كشف آرامگاه خانوادگی در دره شمی

10 آوریل 2016 - 11:10 dsfr.ir/t4839

كشف آرامگاه خانوادگی در دره شمی
سمیه ایمانیان
کاوش های باستان شناسی در «دره شمی» شهرستان ایذه

کاوش های ادامه دار در کل چندار دره شمی ایذه، این بار به کشف یک آرامگاه خانوادگی بزرگ انجامید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جعفر مهرکیان سرپرست هیأت کاوش دره شمی ایذه با اعلام این خبر اظهار کرد: این آرامگاه برخلاف دیگر گورهای کشف شده زیر زمینی نبوده و دارای پوشش خر پشته ای است.

او این آرامگاه را که با یک هواکش در جهتی رو به باختر ساخته شده است، گونه نوشناخته ای از آرامگاه های خانوادگی دانست که در دره شمی نمونه های آن به شیوه های مختلف اما در زیر زمین ساخته شده اند. این آرامگاه از دیوارهای چهارگانه از سه سو آشکار تشکیل شده که از یک سو به وسیله هشتی و درگاهی با پلکان به طرف جنوب باز می شود.

مهرکیان با بیان اینکه آرامگاه مورد کاوش تمام سنگی بوده است گفت: چارچوب ورودی، نعل درگاه و مثلث زیر پوشش خرپشته ای در این آرامگاه با سنگ های تراشیده ساخته شده است. از دیگر کاوش گاه های این دوره آرامگاه خرپشته ای گور دخمه است که در قسمت ورودی آن نیز خاکسپاری صورت گرفته است.

این باستان شناس اظهار داشت: به نظر می رسد پس از انجام خاک سپاری های بسیار به دلیل کمبود جا پلکان ورودی هموار و خاکسپاری دیگری در آن انجام شده است. متأسفانه در طول عملیات کاوش بارها گروه باستان شناس شاهد شکسته شدن سقف های سنگی چهار آرامگاه مورد کاوش و غارت میراث به جای مانده در آن توسط سوداگران در گذشته بوده است.

وی خاطرنشان کرد: سقف این آرامگاه ها تماما از سنگ های خاصه تراش و خر پشته ای بوده که از نیم تا 2متر ارتفاع دارند. مهر کیان، یکی از اهداف دیگر این دوره از کاوش در دره شمی را برنامه ریزی برای ساماندهی نخستین پارک موزه باستان شناسی در این محوطه ارزشمند تاریخی با توجه به ویژگی های باستانی و طبیعی منطقه اعلام کرد.

او لازمه تبدیل این محوطه تاریخی به یکی از جاذبه های چند منظوره میراث فرهنگی، باستان شناسی و گردشگری را تملک اراضی باستانی اطراف آن اعلام کرد و گفت: اداره میراث فرهنگی خوزستان با علاقمندی این موضوع را پیگیری می کند.

به گفته مهر کیان، دره شمی ایذه توسط آندره گدار فرانسوی رییس وقت اداره باستان شناسی ایران به شماره 362 در 20 خرداد ماه سال 1321با امضای وزیر فرهنگ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. کار کاوش در دره شمی توسط هیأت مشترک ایران و ایتالیا با ترکیبی از متخصصان و کارشناسان ایرانی در قالب برنامه ای اضطراری که در تمام طول نوروز نیز دنبال شد ادامه دارد.

در کاوش های پیشین دره شمی نیز آثار تاریخی از جمله سکوهای آیینی، گورهای زیرزمینی، تکه های سفال، تختگاه، درب سنگی، پوشش خرپشته ای درگاه، سازه های معماری تمام سنگی و ... کشف شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1