2 هزار "اقامتگاه بوم گردی" در راه است

18 آوریل 2016 - 11:20 dsfr.ir/u36g4

مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری و دبیرکمیته ملی طبیعت گردی از ایده هایی برای افزایش شمار این خانه های بومی در سراسر ایران خبر داد.

تا به حال برای 232 اقامتگاه بوم گردی مجوز صادر شده، برنامه این اس که تعداد این اقامتگاه ها تا پنج سال دیگر به 2000 واحد افزایش یابد، جهش تأمل برانگیزی که مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری آن را برای توسعه گردشگری کشور لازم می داند.

اقامتگاه های بوم گری حدود یک دهه است در ایران پا گرفته اند، خانه های قدیمی ایرانی که بیش تر توسط صاحبان شان مرمت شده اند و صاحبخانه با خوراک و نوشیدنی های محلی از مهمانان اش پذیرایی می کند و در شب نشینی ها، موسیقی و آیین های سنتی را به اجرا می گذارد و گشت های بومی راه می اندازد. خانه هایی که در آن ها معماری، فرهنگ، گویش و پوشش بومی به زندگی امروز نشسته است.

محمدعلی فیاضی، مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری و دبیرکمیته ملی طبیعت گردی از ایده هایی برای افزایش شمار این خانه های بومی در سراسر ایران خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر 232 اقامتگاه بوم گردی به صورت رسمی در کشور فعال است. قصد داریم تعداد آن ها را تا پایان برنامه ششم توسعه به 2000 هزار واحد برسانیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا برای راه اندازی این تعداد اقامتگاه بومی، ظرفیت سنجی شده و یا مشخص شده که به 2000 اقامتگاه بومی نیاز داریم؟ گفت: ظرفیت بوم گردی و گردشگری روستایی را نباید دست کم گرفت، چرا که با وجود فعالیت 232 واحد اقامتی بومی، هنوز در بسیاری از استان های چنین ظرفیتی ایجاد نشده است، مثلا استانی مانند مازندران فقط دو اقامتگاه بوم گردی دارد، در حالیکه ظرفیت آن بیشتر از این ها است.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی همچنین با اعتقاد به این که توزیع و پراکندگی این اقامتگاه ها در سطح کشور مناسب نیست، افزود: تراکم اقامتگاه ها در مناطق کویری و بیابانی بالاتر از سایر مناطق است و استان های کرمان، یزد و اصفهان، به ترتیب بیشترین سهم را از این اقامتگاه ها به خود اختصاص داده اند.

او در ادامه به طرحی که قرار است آمار کمّی این خانه ها را افزایش دهد اشاره کرد و گفت: امسال با توجه به شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با مشاور رییس جمهور در امور روستاها و مناطق محروم مذاکرات و توافق هایی شد تا براساس شاخص های تعیین شده، از میان 464 روستای هدف گردشگری مصوب هیأت وزیران و 636 روستای گردشگری مصوب کارگروه های استانی، 500 روستا منتخب اجرای طرح توسعه گردشگر روستایی و بومگردی طی برنامه ششم توسعه شود.

مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری اضافه کرد: بر اساس اعتبارات پیش بینی شده ی دولت در این بخش و همچنین طبق توافق هایی که با مشاور رییس جمهور در امور روستا و مناطق محروم، بنیاد مسکن و سازمان دهیاری ها و شهرداری ها صورت گرفته، قرار است در دو سال نخست برنامه ششم، بستر توسعه گردشگری در 150 روستای هدف فراهم و متناسب با ظرفیت آن مناطق، اقامتگاه بوم گردی ایجاد خواهد شد. در سال های بعدی این برنامه، روند توسعه در مناطق تسریع می شود تا به آن عدد مورد نظر دست یابیم.

او همچنین در توجیه اقتصادی ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، اظهار کرد: براساس آمار وزارت کار، برای ایجاد یک شغل به 300 میلیون تومان سرمایه نیاز است، در حالی که برخی اقامتگاه های بوم گردی با 40 میلیون تومان ایجاد شده اند و دست کم برای چهار خانواده ی دیگر اشتغالزایی کرده اند. البته هستند اقامتگاه های بومگردی که سرمایه ی زیادی برای راه اندازی آن ها صرف شده است، ولی در کل بوم گردی ها به نسبت هتل ها سرمایه کمتری را به کار می گیرند.

فیاضی درباره ی نظارت بر این اقامتگاه ها با توجه به پراکندگی نامناسب آن ها در سطح کشور و گسترش اقامتگاه های بومی بدون مجوز، اظهار کرد: هر استان یک کارشناس طبعیت گردی دارد که مجوز اقامتگاه های بوم گردی با نظر آن ها صادر می شود. علاوه بر این، اداره های میراث فرهنگی و گردشگری روی فعالیت این اقامتگاه ها طبق دستورالعمل و آیین نامه ی موجود، نظارت دارند. ضمن آن که از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز نظارت عالیه ای صورت می گیرد تا مجوزها براساس ضوابط صادر شود. همچنین اگر گزارشی از تخلفات اقامتگاه ها ارائه شود، به صورت خاص آن مورد پیگیری می شود.

او همچنین یادآور شد: ادره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر تمام تاسیسات اقامتی نظارت عالیه دارد که اقامتگاه های بوم گردی نیز مشمول این گروه می شود. در هر حال این موضوع را قبول دارم که اختیار تمام کار ها با ما نیست و دستگاه های دیگری هم در روند رو به رشد گردشگری تاثیر و نقش دارند. با این حال اگر از وضعیت اقامتگاه های بومگردی دارای مشکل و یا خانه های بومی که بدون مجوز فعالیت می کنند، شکایتی به دست ما برسد حتما سریعا رسیدگی می شود. مساله آن است که تا کنون چنین مواردی به اطلاع ما نرسیده است.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی درباره تعیین پیش شرط آموزش برای جوامع محلی که تمایل دارند به چرخه بوم گردی وارد شوند، گفت: در دستورالعمل های موجود چنین موردی لحاظ نشده است، ولی برای آموزش ساکنان روستاهای هدف گردشگری با همکاری دستگاه های متولی، برنامه ریزی شده و یکی از درخواست های ما برای توسعه گردشگری در 500 روستای هدف، همین موضوع بوده است.

او همچنین این توضیح را داد که توسعه گردشگری روستایی لازمه ی بوم گردی است و در ادامه بیان کرد: در بین جاذبه های گردشگری روستایی که شامل پدیده های انسان ساخت، طبیعی و ناملموس می شود، تنوع فرهنگی بیش از سایرین به چشم می آید و اهمیت دارد. در بسیاری از استان ها این تنوع فرهنگی حتی به پوشش و گویش محدود نشده و در مذهب نیز نمود پیدا کرده که می توان آن را به محصول گردشگری قابل توجهی تبدیل کرد.

فیاضی اضافه کرد: یکی از فعالیت هایی که در روستاها دنبال می شود، ایجاد اقامتگاه های بوم گردی است که معرفی شیوه ی اقامت، معماری، پوشش و غذای آن محل تنها فعالیت تعریف شده نیست، چرا که در اصل این اقامتگاه ها، محلی برای نشان دادن تنوع فرهنگی در جریان زندگی روزمره هستند. این موضوع در دستورالعمل اقامتگاه های بومگردی لحاظ شده و مجوز آن ها نیز بر اساس تمرکز روی چنین فعالیت هایی صادر می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1