پرواز چند هواپیمای جدید در آسمان ایران

24 آوریل 2016 - 09:40 dsfr.ir/5j9ma

پرواز چند هواپیمای جدید در آسمان ایران
toorina.com
چند فروند هواپیمای ایران ایر در فرودگاه

مجموعه صنعت هواپیمایی کشور از حضور بخش خصوصی در این حوزه استقبال می کند.

"رئیس سازمان هواپیمایی کشور"

نوسازی ناوگان هوایی کشور، از جمله اقداماتی است که وزارت راه طی یک سال اخیر به طور جدی پیگیر آن بوده است. این نوسازی تنها به خرید هواپیماهای جدید محدود نمی شود، بلکه نوسازی زیرساخت های فرودگاهی و تجهیز تکنولوژی های مدرن را هم در بر می گیرد. توسعه صنعت هوایی کشور برای وزیر راه آنچنان با اهمیت است که در این باره گفته است:« در این خصوص وقت می گذارم و توجه جدی به تامین زیرساخت های این حوزه دارم.»

این سخنان عباس آخوندی را در گفت و گویی با رئیس سازمان هواپیمایی کشور در میان گذاشتیم. علی عابدزاده با اشاره به نوسازی ناوگان هوایی کشور، حضور و فعالیت بخش خصوصی در این حوزه را نیز مغتنم می شمارد و می گوید: «مجموعه صنعت هواپیمایی کشور از حضور بخش خصوصی در این حوزه استقبال می کند.»
 

  • اقدامات اخیر وزارت راه در رابطه با نوسازی ناوگان هوایی کشور، نتایج قابل توجهی داشته است. آیا در این رابطه جایگاهی نیز برای ورود بخش خصوصی در نظر گرفته شده است؟

تلاش وزارت راه و مسئولان هواپیمایی کشور متمرکز است بر اینکه ناوگان هوایی ایران تا حد امکان ارتقا پیدا کند. از این رو، بدون تردید از حضور و فعالیت بخش خصوصی در این امر استقبال و حمایت ویژه ای صورت خواهد گرفت. وزیر محترم راه هم بر حمایت از شرکت های هواپیمایی خصوصی برای حضور پررنگ تر در این عرصه همواره تاکید داشته اند.

  • با وجود این، چنانکه وزیر راه هم اشاره کرده اند، بخش خصوصی به رغم اینکه فرصت های مطلوبی برای لیزینگ دارند، تاکنون در این رابطه اقدامی نکرده اند. دلیل این عدم حضور چیست؟

به نظر می رسد، ایرلاین های خصوصی کشور به لحاظ مسائل مالی با مشکل مواجه هستند و متاثر از همین موضوع، شاید در حال حاضر آن توان مالی کافی را نداشته باشند. بنابراین به نظر می رسد نیاز به وقت و زمان دارند تا بتوانند شرایط مطلوبی برای حضور پیدا کنند.

  • وضعیت سفرهای هوایی در کشور، عدد مطلوبی است. پس چگونه است که این ایرلاین ها به لحاظ مالی دچار کمبود هستند؟

طی همه این سال ها، بهای بلیت و خدمات در ایرلاین ها – دولتی و خصوصی – به شکل دستوری تعیین می شده است. متاثر از همین موضوع، شرکت های خصوصی نتوانسته اند بیش از امور جاریه کسب سود کنند تا بتوانند منابع مالی کافی در اختیار داشته باشند و از محل آن برای نوسازی ناوگان خود اقدام کنند. ضمن اینکه اساسا متاثر از شرایط سخت اقتصادی، هر سال هم به لحاظ وضعیت مالی تحلیل رفته اند. از این رو به نظر می رسد برای رسیدن به نقطه مطلوب، نیازمند فرصت هستند.

  • بنابراین حالا که نرخ بلیت ها آزاد سازی شده است، آیا این گونه شرکت ها می توانند منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند؟

البته موضوع تنها مربوط به نرخ بلیت ها نمی شود، چرا که از محل فروش بلیت، حتی با نرخ آزاد گره مسائل مالی این شرکت ها باز نمی شود. نکته مهم در این موضوع این است که این گونه شرکت ها ابتدا باید در حوزه مسائل مالی خود، تغییرات اساسی و بنیادی را اعمال کنند تا از این طریق فشارهای مالی از روی آن ها برداشته شود.

