به زودی دایک مرزی در 50 نقطه درون تالاب هامون برداشته می شود

9 آوریل 2016 - 13:30 dsfr.ir/2a2tu

به زودی دایک مرزی در 50 نقطه درون تالاب هامون برداشته می شود
فرارو
تالاب هامون

برداشته شدن دایک مرزی بیانگر نگاه مثبت وزارت کشور در خصوص اهمیت مسائل زیست محیطی به ویژه احیای تالاب هامون است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بزودی دایک مرزی درون تالاب هامون در 50 نقطه و با فاصله 25 کیلومتر برداشته می شود.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی در نشستی که با حضور معاون امنیتی - انتظامی وزارت کشور، دبیر کارگروه ویژه مرزی شورای امنیت کشور و معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: برداشته شدن دایک مرزی در 50 نقطه مورد نظر تا فاصله 25 کیلومتر بیانگر نگاه مثبت وزارت کشور و مسئولان دولت در خصوص اهمیت مسائل زیست محیطی به ویژه احیای تالاب هامون و همچنین برقراری نظم و امنیت پایدار است.

وی بیان کرد: با برداشته شدن دایک مرزی موجود در بستر تالاب هامون موانعی که ممکن است مانع ورود آب به تالاب هامون شود، حذف خواهند شد.

وی ادامه داد: حذف دایک مرزی، تهیه برنامه جامع مدیریت یکپارچه تالاب هامون، ثبت تالاب در سازمان جهانی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره، مطالعات علمی و میدانی، لایروبی مسیرهای منتهی تالاب و دهها برنامه و اقدام دیگر در کنار مدیریت درست منابع آبی موجود در چاه نیمه ها راه را برای احیای تالاب هامون هموار ساخته است.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورهای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشور است و تاکنون بیش از 183 گونه پرنده در دریاچه هامون مشاهده شده است.

بیش از100 گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن در 18 سال گذشته باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد.

هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین با مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومترمربع در سراسر فلات ایران محسوب می شود که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است. تقسیم بندی پرندگان در قالب 51 ‎خانواده نشان دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و از سوی سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1