ثبت جهانی بافت مرکزی شهر همدان در اولویت میراث فرهنگی است

30 آوریل 2016 - 08:30 dsfr.ir/6y5n6

ثبت جهانی بافت مرکزی شهر همدان در اولویت میراث فرهنگی است
میثم رودکی - دنیای سفر
میدان امام همدان

تلاش داریم با انجام اقدام های مورد نیاز بافت مرکزی شهر همدان را برای ثبت جهانی آماده کنیم.

"معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان"

بهراهم توتونچی روز چهارشنبه در کمیسیون معماری، شهرسازی و فنی و عمرانی شورای شهر همدان افزود: با وجود آثار تاریخی متعدد در پیرامون بافت میدان مرکزی شهر همدان مصمم هستیم تا این طرح مجموعه تاریخی را برای ثبت جهانی مهیا کنیم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به این هدف باید تمامی زیرساخت های لازم در این زمینه تعریف شود افزود: در محدوده مرکزی شهر همدان بیش از 90 اثر ثبت ملی وجود دارد که اجرای طرح پیاده راه سازی می تواند در جذب گردشگر و معرفی این ارزشها موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه اجرای پیاده راه سازی 6 خیابان اصلی شهر همدان هنوز به دیدگاه و باور مدیران شهرداری همدان تبدیل نشده است، گفت: اجرای طرح نیاز به برنامه ریزی میان مدت دارد تا این طرح به معنای واقعی خود اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه طرح پیاده راه سازی مغایر با چیزی است که در رینگ مرکزی شهر همدان اتفاق می افتد، گفت: افزایش تراکم و ارتفاع در رینگ مرکزی شهر همدان مغایر با اجرای طرح پیاده راه سازی همدان محسوب می شود که باید ارتفاعات و برخی فضاهای تجاری را در این منطقه کاهش داد.

نایب رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: شورای شهر همدان تاکید دارد تا طرحی که در اسناد بالادستی قرار داشته و تاکنون اجرایی نشده را به مرحله عملیاتی دربیاورد.

حمیدرضا طبی مسرور افزود: پیاده راه سازی خیابان های اصلی منشعب از میدان مرکزی در راستای توسعه گردشگری و بهبود فضای شهرسازی انجام می شود. پیاده راه سازی شش خیابان همدان مصوبات لازم را در کمیسیونها و اسناد بالادستی دارد و برخی معتقد بودند که پیوستهای فرهنگی و اجتماعی این طرح نیز تهیه شود تا زمانی که طرح اجرایی می شود مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: پیاده راه سازی دو خیابان بوعلی و اکباتان همدان به طور قطع باید اجرا شود و شورای شهر همدان مصوبه ای داشته و شهرداری همدان باید آن را اجرا کند.

علی اکبر نظری افزود: این طرح براساس اسناد بالادستی تصویب شده و باید اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه مدیریت اجرایی شهر یعنی شهرداری همدان باید این طرح را اجرا کند، عنوان کرد: اگر شهرداری همدان توان اجرای طرح پیاده راه سازی خیابانهای اصلی همدان را ندارد به شورای شهر برای تصمیم گیری اعلام کند.

عضو شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه طرح پیاده راه سازی خیابان های اصلی منشعب از همدان در اسناد بالادستی دیده شده است ولی تاکنون بلاتکلیف مانده است، گفت: تاکنون این پروژه به سبب بزرگی و احتمال وجود تبعات منفی بلاتکلیف مانده و مدیران نسبت به اجرای آن اقدام نکرده اند.

علی رحیمی فر با اشاره به اینکه کار باید براساس مطالعات اجرایی شود، گفت: این طرح منافع آحاد جامعه را در بردارد که باید این طرح اجرایی شود و تنها به سبب منافع برخی افراد معطل نماند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1