چالش های احیای بناهای تاریخی در اصفهان

17 آوریل 2016 - 16:40 dsfr.ir/8d7fy

چالش های احیای بناهای تاریخی در اصفهان
irantrips.ir
خانه تاریخی احسان

این قول را می دهم که هر کس درخواست تحویل خانه تاریخی داشته باشد، می تواند به شهرداری اطلاع دهد و شهرداری نیز سریعا برای تبدیل آن اقدام خواهد کرد.

"شهردار اصفهان"

کارشناسان معتقدند بهره گیری از پتانسیل بناهای تاریخی و تغییر کاربری و احیای آنها می تواند به توسعه گردشگری کشور کمک بسزایی کند، اما این حوزه در ایران مناقشه برانگیز نیز هست؛ اینکه چه بناهایی و با چه ساز و کاری باید به بخش خصوصی واگذار شوند، همواره محل بحث بوده و هست. با این همه رونق گردشگری و افزایش ورود گردشگر خارجی به کشور و به تبع آن حضور بیش از پیش گردشگران خارجی در کشور موجب شده سرمایه گذاری روی بناهای تاریخی، تغییر کاربری آن ها و همچنین تبدیل آن ها به اقامتگاه یا واحدهای پذیرایی مورد توجه مسوولان دولتی و فعالان بخش خصوصی قرار بگیرد.

اصفهان چند خانه دارد؟

در این بین مسوولان استان و شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و به فکر بهره گیری از خانه های تاریخی موجود در شهر اصفهان افتاده اند؛ طرحی که کارشناسان معتقدند نتایج موفق آن در کاشان و یزد قطعا در اصفهان نیز می تواند تکرار شود. اما مناقشه ای که در این زمینه وجود دارد، مشخص نبودن تعداد خانه های تاریخی اصفهان است. از یک طرف شهردار و مدیران شهری اصفهان از وجود یک هزار خانه تاریخی در اصفهان خبر می دهند؛ تا جایی که مهدی جمالی نژاد در این خصوص می گوید: «ما 1000 خانه تاریخی در اصفهان داریم که می توانند به هتل و سفره خانه تبدیل شوند و فوق العاده علاقه داریم که این خانه ها را به هتل تبدیل کنیم.»

او گفته این قول را می دهد که هر کس درخواست تحویل خانه تاریخی داشته باشد، می تواند به شهرداری اطلاع دهد و شهرداری نیز سریعا برای تبدیل آن اقدام خواهد کرد. شهردار اصفهان ادامه می دهد: «شهرداری هیچ گاه در فکر تصدیگری در بخش گردشگری نیست و آنچه مدنظر ما است، فقط کمک است و اصلا بحث درآمدزایی مطرح نیست.»

اما از دیگر سو، معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص یک هزار خانه تاریخی موجود در اصفهان پیش از این گفته است: «در خصوص خانه های تاریخی موجود در اصفهان خیلی به آمار نباید اکتفا کرد. سوال اینجا است که واقعا چه کسی این تعداد خانه را شمارش کرده و چه کسی می داند الان این خانه ها کجا هستند؟ این در حالی است که بی شک بسیار از این خانه ها تخریب شده و قطعا آمار این تعداد نیست.»

محسن یارمحمدیان تصریح کرده: «در اصفهان 25 تا 30 خانه شناسایی شده است که امکان مرمت و استفاده از آنها وجود دارد که از این تعداد 10 تا 15 خانه متعلق به میراث فرهنگی و تعداد زیادی دارای مالک خصوصی است. البته خوشبختانه صندوق احیا کمک های بسیار خوبی برای خرید خانه های دارای مالک خصوصی به ما داده و حتی سرمایه گذار برخی از این خانه ها نیز شناسایی شده اند؛ اما هنوز مرحله مرمت آنها آغاز نشده است.»

معاون گردشگری استان اصفهان خاطرنشان کرده است: «برخی از این خانه ها به عنوان فرصت سرمایه گذاری در سایت میراث فرهنگی اصفهان معرفی شده و هرکس علاقه مند باشد می تواند از طریق سایت برای سرمایه گذاری پیش قدم شود.»

