نوباوه تاکید کرد

پذیرش هر شرط جدیدی در مناسک حج مشکلات را بیش تر می کند

20 آوریل 2016 - 08:40 dsfr.ir/ii8j8

پذیرش هر شرط جدیدی در مناسک حج مشکلات را بیش تر می کند
tavvabin.com
کعبه؛ مکه

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید در مقابل زیاده خواهی های عربستان برای حضور ایرانی ها در مراسم حج تمتع ایستادگی کرد.

به گزارش ایسنا، بیژن نوباوه در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت حج عربستان در مورد تعیین شروطی جهت حضور ایران در مناسک حج تمتع گفت که قطعا پذیرش هر شرط جدیدی برای حضور در مناسک حج از سوی ایران، ما را در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهد کرد چرا که شروط اخیر عربستان تنها برای داشتن توجیه برای هرگونه برخورد با ایرانیان در آینده در مناسک حج است.

وی گفت: تاریخ سفرهای ایرانیان به حج نشان می دهد که حجاج ایرانی با سازمان بسیار قوی در تمام مسایل از منظم ترین حجاج بیت الحرام هستند.

نوباوه افزود: در حالی سعودی برای حضور ایرانیان در مناسک حج بهانه تراشی می کنند که این موضوع باید برعکس باشد چون هرطور که نگاه می کنید تخلف از ناحیه سعودی ها محرز است که نمونه های آن را می توان در هتک حرمت به حجاج ایرانی در فرودگاه، کشته شدن حجاج ما در حادثه سقوط جرثقیل و کشته شدن 460 نفر در حادثه منا عنوان کرد که همه این ها نشان می دهد دولت سعودی مدیریت خوبی در حج ندارد پس ما این هستیم که باید برای آن ها شرط حفظ امنیت حجاجمان را بگذاریم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: این نوع رفتار سعودی ها نشان می دهد که آن ها پا پیش گذاشته باشند پس اگر بخواهیم این شروط غیرمنطقی را بپذیریم قطعا در آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت. ما حج با عزت می خواهیم یعنی باید زمانی حج برویم که هم امنیت مردمان حفظ شده باشد و هم اینکه مناسک حج در شان ملت ایران برگزار شود.

نوباوه با بیان اینکه این رفتار سعودی ها رفتار پایانی نیست، گفت: اگر هر شرط جدیدی را بپذیریم قطعا دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد، پس بهتر است ایستادگی کنیم. اگر قرار است حج با این شرایط برگزار شود انجام نشود چون باید شرایطمان در انجام حج ایده آل یا حداقل نسبتا ایده آل باشد تا بتوانیم حج موجهی را برگزار کنیم.

وی با اشاره به شروط عربستانی ها گفت: عربستانی ها این شروط را به این دلیل گذاشتند تا هرگونه برخورد را در آینده توجیه کنند قطعا آن ها شروط دیگری خواهند گذاشت و ممکن است بعدا مسایل دیگری داشته باشند آن هم در شرایطی که ما در مدیریت حج بسیاری از اقلام را از داخل ایران می بریم.

وی یادآور شد: سال گذشته برخی از ستادهای پزشکی مان را منحل کردند و اعلام کردند در بسیاری از جاها پزشک نداشته باشیم در حالی که خودشان صلاحیت نداشتند، اگر این وضع ادامه داشته باشد امکان بردن حجاج بیشتر از 20 تا 30 هزار نفر را به ما نمی دهد پس باید مقابل زیاده خواهی های عربستان ایستاد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1