بخش رو به رشد صنعت گردشگری؛ فن آوری ها جدید و واقعیت مجازی

13 آوریل 2016 - 09:30 dsfr.ir/as246

بخش رو به رشد صنعت گردشگری؛ فن آوری ها جدید و واقعیت مجازی
lonelyplanet.com
connie، اولین ربات با قابلیت واتسون در هتل هیلتون ویرجینیا

با افزایش تاثیر فزاینده تکنولوژی بر شیوه سفر مردم و تغییری که در آن ایجاد می کند، بسیاری از کسب و کار ها در تلاشند تا چگونگی ادامه این تاثیرگذاری را بر صنعت گردشگری در آینده پیش بینی کنند.

به گزارش Lonely Planet، مارک زوکربرگ، موسس فیس بوک، اخیرا در پاسخ به سوالی در صفحه شخصی فیس بوک خود، افزایش سفرهای مجازی را پیش بینی کرده است.

زوکربرگ می گوید: همانگونه که عکس ها، ویدئوها و مطالب خود را در صفحات رسانه های اجتماعی قرار می دهیم، در آینده نزدیک نیز مناظر سه بعدی را در دریافت و با دیگران به اشتراک خواهیم گذاشت.

شاید دیگر تعجب آور نباشد که غول های فن آوری به اشتراک گذاشتن این نوع از اطلاعات را پیش بینی کنند. در حقیقت، فیس بوک در سال گذشته با خرید Oculus، یک شرکت فن اوری واقعیت مجازی بر تحقق چنین اتفاقی در آینده ای نزدیک صحه گذاشت.

در حالی که مارک زوکربرگ، به کارگیری هر چه بیشتر تکنولوژی در سفر را پیش بینی می کند، بسیاری از شرکت ها در حال کسب تجربه از کارایی چنین فناوری هایی در کسب و کارهای خود هستند.

هتل ماریوت در حال آزمودن تجارب واقعیت مجازی بوده و برای مهمانان خود امکان استفاده از یک هد ست واقعیت مجازی را فراهم ساخته است. این شرکت همچنین از یک شاکله محتوایی سفر مجازی با نام پست کارت واقعیت مجازی، پرده برداری کرده است. پست کارت واقعیت مجازی، مجموعه ای از سفرنامه های مسافرینی واقعی است که راهی مقاصدی منحصر به فرد مانند رشته کوه های آند در شیلی، مغازه بستنی فروشی در روآندا و یا خیابانی در بیژینگ شده و از آنها بازدید کرده اند.

برخی از شرکت ها با به کارگیری واقعیت مجازی، سعی در جذب مسافران به سوی محصولات خود را دارند. اوایل سال جاری، کشتی های تفریحی کارنیوال کمپینی تبلیغاتی با استفاده از فن آوری واقعیت مجازی سامسونگ ترتیب دادند. آنها با نصب این فن آوری در 133 فروشگاه در سرتاسر آمریکا، این امکان را برای مردم فراهم ساختند تا از طریق واقعیت مجازی، تجربه سفر بر عرضه یک کشتی تفریحی را امتحان کنند. این شرکت بیان کرد با این اقدام می تواند چگونگی به کارگیری واقعیت مجازی را بر میزان فروش خود بررسی کند. علاوه بر این، آژانس های مسافرتی نیز می توانند به مشتریان خود، تجربه آتی سفر با کشتی های تفریحی را قبل از سفر به آنها نشان دهند.

lonelyplanet.com

خطوط هواپیمایی از واقعیت مجازی به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده بهره برده اند. خط هواپیمایی Qantas، از هد ست های واقعیت مجازی سامسونگ برای برخی از مسافران پروازهای درجه یک استفاده کرده است. هدف از این کار سنجش میزان تاثیرگذاری جنبه های سرگرمی واقعیت مجازی در تجربه پروازهای بلند مدت بود. این خط هواپیمایی همچنین با هیات مدیره گردشگری قلمرو شمالی استرالیا در تهیه یک تجربه سه بعدی از پارک ملی Kakadu همکاری کرد.

به گزارش Skift علاوه بر واقعیت مجازی، بری دیلر، رییس Expedia اخیرا بیان کرده است: ابزاری چون موبایل ها، هوش مصنوعی و ابر داده ها در آینده بر صنعت گردشگری اثر خواهند گذاشت. دیلر این سخنان را در اجلاس جهانی سفر و گردشگری دنیا زده است.

وی اشاره کرد: وقتی که پای هوش مصنوعی به میان می آید ممکن است یک تا دو نسل طول بکشد تا تاثیر واقعی آن چه در جهت بهتر شدن و یا بدتر شدن حس شود. پیشرفت، مانند وجود ربات های بیشتر در خدمات مهمان نوازی و گردشگری، ممکن است برای بسیاری از مشتریان تعجب آور نباشد و خدماتی خوبی نیز دریافت شود.

بررسی های اخیر Travelzoo بر روی بیش از 6000 مسافر در آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی نشان داد که بیش از 80 درصد از مردم معتقدند تا سال 2020، ربات ها بخش بزرگی از زندگی آنها را تشکیل خواهند داد و تقریبا دو سوم آنها پاسخ دادند که با به کارگیری ربات ها در صنعت گردشگری مشکلی ندارند.

این تلاش ها در حال حاضر در مکان های خاصی نظیر فرودگاه Schiphol آمستردام و KLM در جریان است. این دو فرودگاه در حال آزمودن عملکرد رباتی هستند که به مسافرین برای یافتن گیت های خود کمک می کند. در کشتی های تفریحی Costa نیز ربات انسان نما چند زبانه ای به کار گرفته شده است که می تواند پیشنهادات و اطلاعات خاصی به مسافران و گردشگران ارائه دهد.

در هتل هیلتون ویرجینیا، یک ربات به نام Connie قادر است ویژگی های هتل و جاذبه های گردشگری اطراف هتل را برای گردشگران بازگو کند. این ربات قادر است پیشنهادات خود را به هنگام تعامل با میهمانان بیشتر، ارتقا و بهبود بخشد.

البته هنوز هم برای مسافرین و گردشگرانی که از ارتباطات انسانی لذت می برند، خبرهای خوبی وجود دارد. بررسی های Travelzoo نشان داد که اگرچه مردم نسبت به ایده ربات های بیشتر ذهنیت مثبتی دارند اما بیش تر آنها احساس می کنند ترکیبی از ربات و انسان بهترین راه حل برای ارائه خدمات گردشگری است.

گوشه هایی از عملکرد connie را می توانید در کانال تلگرام دنیای سفر مشاهده کنید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1