گیلان؛ کلانشهری با خیابان های بسیار

12 آوریل 2016 - 10:00 dsfr.ir/d74cl

گیلان؛ کلانشهری با خیابان های بسیار
iransbr.com
نمایی هوایی از جنگل و جاده گيسوم در شهرستان تالش

نزدیکی شهرها به یکدیگر و وجود منازل مسکونی و مغازه ها در کنار محورهای مواصلاتی جایی برای جاده ها باقی نگذاشته، بلکه مجموعه ای از خیابان ها در کلانشهر گیلان توزیع شده است.

گیلان با 14 هزار و 700 کیلومتر مربع در مجموع 11 هزار کیلومتر راه دارد و 8 هزار و 900 کیلومتر آن راه های روستایی است. در هر کیلومتر مربع 740 متر راه در گیلان وجود دارد که معادل پنج برابر متوسط کشوری بوده و این امر نیازمند توجه ویژه به شاخص ها در مرمت و نگه داری جاده های استان است. نگه داری راه ها سختی هایی در بر دارد و در 24 اسفند ماه سال 94 دو نفر از راهداران گیلان هنگام ترمیم علائم کنار جاده ها به دلیل انحراف یک دستگاه خودرو جان خود را از دست دادند.

اجرای طرح نوروزی تبلور فعالیت های راهداری

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به اتمام اجرای طرح نوروزی در 15 فروردین ماه جاری اظهار کرد: سالانه اجرای طرح نوروزی از 25 اسفند ماه آغاز می شود و تا 15 فروردین ماه سال بعد ادامه دارد و فعالیت هایی که راه و شهرسازی در طول سال انجام می دهد در قالب ستاد تسهیلات نوروزی تبلور پیدا می کند.

شعبان علی خاوری به اقدام های اداره کل راه و شهرسازی گیلان در سال 94 اشاره کرد و افزود: سال گذشته برای تسهیل عبور و مرور و ایجاد بستری برای ورود مهمانان به استان 253 کیلومتر روکش آسفالت در راه های گیلان انجام شده است.

وی با بیان اینکه فعالیت های بسیاری در بخش ایمنی، روشنایی، خط کشی و علائم راه ها برای تردد مناسب مسافران در راه های گیلان انجام شده است، تصریح کرد: از 25 اسفندماه سال 94 تا 15 فروردین ماه جاری یک میلیون و 50 هزار وسیله نقلیه وارد استان شده است و پس از استان های البرز، تهران، مازندران و قزوین پنجمین استان پر تردد کشور محسوب می شویم.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از شش مرحله برف روبی از 25 اسفند ماه سال 94 تا 15 فروردین ماه جاری در جاده های استان خبر داد و بیان کرد: روزهای 27 و 28 اسفند ماه سال 94 و دوم و سوم فروردین ماه جاری در مجموع 700 هزار متر مکعب عملیات برف روبی در جاده ها انجام شده تا مردم بتوانند از مواهب طبیعی گیلان استفاده کنند.

کاهش دهم درصدی ورودی مسافران به گیلان در نوروز امسال

خاوری نسبت ورودی مسافران در نوروز امسال در مقایسه با نوروزی سال گذشته را با دهم درصدی کاهش عنوان کرد و گفت: نوروز امسال مانند سال گذشته سیاست وزارت راه و شهرسازی برطرف کردن گره های ترافیکی در جاده ها بود. وی با اشاره به شناسایی گره های ترافیکی و برطرف کردن آن در نوروز امسال، خاطرنشان کرد: سال 93 بخشی از گره ترافیکی «منجیل رودبار» در آزادراه رشت قزوین برطرف شد و امسال تلاش کردیم با حفر تونل تردد در این مسیر تسهیل شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به افتتاح 3 هزار و 600 متر از باقی مانده آزادراه رشت قزوین در 29 اسفند ماه سال 94 اشاره کرد و یادآور شد: نوروز امسال مشکلی در مسیر مذکور نداشتیم و امیدواریم هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت قزوین به عنوان محور ملی آغاز شود. خاوری با بیان اینکه مرحله نخست منابع اعتباری دولتی برای باقی مانده آزادراه رشت قزوین تا هفته دولت امسال اختصاص پیدا می کند، اظهار کرد: امسال تمام مسیر مذکور زیر بار ترافیک می رود.

وی اجرای هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت قزوین را به طور مشارکتی عنوان کرد و افزود: مسیر مذکور از منابع عمرانی کمتری برخوردار است ضمن اینکه کارگره مشترک باقی مانده آزادراه رشت قزوین تشکیل شده و فرآیند اداری آن در ماه های آینده انجام می شود.

کمربندی لنگرود گره ترافیکی شرق گیلان را باز کرد

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به افتتاح فاز نخست کمربندی لنگرود در اسفند ماه سال 94، بیان کرد: یک مسیر کمربندی مذکور به طور کامل زیر بار ترافیک رفته و تا قبل از شهر شلمان امتداد پیدا کرده است.

