فکر کردن به خروج راه آهن از شهر هم اشتباه است

10 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/6a1eu

فکر کردن به خروج راه آهن از شهر هم اشتباه است
special.ir
ایستگاه راه آهن تهران

فکر کردن به خروج راه آهن از شهر اشتباه است و کشورهای پیشرفته از شنیدن چنین پیشنهاداتی متعجب خواهند شد.

"مشاور مدیرعامل و رئیس اتاق فکر حمل و نقل ریلی شرکت راه آهن"

مهرداد تقی زاده در واکنش به پیشنهاد شهردار تهران مبنی بر خروج ایستگاه راه آهن از شهر تهران گفت: امروز حتی طرح موضوع خروج راه آهن از شهر و فکر کردن و پرداختن به این موضوع نیز در کشورهای پیشرفته مطرح نمی شود و تمامی کشورهای پیشرفته از طرح چنین مباحثی متعجب می شوند.

مشاور مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: امروزه صورت مسئله چیز دیگری است و باید این مسئله مطرح شود که چطور ما باید ایستگاه های راه آهن را به مرکز شهر نزدیک کنیم و کاری کنیم که مردم دسترسی راحت تری به ایستگاه های درون شهر داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه برای دسترسی راحت تر مردم به ایستگاه های راه آهن باید برای توسعه و تعدد ایستگاه های راه آهن گام برداشت نه خروج آن ها از شهر ادامه داد: در همه جای دنیا همین رویکرد دنبال می شود.

تقی زاده با بیان اینکه مترو نیز می تواند مسافران حومه ای را به بیرون شهر انتقال دهد، گفت: هرچند اتصال مترو به شهرهای حومه ای هزینه های بسیار بیشتری دارد ولی چنانچه مترو بخواهد مسافران حومه را که در قبال خدمات دهی به آن ها وظیفه ای ندارد، جابه جا کند اما این موضوع دلیلی برای خروج ایستگاه های راه آهن از شهر نمی شود در عوض باید ایستگاه های راه آهن در مناطقی از شهر باشند که دسترسی مردم به آن ها راحت تر شود.

رئیس اتاق فکر حمل و نقل ریلی شرکت راه آهن با بیان اینکه معمولا در تمام شهرهای پیشرفته دنیا سه مدل ترمینال و ایستگاه وجود دارد که ترمینال راه آهن، ترمینال اتوبوس های بین شهری و فرودگاه ها سه مدل ترمینال هایی هستند که ساخت آن در کشورهای پیشرفته رایج است، گفت: طبق مطالعات انجام شده در کشورهای پیشرفته فرودگاه ها در حاشیه و بیرون شهر و ایستگاه های راه آهن و ترمینال های اتوبوسرانی در دل شهر قرار دارند و در بسیاری از شهرهای پیشرفته سعی شده است این ترمینال ها به مراکز شهر و محل های پرتردد نزدیک شود.

تقی زاده یادآور شد: مطالعات نشان داده است که وقتی ترمینال های راه آهن و اتوبوسرانی درون شهر واقع شود می توان آن ها را با حمل و نقل درون شهری مثل تراموا، مترو و اتوبوس های تندرو (BRT) پیوند زد تا با این مدل حمل و نقل یکپارچه مردم رغبت به استفاده بیشتر از سیستم حمل و نقل عمومی داشته باشند .وزیر راه و شهرسازی نیز بر همین اساس بر مفهوم حمل و نقل "درب تا درب" و حمل و نقل یکپارچه تأکید دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1