سهم مالیات از نرخ نهایی بنزین چقدر است؟

3 آوریل 2016 - 17:20 dsfr.ir/ko3fg

سهم مالیات از نرخ نهایی بنزین چقدر است؟
تین نیوز
شخصی در حال پر کردن باک ماشین در پمپ بنزین است.

همان طور که نرخ بنزین بر اساس قیمت جهانی آن، کیفیت و البته سود تولیدکننده متفاوت است، درآمد دولت ها نیز از مصرف بنزین در کشورها مختلف تفاوت هایی دارد.

بخشی از پول بنزین در کشورهای مختلف بابت مالیاتی است که دولت ها از مصرف کنندگان می گیرند، این مالیات در برخی کشورها گاه نیمی از بهای بنزین را شامل می شود. در ایران سهم مالیات از ارزش افزوده از نرخ نهایی بنزین 30 درصد است، میزانی که از سال 1387 تا کنون تغییر نکرده است، اگرچه افزایش نرخ بنزین طی این سال ها رقم نهایی مالیات بر ارزش افزوده را افزایش داده است.

با این حال همان طور که نرخ بنزین بر اساس قیمت جهانی آن، کیفیت و البته سود تولیدکننده متفاوت است، درآمد دولت ها نیز از مصرف بنزین در کشورها مختلف تفاوت هایی دارد.

در انگلستان مصرف کنندگان از بیش از دو دلاری که برای هر لیتر بنزین می پردازند، 1.27 دلار را بابت مالیات مصرف به دولت می دهند، به این ترتیب بیش از 60 درصد از قیمت نهایی بنزین برای مصرف کننده در این کشور مالیات بر ارزش افزوده، حدود 30 درصد آن یعنی 0.63 سنت قیمت نفت خام و بقیه سود شرکت تولیدکننده است.

در ایتالیا نیز شرایط مشابه است، دولت این کشور هم سهمی 57 درصدی از قیمت بیش از دو دلاری هر لیتر بنزین دارد و از فروش هر لیتر بنزین 1.23 دلار درآمد کسب می کند، 30 درصد قیمت نفت خام به علاوه سود صنعت بقیه هزینه مصرف بنزین در این کشور را تشکیل می دهد.

در آلمان اما این سهم در حدود 50 درصد است، به این ترتیب 95 سنت سهم دولت آلمان از هر لیتر بنزین در این کشور است و سهم نفت خام نیز مانند کشورهای قبل از این میزان حدود 30 درصد است.

فرانسه اگرچه بنزین را نسبت به کشورهای دیگر ارزان تر یعنی کمی بیش از 1.5 دلار می فروشد، اما سهم دولت از مصرف بنزین همان 50 درصد بوده و بنابراین مشتریان سوخت در فرانسه بابت هر لیتر بنزینی که خریداری می کنند، 0.89 سنت به دولت می پردازند.

قیمت هر لیتر بنزین در ژاپن کمتر 1.5 دلار است که 46 سنت آن را خریداران بابت مصرف به عنوان مالیات به دولت خود می دهند، از طرف دیگر قیمت تمام شده نفت خام نیز در ژاپن بالاتر است، به طوریکه حدود 48 درصد یعنی 66 سنت از قیمت نهایی بنزین را قیمت نفت تشکیل می دهد.

ارزش هر لیتر بنزین در کانادا در حدود یک دلار است و به این ترتیب سهم 30 درصدی دولت این کشور از فروش هر لیتر بنزین 34 سنت می شود، بیش از نیمی از ارزش بنزین در این کشور را نیز قیمت نفت خام تشکیل می دهد که به 62 سنت می رسد.

دولت آمریکا اما نسبت به سایرین کم ترین مالیات بر مصرف را از مصرف کنندگان بنزین می گیرد، به طوری که این کشور کمتر از 15 درصد یعنی تنها در حدود 14 سنت مالیات بر ارزش افزوده از بنزین دریافت می کند. 60 درصد دیگر قیمت بنزین در این کشور نیز سهم ارزش نفت خام است که به 56 سنت می رسد و درصد باقی مانده نیز سهم سود صنعت نفت در این کشور است.

اطلاعات این گزارش بر اساس جداول اوپک از تفاوت سهم مالیات بر مصرف دولت ها در سال 2014 تهیه شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ايسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1