همکاری محققان بین المللی در برپایی کنگره جندی شاپور

25 آوریل 2016 - 11:10 dsfr.ir/275r8

همکاری محققان بین المللی در برپایی کنگره جندی شاپور
panoramio.com
دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه جندی شاپور

در کنگره بین المللی جندی شاپور بر پیشینه علمی شهر و دانشگاه جندی شاپور که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تأکید خواهد شد.

"رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول"

دکتر محمدرضا عصاری با اشاره به حضور در کارگروه تاریخ تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی در دفتر دکتر علی اکبر ولایتی، رییس کنگره بین المللی جندی شاپور، اظهار کرد: در جلسه موضوعات جلسه اصلی کمیته هماهنگ علم و فرهنگ کارشناسی و بررسی شد.

وی با بیان این که تأکید این کمیته بر اجرایی شدن کنگره جندی شاپور است، گفت: در این جلسه عنوان شد که حوزه های پزشکی ملموس تر هستند؛ اما بحث انتقال دانش از خود شهر و دانشگاه جندی شاپور به دنیا مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده است؛ در واقع وقتی صحبت از جندی شاپور می شود، در ذهن مردم جنبه پزشکی آن بیشتر تداعی پیدا می کند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ادامه داد: این در حالی است که شهر و دانشگاه جندی شاپور نقطه انتقال دانش به دنیا بوده و این موضوع که ما در دنیا منشأ ترویج علم بوده ایم، کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ در این کنگره تأکید خواهد شد که این ویژگی برجسته تر و به زاویه های علمی دانشگاه جندی شاپور باستان و شهر جندی شاپور توجه بیشتری شود تا مردم دنیا با مهد علم و تمدنی که در این منطقه وجود داشته است، آشنا شوند.

عصاری تصریح کرد: این نکته اصلی و راهبردی در جلسه کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی منعکس شد تا بتوانیم علاوه بر موضوعاتی که در ذهن مشهود است، موضوعاتی را که به پیشینه علمی باز می گردد نیز مطرح کنیم.

وی با بیان این که فراخوان این کنگره بر روی سایت دانشگاه نیز قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: جلسه ای با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی، مدیرکل میراث فرهنگی استان و فرماندار ویژه دزفول برگزار خواهد شد که طی آن هماهنگی اولیه ای در خصوص شهر و دانشگاه باستانی جندی شاپور و ورود عملیاتی میراث فرهنگی به این حوزه انجام خواهد شد تا در سال 95 در زمینه اکتشاف شهر جندی شاپور، بیرون کشیدن آن از زیر خاک و نمایاندن آن به دنیا و معرفی این تمدن غنی اقدام شود.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول زمان برگزاری این کنگره بین المللی را نیمه اول دی ماه عنوان و تصریح کرد: از اقدامات مهمی که در حال انجام است، جمع آوری منابع علمی مرتبط با دانشگاه و شهر جندی شاپور در دنیا است که در این راستا با محققانی از کشورهای ترکیه و ایتالیا ارتباط برقرار شده است؛ به احتمال زیاد حدود پنج یا 6 کشور دنیا که صاحب نظرانی در حوزه جندی شاپور شناسی دارند، در این کنگره همکاری خواهند داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1