قطب گردشگری غرب پایتخت با محوریت برج آزادی ایجاد می شود

24 آوریل 2016 - 11:10 dsfr.ir/5u7z5

قطب گردشگری غرب پایتخت با محوریت برج آزادی ایجاد می شود
محمدرضا علیمحمدی
نمایی از برج و میدان آزادی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: قطب گردشگری، تفریحی غرب پایتخت با محوریت برج آزادی ایجاد می شود.

احمد حکیمی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا؛ با بیان اینکه برج آزادی در موقعیت مناسب قرار دارد اما تعداد بازدیدکنندگان آن نسبت به برج میلاد بسیار کم است گفت: در آینده نزدیک با انتقال پایانه غرب دسترسی آسان برای بازدید از برج فراهم و این محدوده به پهنه گردشگری و میراث فرهنگی تبدیل می شود.

وی با اشاره به بازدید از برج آزادی و بررسی مشکلات این برج افزود: شهرداری تهران با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد رودکی و مدیریت وقت برج آزادی، هزینه زیادی برای مرمت آن انجام داده است. از اوایل سال 94 مقرر شده بود تا کار به جدیت پیش برود و مجموعه فرهنگی برج ازادی آماده بهره برداری شود ولی تاکنون این مجموعه آماده بهره برداری نشده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در این مدت شهرداری اقدام مورد نظر بنیاد رودکی را انجام داده است؛ خاطرنشان کرد: طبق زمان بندی باید مرمت و احیای برج تا قبل از دهه فجر به اتمام می رسید که به علت وضعیت هوا این اقدام میسر نشد. در سال های گذشته به دلیل بی توجهی برخی دستگاه ها شاهد مشکلات برج آزادی بوده ایم و شورای شهر با بازسازی و ترمیم بخشی از آن مشکلات را رفع خواهد کرد.

رئیس کمیته گردشگری، میراث فرهنگی و بافت فرسوده شورای شهر تهران تصریح کرد: مدیریت شهری بنا دارد بطور جدی تر و با دقت و نظارت مدیران مجموعه میراث فرهنگی، باسازی و ترمیم بخشی از برج آزادی را دنبال کند و جلسه هایی بین وزارت ارشاد، میراث فرهنگی، شهرداری تهران و بنیاد رودکی برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه در ترمیم برج آزادی دقت را فدای سرعت نخواهیم کرد گفت: پیش بینی می شود تا تیرماه جاری کار مرمت برج آزادی به پایان برسد.

حکیمی پور برج آزادی را نماد پیروزی انقلاب اسلامی و یک اثر فرهنگی دانست و افزود: مدیریت دو گانه ای که اکنون وجود دارد مشکلاتی را برای برج به وجود می آرود که در همین راستا نامه ای به رئیس جمهوری با امضا آقای چمران ارسال شده است. در این نامه خواسته شده تا برج آزادی به مدیریت شهری واگذار شود و شهرداری تهران با امکاناتی که در اختیار دارد، مرمت و احیا مجموعه فرهنگی آزادی را انجام دهد و مدیریت آن را بر عهده گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران گفت: سال 1345 شمسی طرح ایجاد یک نماد شناسایی ایران میان معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد که در نهایت طرح مهندس معمار حسین امانت، دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران برنده و برای ساخت برگزیده شد.

عملیات ساخت برج آزادی در 11 آبان 1348 شمسی آغاز و پس از بیست و هشت ماه در 24 دی ماه 1350 به بهره برداری رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1