معاون صنایع دستی پیشنهاد داد:

احیای جاده فرش در ایران

1 می 2016 - 09:20 dsfr.ir/dr1z4

احیای جاده فرش در ایران
ایسنا
پیشنهاد معاون صنایع دستی به مسوولان استان آذربایجان شرقی برای احیا جاده فرش به نام ایران

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، احیای جاده فرش به نام ایران را پیشنهاد داد.

به گزارش خبرنگار صنایع دستی ایسنا، بهمن نامورمطلق در حاشیه هفتمین اجلاس آسیا و اقیانوسیه که در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: چینی ها هزینه بسیاری می کنند تا جاده ابریشم را احیا کنند. هندی ها به فکر احیا جاده ادویه هستند. پیشنهاد من به استان آذربایجان شرقی و سایر نهادها، احیا جاده فرش به نام ایران است.

وی هدف از مطرح کردن و پیگیری موضوع جاده فرش را ایجاد یک همگرایی فرهنگی با کشورها و ایجاد یک جبهه فرهنگی و در نهایت اقتصادی عنوان کرد و گفت: برخی افراد که خانوادگی در زمینه فرش تبریز کار می کردند به خاطر دارند پدرانشان از راه جاده فرش تجارت می کردند و خوشبختانه سند این موضوع وجود دارد. ما در حال حاضر چهار مسیر داریم که می توانیم یکی از آن ها را به عنوان محور قرار دهیم.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که ایران در گذشته دارای جاده های متعدد سنتی در زمینه مبادلات اقتصادی فرش بوده است، افزود: از جمله این جاده ها مسیر ترکیه، گرجستان، عراق و شامات است که در زمان صفویه و قاجار از آن استفاده می شد. ما چرا نباید برای احیای جاده ی فرش در کشورمان هزینه و از آن بهره برداری اقتصادی کنیم؟ دست کم سودی که این موضوع دارد برندسازی است. اگر این اقدام صورت گیرد، فرش ایران به یک قطب بزرگ تبدیل می شود.

نامورمطلق ادامه داد: فرش ایران دیگر نیاز روز نیست، در اروپا فرش های ما به فروش نمی رسد، این بیماری به «قیمت» و «طراحی» مربوط می شود، درحالی که اگر بخواهیم تبارشناسی فرش را انجام دهیم هیچ کشوری به اندازه ایران در این زمینه غنی نیست. بنابراین باید برندسازی کنیم.

او بیان کرد: دنیای امروز دیگر فرش شلوغ را نمی خرد. در دنیا می خواهند با فرش فضای آرامی در زندگی خصوصی خود ایجاد کنند و این یعنی هنرمندان ما باید با بازارهای جهانی و از سوی دیگر زیبایی شناسی ارتباط برقرار کنند.

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به این دغدغه که در حالی که مقوله فرش در کشور ما هنوز خارج از سیستم سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تعریف شده است و این موضوع تصمیم گیری در زمینه احیای جاده فرش را سخت تر می کند، گفت: یکی از ضرباتی که فرش و صنایع دستی می خورد همین جدا بودن فرش از صنایع دستی است، ولی ما اصلاً در این باره به صورت بخشی نگاه نکرده ایم و معتقدیم روزی فرش به صنایع دستی باز می گردد.

نامورمطلق ادامه داد: نظام اداری ما جرأت تغییر ساختاری ندارد، در حالی که ساختار، معیوب است و باید تغییر کند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا موضوع جاده فرش تنها یک پیشنهاد است که اگر این طور است فاصله زیادی تا عملیاتی شدن و هماهنگی با سایر دستگاه های مرتبط دارد یا این که مقدماتی از این پروژه انجام شده است؟ گفت: جلسه ای را با معاون استاندار آذربایجان شرقی داشتیم که قرار شده است ظرف دو هفته، پروپوزال کار را تهیه و ارائه کند. هنوز با مرکز ملی فرش صحبت نکرده ایم اما حداقل تا یک ماه آینده خبر تازه ای در این باره خواهیم داشت.

معاون صنایع دستی کشور همچنین بیان کرد: باید نمادها را در کشورمان زنده کنیم، امروز نمادها هم در دنیا تجاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1