  • آیا بعد از آن دولت در راستای حمایت از آنها اقدام خواهد کرد؟

زمانی که ساختارهای مالی این شرکت ها تغییر کند، فرصت و امکان پیدا می کنند تا از تسهیلات نظام بانکی استفاده کنند و یا اینکه از موسسات سرمایه گذاری و مالی، سرمایه لازم را جذب کنند.اما در مورد حمایت های دولت، وزیر محترم هم عنوان کرده اند که اگر شرکت های هواپیمایی [خصوصی] وارد میدان شوند درموضوع فاینانس و بیمه از آن ها حمایت خواهیم کرد.

  • در بخشی از صحبت خود اشاره کردید که شرکت های هواپیمایی باید ساختارهای مالی خود را به شکل بنیادی تغییر دهند. چه اشکالی در ساختار مالی این شرکت ها وجود دارد که نیازمند تغییر و تحول است؟

به دلیل اینکه نرخ بلیت در گذشته تکلیفی تعیین می شده است، شرکت های هواپیمایی خصوصی کشور با هر تغییری که در نرخ ارز رخ می داده است، دچار زیان می شدند، اما با این وجود حق نداشتند متناسب با تغییرات نرخ ارز نرخ بلیت خود را تغییر دهند. ماحصل این اتفاق زیان های انباشته بسیاری است که شرکت های خصوصی با آن دست به گریبان هستند. وقتی که یک شرکت دچار زیان های انباشته است، نمی تواند از نظام بانکی تسهیلات مالی دریافت کند؛ حتی نمی تواند از سرمایه گذاری های خارجی استفاده کند، زیرا که ساختار مالی آن طی سال های گذشته معیوب شده و به روز نیست.

  • در رابطه با خریدهای اخیر در ناوگان هوایی کشور، آیا شرکت های خصوصی باید با واسطه دولت اقدام به خرید کنند و یا اینکه خود می توانند مستقل از دولت عمل کنند؟

کلیه شرکت های هواپیمایی خصوصی برای تامین ناوگان هوایی خود، مستقیما با فروشندگان، با سازندگان هواپیما و یا با شرکت های هواپیمایی که مایل به فروش هواپیما هستند وارد مذاکره می شوند و ارتباطی به وزارتخانه ندارد. در واقع امری مستقل است.

  • آقای آخوندی در صحبت های اخیر خود گفتند که انتظار داشتند لااقل ۱۰۰ فروند هواپیما در قالب خرید یا اجاره به شرط تملیک وارد کشور شود. این سخن ایشان به چه معنا است؟

فکر نمی کنم منظور ایشان ورود این تعداد هواپیما تا پایان سال ۹۴ بوده باشد. به هر روی، خرید هواپیما به طور مستقیم و یا با شرایط اجاره به شرط تملیک، مستلزم زمان است. اما اگر این صحبت ها در مورد بخش خصوصی باشد، قاعدتا منظور این بوده که تقاضا برای سفرهای هوایی به گونه ای زیاد است که حتی شرکت های خصوصی می توانستند با خرید این تعداد هواپیما تقاضا را پاسخ داده و خود نیز به سوددهی برسند. ساده ترین شیوه برای تملک هواپیما هم در حال حاضر اجاره به شرط تملیک است که به عقیده بنده، هم شرکت های خصوصی فعلی در صورت اصلاح ساختار مالی و هم شرکت هایی که در آینده تاسیس می شوند - و مشکل ساختاری مالی هم ندارند - با این شیوه راحت تر می توانند ناوگان مورد نیاز خود را تامین کنند.

  • تفاوت شرکت های تازه تاسیس با شرکت های قدیمی چیست؟

از آنجایی که شرکت های جدید در زمانی شروع به فعالیت می کنند که دیگر نرخ بلیت تکلیفی نیست، در نتیجه زیان انباشته ندارند و بهتر می توانند از تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری ها استفاده کنند.

  • در رابطه با خرید های اخیر، آیا تا پایان سال جاری هواپیمایی از سوی فرانسه به ایران تحویل داده می شود؟

از سوی شرکت های سازنده این تلاش و پیگیری وجود دارد تا بتوانند تا پایان امسال هواپیماهای جدید را به ایران تحویل دهند. شرکت های هواپیمایی خصوصی و دولتی هم در این رابطه دارند تلاش می کنند.قبل از سال ۹۴ چند فروند هواپیمای اجاره ای وارد ایران شده بود که هم اکنون هم در خطوط هوایی در حال پرواز هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه آرمان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1