اوحدی: عربستان اراده ای برای پذیرش حجاج ایرانی ندارد

30 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/ew4qj

اوحدی: عربستان اراده ای برای پذیرش حجاج ایرانی ندارد
ایسنا
نمایی از خانه کعبه

10 روز از زمانی که وزارت حج عربستان وعده داده بود به پیشنهادهای دولت ایران درباره حج پاسخی شفاف بدهد، گذشته، اما هنوز هیچ پاسخی از جانب سعودی ها به ایران مخابره نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفته است: با وجود چنین کارشکنی در دولت عربستان، ایران وارد محدوده قرمز زمان بندی حج شده است.

سعید اوحدی درباره محدوده قرمز اینطور توضیح داد: مذاکرات ایران و عربستان چهار ماه با تاخیر مواجه شده است. درحالت خوشبینانه اگر دولت سعودی هفته آینده از هیات ایرانی دعوت کند تا مذاکرات حج 95 را به سرانجام برساند، دستکم یک ماه زمان برای انعقاد قراردادهای مسکن، حمل و نقل و سایر خدمات نیاز داریم، بعد از آن باید گروه های قیمتی را تعیین کنیم و کمیته های مربوطه به عربستان اعزام شوند تا ساز و کار حج برای زائران ایرانی تکمیل شود.

وی گفت: این تاخیرها و ناهماهنگی بین وزارت حج عربستان و سایر دستگاه های این کشور، ما را به محدوده قرمز زمان بندی عملیات اجرایی حج وارد کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اگر ناهماهنگی وزارت حج عربستان با سایر دستگاه های این کشور حل نشود، نشانه آن است که اراده ای در دولت سعودی برای پذیرش زائران ایرانی وجود ندارد.

او با پیچیده خواندن شرایط حاضر، یادآور شد: ادعای عربستان این است که وضعیت روابط سیاسی دو کشور بر موضوع حج تاثیری ندارد، درحالی که این یک ادعا است. سایه سنگین مسائل سیاسی بر فضای مذاکرات حاکم بود.

اوحدی که در یکی از شبکه های تلویزیونی سخن می گفت درباره اجرای حکم دو مامور مجرم فرودگاه جده بیان کرد:دراین که دولت سعودی در صدور و اجرای حکم این دو مامور فاسد تاخیر ایجاد کرده، ابهام وجود دارد، برای همین دولت ایران هیچ برنامه ای برای از سرگیری عمره ندارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1