مرمت گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد آجری جهان

24 آوریل 2016 - 15:00 dsfr.ir/r65yp

مرمت گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد آجری جهان
panoramio.com
گنبد سلطانیه یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو

سرپرست پایگاه جهانی گنبد سلطانیه از تداوم مرمت و ساماندهی این مجموعه و بازسازی تزئینات داخلی گنبد در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، یحیی رحمتی اظهار کرد: مرمت و ساماندهی مجموعه گنبد سلطانیه به عنوان بزرگ ترین گنبد آجری جهان در سال جاری ادامه خواهد داشت.

سرپرست پایگاه جهانی گنبد سلطانیه، با اشاره به اینکه از سال های گذشته مرمت و ساماندهی مجموعه آغاز شده و این روال نیز به محض دریافت اعتبار در سال 95 تداوم پیدا می کند گفت: سال 94 ساماندهی محوطه گنبد سلطانیه، مرمت برج و باروی بدنه شمالی مجموعه و ادامه مرمت تزئینات داخلی گنبد سلطانیه انجام شد.

وی افزود: امسال نیز پس از تخصیص اعتبار فعالیت های مرمت و ساماندهی مجموعه سلطانیه به همراه ادامه کاوش باستان شناسی در ورودی دروازه شمالی مجموعه سلطانیه را در دستور کار قرار داده ایم.

رحمتی اضافه کرد: در سال 94 مرمت ها تنها شامل گنبد سلطانیه نمی شد به طوری که مرمت محوطه چلبی اوغلی و محوطه سازی ملاحسن کاشی را که بخشی از مجموعه سلطانیه محسوب می شود نیز ساماندهی شد. فعالیت های مربوط به ساماندهی و مرمت مجموعه سلطانیه همچنان ادامه دارد و امیدواریم با اعتبارات سال جدید بخش زیادی از برنامه های پایگاه محقق شود.

گنبد سلطانیه، در شهر سلطانیه در استان زنجان قرار دارد و یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی است. این گنبد در حد فاصل سال‌های 704 تا 712 قمری، به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده و با تولیت و نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است.

این گنبد نخستین گنبد دوجداره در جهان است که نمی‌توان نمونه‌ای قدیمی‌تر از آن در جهان یافت. از همین رو گنبد سلطانیه در سال 2005 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1