بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در تخت جمشید برگزار شد

18 آوریل 2016 - 09:10 dsfr.ir/n60r9

بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در تخت جمشید برگزار شد
daalnews.com
به پرواز در آمدن 19 کبوتر سفید به نماد 19 اثر ثبت شده میراث فرهنگی ایران در یونسکو

در روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی، 19 کبوتر سفید "نماد 19 اثر ثبت شده جهانی ایران" به نشانه صلح دوستی،در آسمان تخت جمشید به پرواز درآمدند.

29 فروردین ماه، همزمان با روز جهانی "بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی" موقعیتی را فراهم می آورد که آگاهی های عمومی در باب تنوع میراث فرهنگی، فرصت ها و چالش های پیش روی آثار، اقدامات لازم برای حفاظت از آن و همچنین آسیب پذیری آن ها، ارتقاء یابد. اما، آنچه مرسوم است ایکوموس جهانی هر ساله اعضای خود را به ساماندهی فعالیت هایی با نگاه به موضوعات میراث فرهنگی و موضوعات اجتماعی، فرهنگی، علمی و ... تشویق می کند.

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، دیروز یکشنبه 29 فروردین 1395، مجموعه تخت جمشید میزبان مراسم بزرگداشت روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی بود. این مراسم با حضور مسئولین، دوستداران میراث فرهنگی و جمع کثیری از گردشگران برگزار شد.

"روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی" در حالی در تخت جمشید برگزار شد که مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید "مسعود رضایی منفرد"، با ارائه گزارشی از عملکرد سیستم تحت مدیریت خود در سالی که گذشت، به تشریح کارنامه پارسه و فعالیت های عمرانی، مرمتی، پژوهشِی و فرهنگی پایگاه در سال 94 پرداخت.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان مرودشت "سید مختار امیری" از ضرورت عزم جدی و همگانی سیستم مدیریتی، در حمایت و استفاده از پتانسیل های بناها و یادمان های تاریخی دشت مرودشت سخن گفت و اظهار داشت، یادمان جهانی تخت جمشید، می تواند موجبات توسعه پایدار جامعه محلی و بومی خود را فراهم نماید اگر از ظرفیت های آن در مسیر درست و با چشم اندازی بلند مدت استفاده شود.

اهمیت بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی و تلاش سایر کشورها برای به ثبت رسانی آثار تاریخی خود در فهرست میراث جهانی یونسکو و همچنین ضرورت حفظ آن دسته از آثار و یادمان هایی که به ثبت یونسکو رسیده اند، چگونگی حمایت های یونسکو از آثار ثبت شده جهانی، از جمله موضوعاتی بود که معاون دفتر امور پایگاههای کشور "محسن راعی" در این مراسم، درباره آن گفتگو کرد.

در این مراسم بزرگداشت، "شهرام رهبر" مدیر داخلی مجموعه تخت جمشید، ضمن تبیین و تشریح اقداماتی که از قبل از نوروز در مجموعه انجام شده بود و همچنین فعالیت هایی که در قالب کارگروه های مختلف در طول ایام نوروزجهت خدمات رسانی هر چه بهتر به گردشگران، صورت پذیرفته بود، نوروز تخت جمشید را در قالب تصویر و گزارش ارائه داد.

اجرای مراسم موسیقی سنتی، گلستان خوانی، مراسم شعر خوانی و نی نوازی، پخش کلیپ هایی با مضمون میراث فرهنگی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

به پرواز در آمدن 19 کبوتر سفید به نماد 19 اثر ثبت شده میراث فرهنگی ایران در یونسکو، پایان کار مراسم گرامیداشت "روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی" بود، که این کبوتران سفید به نشانه پیام صلح، بر فراز آسمان تخت جمشید و در مقابل دروازه همه ملت ها (دروازه ملل) با حضور دوستداران میراث فرهنگی، مسئولین و گردشگران، به پرواز در آمدند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1