در اتاق بازرگانی ایران؛

نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور سلطانی فر برگزار شد

13 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/tu5ei

نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور سلطانی فر برگزار شد
محمد بابایی
استقبال رسمی از نخست وزیر ایتالیا

نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور نخست وزیر ایتالیا، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

به گزارش میراث آریا؛ نخست وزیر ایتالیا در این نشست با تاکید بر اینکه تهران و رم می توانند پیام ثبات را در همه منطقه منتشر کنند، گفت: بهترین راه برای تحکیم دوستی ها این است که ارزش ها را به اشتراک بگذاریم.

«ماتئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا امروز (چهارشنبه) در نشست تجاری دو کشور در اتاق ایران افزود: ما در ایران هستیم اما نه فقط برای بستن قراردادهای اقتصادی؛ فرصت های اقتصادی زیادی بین دو کشور وجود دارد و باید از این فرصت ها استفاده کنیم اما بیش از هر چیز یک احساس مشترک بین دو تمدن بزرگ ایران و رم وجود دارد. این باور عمیق در ایتالیا وجود دارد که ایران می تواند نقشی بسیار مهمی نه تنها در منطقه بلکه در دنیایی که با چالش های زیادی روبه روست، ایفا کند.

رنتزی با تاکید بر اینکه ایران و ایتالیا می توانند پیام ثبات را در منطقه منتشر کنند، گفت: دو کشور همچنین می توانند به موضوعاتی بپردازند که در مورد آن توافق ندارند؛ با این حال ما نقاط مشترک زیادی داریم که یکی از آنها ایجاد صلح است.

وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه نخستین نخست وزیر غربی هست که بعد از اجرای برجام به ایران سفر کرده است، گفت: رابطه ها نباید فقط روی کاغذ بمانند و بهترین راه برای تحکیم دوستی ها این است که ارزش ها را به اشتراک بگذاریم و با هم کار کنیم. ما مانند قطارهای سریع السیر باید بدویم؛ مساله مالی مهم است و در مرحله بعدی این مذاکرات دو کشور، وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا همراه هیاتی اقتصادی به ایران خواهد آمد.

نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: سه روز پیش مطلع شدم که یک بانک غربی قراردادی با ایران منعقد کرده است و شعبه هایی در ایران و اروپا باز خواهد کرد. وی با اشاره به حضور شرکت هایی همچون ساچه و فعالان اقتصادی ایتالیا در ایران گفت: پروژه ها فقط روی کاغذ نیستند و باید اجرایی شوند.

رنتزی گفت: چرا ما به جاده ابریشم فکر نکنیم؛ واقعیت این است که مسافران جاده ابریشم در گذشته به فارسی و لهجه های ایتالیایی با هم گفتمان داشتند. وی با اشاره به زمینه ها و ظرفیت های همکاری دو کشور گفت: فعالان اقتصادی ایتالیا در بخش های نیرو، گاز، نفت، فولاد، بهداشت و زیرساخت های تکنولوژیکی در هیات ایتالیایی وجود دارند و نباید مراودات در این زمینه ها نادیده گرفته شود.

نخست وزیر ایتالیا گفت: ایتالیا نخستین کشوری است که بعد از تحریم ها به ایران آمده است چون بر این باوریم که رابطه ما، رابطه ای دوستانه است؛ ایران و ایتالیا فرصت های بزرگی برای همکاری دارند. هر دو کشور گذشته و تاریخ زیبایی دارند اما این تاریخ نباید تنها در سطح یادبود و خاطره بماند.

ماتئو رنتزی در پایان گفت: با اجرای 30 تفاهمنامه ای که در رم به امضا رسید و چند تفاهمنامه ای که دیروز امضا شد و همچنین 12 تفاهمنامه ای که امروز امضا می شود، فرصت های خوبی برای اشتغال زایی ایجاد خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1