نخستین دانشگاه پزشکی کشور ثبت ملی شد

11 آوریل 2016 - 13:00 dsfr.ir/yg3do

نخستین دانشگاه پزشکی کشور ثبت ملی شد
urmiaes.ir
خانه چوبی دانشگاه ارومیه

مجموعه تاریخی فرهنگی پردیس دانشگاه ارومیه که نخستین دانشگاه طب ایران محسوب می شود، با شماره 31402 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی روز دوشنبه گفت: بعد از انجام عملیات مرمت و بازسازی برخی قسمت های این بنای مهم برای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی این مجموعه، پرونده ثبتی آن در سال گذشته تشکیل و به شورای عالی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی سازمان مرکزی ارسال شد.

محمد فتحی بیان کرد: پس از بررسی پرونده و احراز شرایط لازم برای ثبت، حکم ثبتی آن به این اداره کل و سایر ادارات و نهادها ابلاغ شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: مرمت خانه چوبی واقع در محوطه دانشگاه ارومیه به عنوان یک مکان تاریخی علمی با 700 میلیون ریال اعتبار در سال گذشته انجام شد. عملیات تقویت سازه و ساخت، رفع خطر، آوار برداری بارهای اضافی سقف و قسمتی از خانه چوبی دانشگاه ارومیه که فرو ریخته بود و نیز اجرای پوشش محافظتی در این زمینه از جمله اقداماتی است که در فرایند مرمت این بنا صورت گرفت.

فتحی اظهار کرد: این بنا متعلق به دوره قاجار بوده و تبدیل به موزه پزشکی و طب در آذربایجان غربی می شود.

مجموعه بناهای پردیس دانشگاه ارومیه به تعداد 13 اثر، در مساحتی به وسعت 9.3 هکتار است و دارای ساختمان های متفاوت با پلان های متفرقه بوده که به صورت پراکنده در محوطه زیبا و باغ مانندی واقع شده است. بناهای این مجموعه به صورت آجری بوده و بیشتر آنها سقف شیروانی دارد.

در فضای داخلی آن نیز با توجه به کاربری و نوع استفاده، دخل و تصرفات جزیی دیده می شود و برای جلوگیری از فرسایش آجرها به غیر از ساختمان چوبی، از اندود سیمان و سنگ مرمر استفاده شده است.

پردیس دانشگاه ارومیه در خیابان شهید بهشتی یا همان دانشکده ارومیه واقع شده و از جمله ویژگی های بارز این مجموعه می توان به احداث اولین دانشگاه پزشکی، استفاده از معماری مدرن در طراحی ساختمان ها در دوره پهلوی و همچنین وجود درختان کهنسال اشاره کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1