میراث فرهنگی خانه ها را بخرد!

درحالی که تعداد خانه های تاریخی اصفهان مورد مناقشه میراث فرهنگی و مدیران شهری است، ابوالفضل قربانی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان طی جلسه علنی شورای اسلامی در تذکری به میراث فرهنگی خواسته بود تا این سازمان تکلیف خانه های تاریخی را روشن کند. وی در این خصوص اظهار کرده بود: «ضوابط و قوانینی که میراث فرهنگی برای خانه های تاریخی وضع کرده، موجب اعتراض شدید مردم شده؛ چرا که متاسفانه این مکان ها محل انبار، معتادان یا جمع آوری زباله شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان همچنین تصریح کرده بود: «برخی از این خانه ها در گلوگاه های محلات هستند و محله را قفل کرده اند و مالکان این خانه ها هم نمی توانند ملک خود را به فروش برسانند.» قربانی خواستار این شد که سازمان میراث فرهنگی در خصوص این خانه ها شفاف عمل کند و اگر قرار است آنها را حفظ کند، بخرد و نگهداری کند یا اینکه هزینه نگهداری را به مالک بدهد یا از مشارکت بخش خصوصی در راستای توسعه گردشگری بهره بگیرد. در واقع این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان مناقشه در خصوص خانه های تاریخی را دو چندان کرد و از تخریب این خانه ها یا خرید آنها توسط میراث فرهنگی صحبت به میان آورد؛ اتفاقی که با میزان بودجه های میراث فرهنگی قطعا همخوانی ندارد و این اتفاق به هیچ عنوان رخ نخواهد داد.

منعی برای احیا نیست

در همین حال مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان نیز اعلام کرده: «به هیچ عنوان اجازه تخریب خانه های تاریخی اصفهان را نمی دهیم و سازمان میراث فرهنگی هیچ منعی برای فروش یا بهره برداری از این خانه ها ایجاد نکرده است. جالب است بدانید که حتی امروز برخی از خانه های تاریخی توسط بخش خصوصی مرمت و استفاده می شود و آنها می توانند برای خانه های تاریخی، کاربری جدید بدون تخریب خانه تعریف کنند.»

فریدون الهیاری خاطرنشان کرده: «نظر شهرداری بر این است که میراث فرهنگی خانه های تاریخی را خریداری کند. چنین چیزی نه امکان پذیر است و نه اصلا معقول. میراث فرهنگی باید کاربری درست برای این خانه ها تعریف و نسبت به واگذاری آنها به بخش خصوصی اقدام کند.» وی همچنین تاکید کرده: «همه باید کمک کنند تا زمینه فرهنگی و گردشگری شهر طوری تبیین شود که سرمایه گذاران برای توسعه گردشگری اقدام کنند و شورای شهر نیز باید در این زمینه کمک کننده باشد.»

به گزارش «دنیای اقتصاد»، زمانی که ورود گردشگران به کشور و به خصوص اصفهان تسهیل شده است و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری ابراز تمایل می کنند، باید فرصت هایی از این دست برای آنها تعریف و معرفی شود تا سرمایه های آنها به سمت و سوی مناسبی حرکت کند. سرمایه گذاری در بناهای رو به تخریب تاریخی، بنا به گفته اقتصاددانان و کارشناسان گردشگری هم مانع تخریب این خانه ها خواهد شد، هم به لحاظ اقتصادی بازدهی مناسبی خواهد داشت و هم مشکل اقامت را برای گردشگران خارجی برطرف خواهد کرد. علاوه بر همه این ها، اقامت و پذیرایی در چنین خانه های احیا شده ای می تواند ترویج فرهنگ و زیست ایرانی باشد؛ امری که برای گردشگران خارجی همواره از مهم ترین خواست ها است. استفاده از خانه های تاریخی که می تواند یک بخش از طرح های بومگردی هم باشد، باید با نظارت سازمان میراث فرهنگی گسترش پیدا کند و هرچه سریع تر مناقشه های مطرح درخصوص آن، نظیر آنچه در اصفهان وجود دارد، حل و فصل شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1