کاهش سخت گیری اتحادیه اروپا برای پروازهای ایران ایر

17 آوریل 2016 - 19:00 dsfr.ir/wu934

کاهش سخت گیری اتحادیه اروپا برای پروازهای ایران ایر
airliners.net
اتحادیه اروپا تقریبا 6 سال قبل دسترسی ناوگان هواپیمایی ایران به فضای هوایی این منطقه را محدود کرد.

اتحادیه اروپا تقریبا 6 سال قبل دسترسی ناوگان هواپیمایی فرسوده ایران به فضای هوایی این منطقه را محدود کرد اما مقامات اروپایی اظهار کرده اند اکنون که تسهیل تحریم ها امکان ورود هواپیماهای جدید و قطعات یدکی به ایران را فراهم کرده آماده کاهش بخشی از محدودیت های مذکور هستند.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات اروپایی نوشت: این تغییر موضع در پی اجرایی شدن توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی در ژانویه صورت می گیرد و در هفته جاری در سفر یک هیات از کمیسیون اروپا به تهران مطرح خواهد شد. اقدام مذکور در راستای تلاش های گسترده اتحادیه اروپا برای احیای روابط اقتصادی میان ایران و این بلوک که زمانی بزرگترین شریک تجاری ایران بود، صورت می گیرد.

رسانه های ایرانی تایید کرده اند که نمایندگان بویینگ برای فروش مدل های 737، 787 و 777 با ایران مذاکره کرده اند که نخستین مذاکره این شرکت هواپیماسازی آمریکایی با تهران در چند دهه گذشته است. ایرباس که رقیب اروپایی بویینگ است در ماه ژانویه به ایران برای خرید جت های جدید به ارزش 27 میلیارد دلار توافقنامه امضا کرد.

اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی ها نسبت به صلاحیت هواپیماها برای پرواز ایمن، پرواز بیش تر هواپیماهای ایران ایر در آسمان های این منطقه را در سال 2010 ممنوع کرد. ناوگان هواپیماهای این ایرلاین با متوسط عمر بیش از 26 سال یکی از فرسوده ترین ناوگان های هواپیمایی جهان هستند و محدودیت های تجاری اروپایی و آمریکایی مانع از فروش قطعات یدکی برای نگهداری مناسب این هواپیماها شده است.

ویولتا بولک، کمیسر حمل و نقل اتحادیه اروپا پیش از دیدار هفته جاری در مصاحبه ای اظهار کرد که کاهش محدودیت های پرواز برای ایران ایر یک اولویت مهم برای بروکسل است که مایل است دسترسی شرکت های هواپیمایی اروپایی به اقتصاد 400 میلیارد دلاری ایران را گسترش دهد.

وی ابراز خوش بینی کرد که بازرسی اتحادیه اروپا از فعالیت های تعمیر و نگهداری ایران ایر که قرار است ماه آینده آغاز شود، زمینه را برای افزایش ارتباطات حمل و نقل هوایی میان ایران و اروپا هموار می کند زیرا این امر مزایای اقتصادی و دیپلماتیک به همراه خواهد شد.

خانم بولک اظهار کرد: ارتباطات حمل و نقل هوایی باید دوباره برقرار شود زیرا ما به برقراری مجدد اعتماد نیاز داریم.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، با وجود محدودیت های مذکور ایران ایر با 12 فروند هواپیما به ده ها شهر اروپایی پرواز دارد که همگی آن ها مدل های قدیمی A300 و A310 هستند که در بازرسی های ایمنی این بلوک تایید شده اند. شرکت خصوصی ماهان ایر اخیرا ناوگانش را با استفاده از مدل های جدیدتر ایرباس نوسازی کرده و بدون محدودیت های ایمنی از تهران به شهرهای اروپایی متعدد شامل آتن، میلان و مونیخ پرواز مستقیم دارد.

اما ارتباطات هوایی شرکت های هواپیمایی ایران کم بوده و هزینه فعالیت آن ها را در مقایسه با رقیبان اروپایی مانند لوفتهانزا، ایرفرانس و بریتیش ایرویز که همگی پروازهای مستقیم به تهران را از سر گرفته اند، غیررقابتی می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1