دریای خزر قربانی فاضلاب و آلودگی نفتی

6 آوریل 2016 - 08:20 dsfr.ir/cp6eh

دریای خزر قربانی فاضلاب و آلودگی نفتی
opc.ir
آلودگی های نفتی دریای خزر

آلودگی دریای خزر روز به روز بیش تر می شود و دریای خزر قربانی فاضلاب و آلودگی های نفتی کشورهای حاشیه است.

"پروفسور پرویز کردوانی"

پدر علم کویرشناسی ایران با اشاره به مشکلاتی که در پی آلودگی آب دریای خزر به وجود آمده است، اظهار داشت: دریای خزر به شدت آلوده است و کسی نمی تواند منکر این آلودگی شود. در واقع محیط های دریایی به دلیل اینکه فاضلاب های صنعتی و شهری وارد دریا می شود، تحت تأثیر قرار می گیرد.

استاد علم کویرشناسی ایران ادامه داد: به عنوان نمونه در شهر نوشهر بیش ترین آلودگی دریایی وجود دارد و میزان آلودگی دریا در این شهر به شدت رو به افزایش است و بارها اعلام کردم که ماهی پرورشی در این منطقه بسیار سالم تر از ماهی دریای خزر است.

این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: در واقع می توان گفت که دریای خزر که به عنوان بزرگ ترین دریاچه از آن یاد می شود آلودگی بسیار زیادی را از کشورهای اطراف به ویژه از ایران دریافت می کند. البته ایران برداشت نفتی از دریای خزر ندارد اما مشکلات این پهنه آبی روز به روز در حال افزایش است.

به گفته وی، به دلیل حرکت و جهت جریان های آب در سواحل جنوبی دریای خزر رسوبات بستر در بخش سواحل جنوبی دریای خزر تجمع دهنده مقادیر بالایی از هیدروکربن های حاصل از آلودگی های نفتی است.

کردوانی اضافه کرد: در حاشیه دریای خزر شهرهای زیادی توسعه یافته اند که عمده فاضلاب آن ها از طریق رودخانه ها به دریای خزر سر ریز می شود و در مواردی نیز فاضلاب به طور مستقیم به دریا منتقل می شود.

استاد ممتاز دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: حجم بالای گردشگر در این مناطق آسیب جدی به شناگاه های دریای خزر وارد کرده و اکوسیستم این پهنه آبی را تحت تأثیر قرار داده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بلدیه » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1