تخریب خانه تاریخی تدین بدون مجوز شهرداری!

30 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/ll8cz

تخریب خانه تاریخی تدین بدون مجوز شهرداری!
نوید حسنی
نمایی از خانه تاریخی تدین پس از تخریب

خانه تاریخی «تدین» باقی مانده از اواخر دوره قاجار پشت دیوارهای قاجاری در نجف آباد اصفهان فروریخت تا مالک اش بدون مجوز ساخت و ساز، ساختمانی دیگر را در شهر عَلَم کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، به نظر می رسد حضور لودرها در داخل خانه ها و سرپا ماندن دیوارهای قدیمی خانه تا لحظه آخر، شهرِ بزرگ و کوچک نمی شناسد، اتفاقی که سال هاست در کلان شهرها نمونه اش را می بینیم و حرف اش را در گوشی می شنویم، حالا به خانه های تاریخی شهرهای کوچک تر سرایت کرده است.

«نوید حسنی»، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی شهرستان نجف آباد، با تائید خبر تخریب خانه تاریخی «تدین» در نجف آباد اظهار کرد: هرچند مدتی است همه ی مسوولان شهری در میراث و شهرداری در تلاش هستند تا این شهر را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل کنند، اما متاسفانه مالک خانه ی تاریخی «تدین» این خانه را تخریب کرد.

او این خانه ی تاریخی را زیباترین خانه چهار جبهه ای شهر نجف آباد دانست و افزود: این تخریب در حالی رخ داده است که حتی شهرداری مجوز ساخت و ساز به این زمین نداده! و اعلام کرده است که باید بنای تاریخی آن به عنوان یک بنای میراث فرهنگی حفاظت و در نظر گرفته شود.

وی با بیان این که این بنای تاریخی در طول یک سال و نیم گذشته و به مرور و پشت دیوارهای خانه تخریب شده است، افزود: با وجود تاکیدهای مکرر مسئولان شهری مانند شهرداری و میراث فرهنگی مبنی بر لزوم حفاظت از این بنای تاریخی، متاسفانه مالک آن را تخریب کرد.

به گفته ی حسنی، این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بود، اما به عنوان بناهای تاریخی و واجد ارزش شهرستان نجف آباد شناسایی و ابلاغ شده بود.

دیدگاه ها

  • جمشید 18 می 2016 - 18:01

    مالک خانه کوتاهی کرده و ناآگاه بوده. باید با وی برخورد شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1