خاوری به زیر بار ترافیک رفتن هشت کیلومتر از کمربندی بندر انزلی در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: عبور موقت در مسیر خطبه سرا از جمله اقدام های راه و شهرسازی گیلان برای برطرف کردن گره های ترافیکی در ایام نوروز بود. وی با بیان اینکه محور خطبه سرا در بزرگراه تالش آستارا واقع شده است، تصریح کرد: محور خطبه سرا به دلیل اینکه کنارگذر ندارد، از داخل بافت شهری عبور می کند و به طور موقت یک کنارگذر با آب نما برای این مسیر ایجاد شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، زیر بار ترافیک رفتن پل «ولایت2» در بندر انزلی را از دیگر اقدام ها در نوروز امسال دانست و خاطرنشان کرد: اسفند ماه سال 94 پل مذکور افتتاح شده و در کاهش مشکلات ترافیکی بندر انزلی بسیار تاثیرگذار است. خاوری به افتتاح 18 کیلومتر از محور بسیار زیبای «سراوان سیاهکل» در سال 94 اشاره کرد و یادآور شد: ایام نوروز محورهای مذکور عملکرد خوبی داشتند و بخشی از مشکلات و گره های ترافیکی را توانستیم برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه محور پره سر در محور رضوانشهر به طرف تالش باقی مانده است، اظهار کرد: امسال محور مذکور زیر بار ترافیک می رود ضمن اینکه کنارگذر تالش باقی مانده و اقدامی برای این محور انجام نشده است. مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، رویکرد این سازمان را لحاظ کردن شرایط اقتصادی شهرهای میانی و کوچک در مسیر راه ها عنوان کرد و افزود: ایجاد کمربندی برای شهرها با اولویت ارتقای اقتصادی این مناطق در برنامه ها لحاظ می شود.

بهسازی 528 کیلومتر راه های روستایی گیلان در سال 94

خاوری با بیان اینکه فعالیت های اداره کل راه و شهرسازی گیلان در سال 94 روبه جلو انجام شده است، تصریح کرد: سال گذشته 528 کیلومتر بهسازی و روکش آسفالت در راه های روستایی استان انجام شده است. وی، بهسازی و روکش آسفالت راه های روستایی گیلان در سال 94 را معادل 2.1 درصد بیشتر از سال 93 خواند و بیان کرد: سال گذشته 253 کیلومتر از راه های شریانی، اصلی و فرعی استان روکش آسفالت شده و پنج درصد بیشتر از سال گذشته است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به احداث پل ویژه راه های روستایی در سال 94 اشاره کرد و گفت: سال گذشته احداث پل های عابر و ساختمان های دولتی از جمله فعالیت های اداره کل مذکور در استان است. خاوری با اشاره به اینکه اداره کل راه و شهرسازی گیلان مجری ساخت ساختمان های دولتی در استان است، خاطرنشان کرد: سال گذشته هفت ساختمان دولتی در گیلان احداث و تحویل دستگاه مربوطه شده است.

افتتاح 9 هزار و 511 مسکن مهر در گیلان

وی به افتتاح و تحویل 9 هزار و 511 واحد مسکن مهر در سه بخش تعاونی، سه جانبه و خودمالک در گیلان در سال 94 اشاره کرد و یادآور شد: افتتاح واحدهای مسکن مهر نسبت به سال ماقبل آن هفت درصد رشد داشته است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه برای احداث واحدهای مسکن مهر مذکور در مجموع 300 میلیارد تومان از منابع دولتی پرداخت یا تعهد ایجاد شده است، اظهار کرد: 250 میلیارد تومان سهم آورده مردم است و در مجموع 560 میلیارد تومان هزینه شده، اما اعتقاد داریم فاصله معناداری با جایگاه واقعی آن داریم.

خاوری به عقب ماندگی شش درصدی در شاخص آسفالت راه روستایی گیلان نسبت به میانگین کشوری اشاره کرد و افزود: عقب ماندگی استان در موضوع مذکور از 39 درصد به 49 درصد ارتقا پیدا کرده، اما هنوز از متوسط کشوری عقب هستیم و به شاخص ها نرسیدیم. وی با اشاره به احداث راه های جدید در گیلان در مدت دو سال گذشته، بیان کرد: از سال های گذشته منازل مسکونی و مغازه ها در مسیر راه ها در شرق گیلان وجود داشته و امسال برنامه ریزی لازم برای ارتقای بخش شبکه راه های استان انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از احداث سه پروژه مهم جاده سازی به طول 70 کیلومتر در سال 95 خبر داد و تصریح کرد: امسال احداث محورهای «سراوان شفت»، «انزلی رضوانشهر و «سیاهکل بازکیاگوراب» با تامین مالی از طرف بخش خصوصی عملیاتی می شود. خاوری، اجرای پروژه های مذکور را در راستای تبدیل راه اصلی به بزرگراه ذکر کرد و گفت: ارتقای جاده های گیلان از اهداف اجرای پروژه های مذکور در گیلان است.

وی با اشاره به اینکه راه ها با مشخصات ویژه ای در سال های گذشته طراحی شدند، اظهار کرد: امسال اصلاح نقاط پر حادثه و پر تصادف از جمله برنامه های اداره کل راه و شهرسازی گیلان است.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، ارتقای فرهنگ رانندگی و توجه به علائم راهنمایی و رانندگی در کاهش تلفات جاده ای را بسیار تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی به منظور ارتقای فرهنگ ترافیکی با همکاری دستگاه های مربوطه در استان انجام شده است.

خاوری به نصب سرعت کاه ها در نقاط مختلف گیلان اشاره کرد و یادآور شد: نصب سرعت کاه ها ابتدا باید در شورای ترافیک شهرستانی مصوب شده و پس از آن به تصویب شورای ترافیک استان برسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بلدیه » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1