مکان که اینک به یک مکان فرهنگی و سیاحتی تبدیل شده به طول 15 کیلومتر است که در سال 78 با تغییر کاربری توسط یک سرمایه گذار ایرانی مقیم آلمان پس از بازسازی به شهر زیر زمینی کاریز تبدیل شده است.

زیربنای این مجموعه در شرایط فعلی فضایی به وسعت 14 هزار و 500 متر مربع و فضای بالای آن 63 هزار متر مربع است که می توان در آینده با ساخت پارک، آن را به فضای گردشگری تبدیل کرد. موسس این مجموعه با سرمایه شخصی و با ایجاد شهری در دل زمین تلاش کرده مخاطبان را با تاریخ گذشته سرزمینی زیبا در دل آب های نیلگون خلیج فارس پیوند دهد.

در این مجموعه قنات های قدیمی و سنگواره های مرجانی موجود و فسیل هایی دیده می شود که قدمت آن ها از 53 تا 570 میلیون سال تخمین زده شده است، یکی از این فسیل های قدیمی مربوط به لاک پشتی با قدمت 570 میلیون سال است که در سقف این مجموعه و در مسیر بازدید گردشگران بوده و می توانند آن را بر بالای سقف ببینند.

این فسیل ها دارای شناسنامه هستند و بازدیدکنندگان می توانند از راهنمایی فعالانی که در این مجموعه تلاش می کنند اطلاعاتی در مورد قدمت، گروه، اسم فسیل و اینکه در چه سطحی از عمق آب ایجاد شده را دریافت کنند.

در این مجموعه موزه ای از اسناد تاریخی نیز وجود دارد که در مساحتی بیش از 280 متر مربع ایجاده شده است و اطلاعات کاملی راجع به خلیج فارس و جزیره کیش از قبیل پیدایش این جزیره، فرهنگ، جغرافیای طبیعی و تاریخی و گیاهی، منابع آبی و اقلیمی و آب و هوا در آن دیده می شود.

منصور حاجی حسینی موسس این مجموعه سیاحتی فرهنگی به مناسبت دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس با پاسداشت این روز بزرگ در گفت وگو با ایرنا در مورد اسناد و نقشه های موجود در این شهرزیر زمینی اظهار داشت: در این موزه 20 نقشه تاریخی از ایران با قدمتی 2 هزار و 500 سال که توسط خارجیان کشیده شده به نمایش درآمده است، همچنین شناسنامه فسیل های آزمایش شده در مونیخ آلمان و اشیا کشف شده در جزیره موجود است.

وی افزود: اسناد، مدارک و نقشه های قدیمی مربوط به خلیج فارس موجود در این موزه حاکی از این حقیقت تاریخی است که خلیج فارس از گذشته های دور متعلق به ایران بوده و نام آن همواره خلیج فارس بوده است.

حاجی حسینی با بیان اینکه این نقشه ها به دست خارجیان کشیده شده است افزود: در تمامی این نقشه های نام خلیج فارس آمده است.

نقشه آسیا با نقشه نگاری ویکتور لوواسور، نقشه ترکیه و ایران در آسیا اثر لویی شارل دسنوس متعلق به 1725 تا 1805 میلادی، نقشه امپراطوری اسکندراثر لویی دوسیو (1815- 1894)، نقشه حدود شرقی و غربی ایران اثر کریستین گوتلیب (1758-1837) نقشه حکومت اسکندر کبیر اطلس قدیم موسسه جغرافیایی بوستوس پرتس (1840- 1849)، نقشه ایران و توران با نقشه نگاری فرفون اشتولپنانگل و نقشه پادشاهی ایران اثر پیتر ون درآ (1720 میلادی) از جمله نقشه هایی است که در موزه اسناد شهر زیرزمینی کاریز به معرض نمایش عموم گذاشته شده است.

در این مجموعه گردشگران ضمن بازدید از موزه اسناد و همچنین اشیا و ظروف قدیمی می توانند لحظاتی را با خالق خود در نمازخانه ای با سقفی از سنگواره ها و فسیل ها راز و نیاز کنند. در پایان مسیر پس از بازدید از غرفه های صنایع دستی گردشگران می توانند در مکانی دل انگیز که به سبک سنتی ایجاد شده لحظاتی را دور از دغدغه های شهری استراحت کنند.

جزیره کیش با وسعت حدود 91 کیلومتر مربع در 18 کیلومتری سرزمین اصلی در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. شهر تاریخی حریره، درخت سبز، کاریز، کلبه هور، کشتی یونانی، محله قدیمی سفین، خانه بومیان کیش از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری جزیره کیش است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1